islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHTUPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Mevlud nga Imer Asllani EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Mevlud nga Imer Asllani EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Mevlud nga Imer Asllani EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Mevlud nga Imer Asllani EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Mevlud nga Imer Asllani EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Mevlud nga Imer Asllani EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Mevlud nga Imer Asllani EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Mevlud nga Imer Asllani EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Mevlud nga Imer Asllani EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Mevlud nga Imer Asllani EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Mevlud nga Imer Asllani EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Mevlud nga Imer Asllani EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Mevlud nga Imer Asllani EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Mevlud nga Imer Asllani EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Mevlud nga Imer Asllani EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Mevlud nga Imer Asllani EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Mevlud nga Imer Asllani EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Mevlud nga Imer Asllani EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Mevlud nga Imer Asllani EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Mevlud nga Imer Asllani EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Mevlud nga Imer Asllani EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Mevlud nga Imer Asllani EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Mevlud nga Imer Asllani EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Mevlud nga Imer Asllani EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Mevlud nga Imer Asllani EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Mevlud nga Imer Asllani EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Mevlud nga Imer Asllani EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Mevlud nga Imer Asllani EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Mevlud nga Imer Asllani EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Mevlud nga Imer Asllani EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Mevlud nga Imer Asllani EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Mevlud nga Imer Asllani EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Mevlud nga Imer Asllani EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Mevlud nga Imer Asllani EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Mevlud nga Imer Asllani EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Mevlud nga Imer Asllani EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Mevlud nga Imer Asllani EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Mevlud nga Imer Asllani EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Mevlud nga Imer Asllani EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Mevlud nga Imer Asllani EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Mevlud nga Imer Asllani Empty96%Mevlud nga Imer Asllani Empty
 96% [ 286 ]
2.Vetëm Sabahun
Mevlud nga Imer Asllani Empty0%Mevlud nga Imer Asllani Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Mevlud nga Imer Asllani Empty0%Mevlud nga Imer Asllani Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Mevlud nga Imer Asllani Empty0%Mevlud nga Imer Asllani Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Mevlud nga Imer Asllani Empty1%Mevlud nga Imer Asllani Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Mevlud nga Imer Asllani Empty2%Mevlud nga Imer Asllani Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 298
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13537 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mevlud nga Imer Asllani

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: Mevlud nga Imer Asllani   Mevlud nga Imer Asllani EmptyMon 24 Aug 2009 - 11:40

Mevlud nga Imer Asllani Mevlud10

1.Mevlud Pjesa e parë deri tek sherbeti-DËGJO DHE SHKARKO
2.Mevlud pjesa e dytë deri në fund-DËGJO DHE SHKARKO
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Vizitor
Vizitor
AnonymousMevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: Re: Mevlud nga Imer Asllani   Mevlud nga Imer Asllani EmptyFri 18 Dec 2009 - 6:37

selam alejkum e dim shum mir qe mevvludi esht bidat spo ju kuptoj perse e postoni tema e video per mevludin e dim shum mir qe pejgmaberi s.a.v.s ka then qdo bidat esht lajthitje e qdo lajthitje shpie ne zjarr :(
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: Nuk është e vërtetë   Mevlud nga Imer Asllani EmptyFri 18 Dec 2009 - 8:19

Kundër mevludit janë selefusalihët apo vehabit apo superselefit ndërsa ne nuk jemi kundër mevludit më vjen shumë keq dhe dije një gjë fetfat ne nuk i amrim nga sadullah bajrmai,dhulkarnejn Ramadani apo Bekir Halimi po ne e kemi pas një hoxhë shumë të mirë All-llahu e mëshiroft Molla Jakupi e aj në mexhlis u ka thënë 20 hoxhallarve a doni tju bie mbi 100 argumente se mevludi ka baz në Kur`an dhe Sunent e ti del e më thot bidat majeni ju bidat kurse ne e mam dicka të mirë dhe nëse të pengon mevludi mos u fut fare te mevludi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Vizitor
Vizitor
AnonymousMevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: Re: Mevlud nga Imer Asllani   Mevlud nga Imer Asllani EmptyFri 18 Dec 2009 - 10:39

selam alejkum vlla i nderuar un nuk ta dhash ndonje fetve te sadullahit apo te bekirit apo te dhulkarnejnit ,mirpo dije se tu argumentova me fjalen e pejgamberit s.a.w.s edhe pse kam nje respekt te madh si ndaj mullah jakupit ashtu edhe ndaj hoxhes sadullah bajramit ,bekir halimit dhe dhulkranjen ramadanit ,dhe nuk pajtohem me ju me fjalen qe that se ne nuk marrim mesele nga sadullahi e bekiri dhe dhulkarnjeni qte keqe ka qe te marrim meselet e tyre kur jan te argumentuara me Embarassed dhe sunet . e kemi obligim nga pejgamberi s.a.w.s qe nese shofim diq qe mund ta prish fen ton siq esht bidati tua terheqim vrejtenALLAHU NA BEFT PASUES TE KURANIT dhE SUNNETIT NA BEFT PREJ SELEFUS SALIHIJN, ALLAHU NA BEFT PREJ ME TE DEVOTSHMEVE NEVE DHE JuVE E INSHALLAH KUR TE DALIM PARA ALLAHUT TE JEMI NGA TE SHPETUARIT E MOS TE JEMI NGA ATA QE ALLAHU THOT NE KURAN NE SUREN KEHF ;103.thuaj ate ju tregojm kush jan ata te humburit ne veprat e tyra?104.ata jan veprat e tyre ju asgjsuan ne jeten e ksaj bote,e megjithat ata menojn se jan duke be mir.kur i kan komentu keto dy ajete ulemat kan then keto ajet kan te bejn me ata qe bejn bidat e ata menojn se jan duke be mir e allahu atyre do jav ben veprat hi dhe pluhur .
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: Es-selamu alejkum   Mevlud nga Imer Asllani EmptySat 19 Dec 2009 - 3:00

E nderuara motër nëse fjalët tua jan të sinqerta se ju keni respekt ndaj Molla Jakupit(All-llahu e mëshiroft) atëher dije se aj Molla Jakupi Zoti qoft i kënaqur me kontributin që ka dhënë për këtë din aj në një ligjerat të tij e thotë publikisht se u kam pas thënë 20 hoxhallarve në han të elezit që diskutojshin për mevludin se a dëshironi që unë tju bi mbi 100 argumente nga Kur`ani dhe sunneti se mevludi ka bazë në Kur`an dhe Sunnet e tani dalin do sadullah bajrama kishe skonka asgjë pse be nuk dilshin në duel kur aj ishte gjall para atij në katërsy the me kallxu cka është bidat....Unë ngoj derse të Sadullahit edhe të Dhulkarnejnit por kur vjen në pyetje Molla Jakupi ata janë shumë të vegjël e nëse ju doni unë mund tua siguroj ligjerët ku e ka thënë këtë për mevludin Molla Jakupi e bilem edhe ligjerata komplet për mevludin shumë bidate jeni duke na nxjer kohën e fundit kishe ne këtë fe e kemi gjetur në rrugë ndërsa vetëm të ashtuquajturit "Selefi" janë në të vërtetën.
Ndërsa nëse juve ju pengon mevludi gjëja e vetme që mund të bëni është q0δ mos të futeni në këtë rubrik ku gjendet mevludi se jo ju po të gjith selefit me u qu në këmbë ne apet do ta ngojm do ta publikojm e kështu me radh.
A sa u përket hoxhallarve të lartëpërmendur të thash dhe apet e përsëris edhe une dëgjoj nga ata ligjerata përvec nga Bekir Halimi jo nga tjerët po por bazë nga kush i amr meselet është Molla Jakupi Allahu e mëshiroft si dhe tash Dr.Zekerija Bajrami e Mevlud nga Imer Asllani 61460 edhe ky i fundit nuk është kundër mevludit e ti interesohu pak më mir.

wes-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: Ndëgjoje Molla Jakupi-A është mevludi bidat dhe harram dhe tana fol ti e nderuar   Mevlud nga Imer Asllani EmptySat 19 Dec 2009 - 3:28

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: mendimi i IBN TEJMIJE mbi MEVLUDIN   Mevlud nga Imer Asllani EmptySat 19 Dec 2009 - 3:37

Ja argument tjetër dhe ti emndohu apstaj fol.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: ASR FRM - A eshte Mevludi Bidat   Mevlud nga Imer Asllani EmptySat 19 Dec 2009 - 3:39

Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: Manifestimi i mevludit po apo jo?   Mevlud nga Imer Asllani EmptySat 19 Dec 2009 - 4:07

NDËGJO KËTU
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Vizitor
Vizitor
AnonymousMevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: nuk pajtohem se mevludi nuk esht bidat he   Mevlud nga Imer Asllani EmptySat 19 Dec 2009 - 11:01

selam alejkum vlla i nderuar nuk do te thot se qdo te qe ka then mulla jakupi duhet ta marrIM. dinin islam nuk duhet vet ta marrim permes nje hoxhe qka aj ka then kejt te ja marrim e ense dikush ka kondershtu at ta qesim posht kjo esht nje gabim i madh. se di a keni pas rast ta ndegjoni ligjeraten dashuria ndaj pejgamberit s.a.w.s e hoxhes enis rama nga kosova aty flet per kategorit e njerzve ndaj dashuris se pejgamberit e njeren prej tyre esht kategoria e dyt jan ata qe jan jasht kornizave te tij nuk perputhen me dashurin qe e kan dasht sahabt tabiint e tabi tabiint duke shpikur metoda te ndryshme te dashris ndaj tij festime ndaj ditlindjes se tij ,ngritjen e tij dej en shkallen qe aj vet esht distancuar nga kjo ht sod mevludi i cili ne vete ka permbledhje pooezi lavdrim per pejga,berin a.s saqe thuhet ne mevludin shqip qe esht se ZOTI kejt qa ka kriju ,ka kriju per hater te pejgam,berit.kjo nuk eshte veretet bile edhe disa poezi te mevludit thuet kshtu se dituria jote perfshin ata qa ka levhi mehfudh [se kinse tie din kejt ata qa ka shkru zoti]kjo esht devijim padyshim.e dim mir shum se kur ka ardh xhibili te pejgamberi s.a.w.s e pejgamberi .s.a.w.s e ka vet kur esht dita e kijametit ,xhibrili ju pergjigj per ket nuk din as pyetsi as i pyeturi.pra dmths e as pejgamberi .s.a.w.s nuke ka dit kur esht dita e kijametit.gjithashtu mund ta ndegjoni ligjeraten dashuria ndaj pejgamberit nga hoxh bekir halimi.https://www.youtube.com/watch?v=Ah9qvqz0IMQ.Është një rregull në sheriat që thotë se çdo vepër është e lejuar për derisa nuk ka ardhur ndalesa për të në Kur'an dhe Sunnet. Kanë rënë dakord të gjithë dijetarët , pra ka IXHMA (konsenzus) në këtë çështje prej Ummetit të Pejgamberit alejhi salatu ue selam se kush vjen me diçka të re në fe, ajo i refuzohet dhe ka bërë një bidat, pra ka bërë mëkat. Kjo duke u bazu në fjalën e Allahut në kaptinen El-Maide, ajeti numer 3, dhe në fjalët e të Dërguarit alejhi selam ku thotë se nuk i pranohet muslimanit nëse vjen me diçka që nuk e ka prejardhjen prej nesh, ajo do t'i refuzohet. E transmetojn këtë hadith Imam Buhariu dhe Imam Muslimi .

Transmetohet nga Irbade bin Serijeh [radijall-llahu anhu] i cili thotë: "Na e fali Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] namazin e sabahut, pastaj na këshilloi me një këshillë të qartë. Nga kjo këshillë lotuan sytë e vërgëlluan zemrat e njëri prej nesh tha: O Resulull-llah, po më duket se ky është këshillimi lamtumirës, për këtë shkak na porosit diç". (Muhammedi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]) tha: "U porosis të keni drojë All-llahun [subhanehu ve teala], ta dëgjoni e t’i përuluni kryetarit edhe nëse është rob i Etiopisë, ngase kush jeton prej juve (pas meje) do të sheh kundërshtime të shumta. Obligoheni të kapeni për sunnetin tim dhe sunnetin e halifëve të drejtë e udhëzues (rashidin el-mehdijin), kapuni për to me dhëmballë (fortë), e keni drojë nga risitë, se çdo risi është bidat, (Ebu Asimi thotë)" keni drojë risitë, se çdo bidat është humbje".
Transmeton: Ebu Davudi, Tirmidhiu, Ibn Maxhe, Imam Ahmedi, Darimiu dhe Ibn ebi Asim në Suneh (nr.54). Shejh Albani thotë: “Isnadi (zingjiri) i tij është i vërtetë, treguesit e tij të besueshëm.”)

Gjithashtu kemi hadithin tjeter që e transmeton Xhabir Ibn Abdullah, e ka nxjerr Nesaiu (3/ 188), Shejh Albani thotë se është i vërtetë në “Sahih Sunen në Nesai” (nr. 1487). dhe është klasifikuar sahih nga Shejhul Islam Ibn Tejmijja në "Maxhmu’ul Fetaua" 3/58, ku i Dërguari alejhi salatu ue selam ka thënë se çdo bidat është humbje dhe çdo humbje është në zjarr. Këtë e kishte zakon i Dërguari alejhi selam në hutbet e tij.

Ti po na thërret në diçka që me i dashuri ynë, Pejgamberi alejhi salatu ue selam na ka lajmëru se është humbje dhe qon në zjarr! JO FALEMINDERIT! Ne jemi dhe mbahemi me Muhammedin SalAllahu Alejhi ue Selem, i qëndrojm besnik dhe nuk e tradhtojm në pasimin e tij, nuk pasojm rrugë tjeter pos rrugës së tij.

ne mevlud thuhet se eminja ka pa enderr disa melek i kan tregu si do ta ket emrin muhamed e thuhet ma nje se kinse ju ka ter goja emines e ka then me vete me dhet ni goj uj e ato ja kan pru nje got sherbet kjo ska baz hiq ne sheriat gjema muu te sakt hadithin se keshtu i ka ndodh emines .Është një rregull në sheriat që thotë se çdo vepër është e lejuar për derisa nuk ka ardhur ndalesa për të në Kur'an dhe Sunnet. Kanë rënë dakord të gjithë dijetarët dhe jo dijetarët, pra ka IXHMA (konsenzus) në këtë çështje prej Ummetit të Pejgamberit alejhi salatu ue selam se kush vjen me diçka të re në fe, ajo i refuzohet dhe ka bërë një bidat, pra ka bërë mëkat. Kjo duke u bazu në fjalën e Allahut në kaptinen El-Maide, ajeti numer 3, dhe në fjalët e të Dërguarit alejhi selam ku thotë se nuk i pranohet muslimanit nëse vjen me diçka që nuk e ka prejardhjen prej nesh, ajo do t'i refuzohet. E transmetojn këtë hadith Imam Buhariu dhe Imam Muslimi me ndryshime të vogla. Argument duhet të sjell ai që pretendon diçka të re në fe, që vjen me një adhurim që nuk e ka vepruar Pejgamberi alejhi selam, as sahabët e asnjëri prej selefëve,ne mevlud thuhet se Pejgamberi s.a.w.s. qysh ne kohen kur ka qen ne djep iu eshte shpall pejgamberlluku dhe eshte ngrit si bebe pra ne kemb dhe iu eshte lutur Allahut qe ta shpetoj umetin e tij dhe thuhet se kinse Allahu i ka thene nese e kalon kete vi mes meje e teje umeti yt do te shkaterohet ,neudhubilah.Pra vella me thuaj ti ne cilen koh dhe ne cilen mosh ju eshte shpall pejgamberia Muhammedit s.a.w.s. dhe me thuaj sa veta jan permend ne Kur'an qe kane fol si femi qysh ne kohen kur kane qen ne djep?Mandej kur te bin selaveta qohen ne kembe te gjithe te pranishmit dhe kthehen ka kiblja duke bere shirk e duke thene genjeshtra se shpirti i Muhammedit s.aw.s. ka ardh ne ate dhom ne ate shtepi dhe pret nga te pranishmit t'i drejtojn atij duan e cila do i plotesohet pa as nje kusht dhe ather te gjithe te pranishmit preken mes veti duke thene;U pafshim ne xhennet ,U pafshim ne xhenet... dhe duke shqiptu secili dua nga me te ndryshme , A thua ciles fe i perkasin keto cilesi dhe a mos thua qe ate qe e bejn te krishteret (te devijuarit) e qe te njejten e bejn edhe keta ne kendimin emevludit jane te njejt? kemi hadithe te saktas e pejgamberi s.a.w.s e ka ndalu me u ngrit per te saqe ka pas raste qe ka hy pejgamberi .s.a.w.s ne xhamie sahabet kan qen te ulur e nuk jan ngrit asnje.gjema naj hadith qe jan ngrit .pastaj thuhet ne mevlud se kinse kush ben mevlud 40 dit sen te keqe ska me ndodh ne at shtepi .ma mir ish kan qe me ato paara mej jep sadak sesa me ba bidat.deshta te dij se kur per her te par ja ka nis em ba mevlud dhe kush kan qen aat qe e kan be ket.si dhe Shejh Uthejmini, rahimehullah, është pyetur rreth grupit të shpëtuar me pyetjet: ”Cilat janë veçoritë më të shfaqura tek grupi i shpëtuar? Dhe mangësia në këto veçori, a e nxjerr njeriun nga grupi i shpëtuar? Ai u përgjegj: ”Prej veçorive më të shfaqura tek grupi i shpëtuar, është të kapurit për atë që ka qenë në të Pejgamberi; si në akide, adhurim (ibadet), moral, dhe në të sjellurit me të tjerët. Këto katër gjëra i gjen tek grupi shpëtuar si më karakteristike ……-e pasi që i sqaroj ato se si, tha: “Kurse mangësia në këto veçori nuk e nxjerr njeriun nga grupi i shpëtuar, mirëpo për secilën ka shkallë sipas asaj që kanë punuar; kurse mangësia në tevhid ndoshta e nxjerr atë nga grupi i shpëtuar, si humbja e sinqeritetit”. Poashtu, në bidate, ndoshta e bën ndonjë bidat që e nxjerr atë nga grupi i shpëtuar….”. [Fetava erkanu el-Islam, fq.22].
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: Es-selamu alejkum   Mevlud nga Imer Asllani EmptySat 19 Dec 2009 - 20:26

Më vjen shum6 keq se ti veq po përsëritesh ty dhe hoxhallarët e tu që i mer për baz si Bekir Halimi apo Enis Rama e di e di të di jan të një brumi një drejtim kanë e di edhe se jan nda nga Sadullah Bajrami dhe Dhulkarnejn Ramdani ato grup në veti kto në veti vetë se di jeni "Murxhia" apo "Tekfira" se tash këto dy tituj lëvizin ose ose jeni "Vehabi" "Selefi" apo "Superseelfi" të kam thënë se nga Bekir Hlaimi unë nuk mar fetfa se e di kush ka qen ai njeri e kur ta përmendish Molla Jakupin në Krahasim me Bekir Halimin duhet të bësh një dallim të thukt se ky i fundit ka qen Dijetari i Ballkanit këtë e din të gjith përvec Vehabive dhe Selefive që skan dasht me dit nga inati.

Mua më vjen keq shumë se unë kam qëndrimin tim se unë vetë jam teolog e skam metë me ma kallzu fenë nëpër rrugë ndërsa për cështje të mëdha që nuk ka me u bazu në libra atëher ndëgjoj nga Dr.Zekerija Bajrami,Molla Jakupi,Dr.Shefqet Krasniqi nga Jusuf el Kardavi ndërsa nga këta tjerit nga etiketimet e ndryshme ndëgjoj vetëm ngjarje nga historia islame,për xhenentin xhehennemin e disa gjëra të tjera ndërsa kundër tyre sjan le ti japin sa të mujn nëse gjejn budall që i pasojn në gjitha aata gjëra q0δ thojn ata le të vazhdojn e do ta shofim përfundimin e të gjithve.

Tek e fundit Pejgamberi s.a.v.s ka thënë: Inemel amalu bin-nijat :"Veprat vlersohen sipas qëllimit" e do ti shohim inshallah edhe qëllimet e tyre sepse shumë gjëra kemi mësu për vehabistët apo thënë ndryshe urrejt5sit e mevludit apo të bidatit e në të kundërtën shkatrusit e fesë dhe mu ata që krijojn huti në popull me pantollona te gjata apo të shkurta mjekra e gjatë apo e shkurt, gishti të rije drejt apo të lëvize,të japim mes`h mbi corape të trasha apo jo mos more ju po na kallxoni neve tash si me u fal me i hap këmbët si me ushtru kunkfu, me i ngjit këmbë me njri tjetrin mos more unë me sa di duhet të ngjiten kupat e krave e jo këmbët e shumë e shumë gjëra tjera.

Të vetmin argument të cilin em siguri edhe në gjum e përsëritni që mos ta haroni së bashku me dijetarët tuaj është hadithi: fe inne ahsenel kelami kelamullah,fe inne hajrel hedji hediju Muhammedin s.a.v.s We sherrel ummuri muhdethatuha ve kul-le muhdethetin bid`a we kul-lu bid`atin dalaletun we kul-lu dalaletun fin-nar...besoj s enuk duhet përkthim se e dini krjet përkthimin se shumë her e ke cekë ti kur je përsëritur në fjalë.....

Dhe nja dije ne mevludin nuk e nalim pse thoni ju e hoxhallarët e juaj se ne kemi pikpamjet tona dhe argumentet tona e ju majnja tuajën dhe në forumet ku mudneni të krijoni huti krijoni siq është forumi www.forumi-islamik.com dhe forumi islam i www.kurandhesunet.net mirpo dinaj nja se ju kemi kuptu kush jeni jan hapur webfaqe edhe kundra juve ja një mbrëmë ekam pa dhe All-llahu i shpërbelft ata që e kan hapur.

Ja këtu e ke:
Kliko dhe hyn në webfaqe
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 41
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Mevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: Dispozita mbi manifestimin e mevludit   Mevlud nga Imer Asllani EmptySat 19 Dec 2009 - 20:38

Pas sqarimit të bid'atit (risisë) dhe gjykimit mbi të, është e qartë se manifestimi i lindjes (mevludit) së Pejgamberit të All-llahut a.s. nuk hyn në bid'ate të fesë, sepse ai nuk është ibadet në kundërshti me ibadetet në islam. Kjo është përtëritja e kujtesës dhe përkujtimi i përbashkët mbi jetën e tij.

Ulemaja është e pajtimit se manifestimi i mevludit nuk ka ekzistuar gjatë jetës së Muhammedit a. s., as gjatë kohës së as'habëve pas Tij. Manifestimi i tij paraqitet në shekullin e tretë sipas hixhretit. I pari që e ka ringjallë mevludin në Kairo ka qenë El-Muizz Lidinil-lah El-Fatimi në vitin 362 sipas hixhretit.

Disa ulema ndalojnë manifestimin e mevludit (lindjes së Muhammedit a. s.) duke argumentuar se nuk ka bazë as në Kur'an as në Sunnet, e as që është transmetuar nga ulemaja. Disa e shohin kështu se njeriu kur manifeston ditëlindjen nga pasuria e tij me familjen, miqtë e vet, ku, në tubim, nuk ofrohet asgjë më shumë se ushqim, dhe nuk bën mëkat, manifestimin e tillë disa e shohin si çështje të qortueshme (bid'at) për shkak se ajo është diç e re (muhdeth), diç që nuk ka bazë në Sheriat.

Natyrisht se çështja është ndryshe, nëse mevludi përcillet me gjerat që janë mëkat i qartë, kur sipas natyrës së problemit, nuk lejohet. Është qëndrim më dominues, dhe më korrekt, se manifestimi i ditëlindjes së Muhammedit a. s. është çështje e lavdueshme.

Përkrahësit e këtij qëndrimi u replikojnë atyre që e ndalojnë, se ndalesa (haram) nuk është e lidhur për vetë manifestimin atë ditë, për dëftimin e kujdesit ndaj tij, por për atë që lidhet për të. Sikur disa nga gjerat e qortueshme të ndodhin në xhami, gjatë kohës së namazit të xhumasë, do të ishte e shëmtuar, por nuk do të duhej për këtë shkak të qortohet vetë namazi i xhumasë, as të pengohet.

Ajo që përkrahim dhe e theksojmë si dominuese është se është i lejuar manifestimi i mevludit, me kusht që të jetë i pastërt prej gjerave haram, siç është përzierja e meshkujve dhe femrave e të ngjashme me këtë. Dëshmi për korrektësinë e manifestimit të mevludit është se është e lejueshme theksimi i ditëve të tilla me mënyrë të veçantë të falënderimit me të cilat All-llahu i Madhëruar i ka dhuruar robët e Tij.

Theksohet me transmetim autentik se Pejgamberi a. s. e ka bërë hixhretin në Medine ku i ta takuar Hebraikët duke agjëruar ashuren, ka pyetur: "Çfarë është kjo ditë që ju po e agjëroni". Ata u përgjigjen: "Kjo është ditë e madhe në të cilën Zoti e shpëtoi Musain dhe popullin e tij, kurse e fundosi faraonin dhe popullin e tij. Musai e ka agjëruar si falënderim, ndaj edhe ne e agjërojmë". Muhammedi a. s. ka thënë: "Ne kemi më shumë të drejtë dhe jemi më afër Musait nga ju" dhe e ka agjëruar, por edhe të tjerëve u ka urdhëruar ta afgjërojnë.

Ky është konfirmim i manifestimit të shpëtimit të Musait dhe shpëtimit të popullit të tij me agjërim në shenjë dëftimit të falënderimit ndaj All-llahut të Madhëruar, dhe falënderimit në begaditë dhe mirësitë e Tij. Kush e sheh lindjen e Muhammedit a. s. si begati e sheh këtë gjithësesi si një prej begative më të mëdha, për ç'arsye duhet shumëfishuar falënderimin Krijuesit Fisnik.

Në Sunnetin e ndershëm ceket se është e lavdueshme (mubah) të agjërohet e hëna, në bazë të fjalëve të Muhammedit a. s. : "Kjo është dita në të cilën jam lindur, në të cilën jam dërguar si pejgamber dhe në të cilën ka filluar të më zbresë shpallja".

Manifestimi i mevludit është i lejuar me kusht që aty mos të ketë diç që kundërshtohet me dispozitat e sheriatit si gjerat e qortuara (munkeratet) apo mëkatet e qarta.

E pohimi se këtë Muhammedi a. s. nuk e ka bërë nuk tregon në ndalesë (tahrim). Lëshimi (mospraktikimi) i disa gjerave nga ana e Muhammedit a. s. ndonjëherë kanë qenë çështje tradite, sikur mosngrënia e mishit të hardhucës ndonëse ajo lejohet. Mospraktikimi ndonjëherë ka qenë nga frika që kjo mos të bëhet çështje obligative e muslimanëve, sikur lëshimi i namazit të teravisë në xhemaat, kohë pas kohe.

Argument se lëshimi nuk do të thotë haram janë edhe fjalët e Kur'anit të ndershëm: "Atë që ua jep i Dërguari merrne, e çka ua ndalon lëshone ...", (el-Hashr, 8). All-llahu i madhëruar ka thënë: "... atë që ua ka ndaluar ..." (we ma nehakum), e nuk ka thënë: "Çka ua ka lënë" (we ma terkekum). All-llahu xh.sh. ka thënë: "Të gjitha këto që t'i rrëfyem ty nga lajmet e pejgamberëve, janë që të forcojnë zemrën tënde ...", (Hud, 120).

Lajmet e pejgamberëve paraprakë në Kur'an kanë për qëllim përforcimin e zemrës së Pejgamberit të All-llahut a.s. dhe zemrave tona. Në tregimet e Muhammedit a. s. është ajo që e përudhë zemrën dhe e përforcon, si ceket në Kur'an.

Pra, mund të kuptohet se manifestimi i lindjes së Pejgamberit të All-llahut a.s. është diç që është e lejueshme në fe (xhaiz), e jo diç që është novotari në fe (bid'at).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Sponsored content

Mevlud nga Imer Asllani Empty
MesazhTitulli: Re: Mevlud nga Imer Asllani   Mevlud nga Imer Asllani Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mevlud nga Imer Asllani
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Multimedia Islame :: Audio Ilahie-
Kërce tek: