islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty20%Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty7%Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty7%Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty7%Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty7%Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty7%Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty7%Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty37%Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Sureja Jasin e transkriptuar..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Sureja Jasin e transkriptuar.. Empty
MesazhTitulli: Sureja Jasin e transkriptuar..   Sureja Jasin e transkriptuar.. EmptyWed 10 Oct 2012 - 20:40

1
Jaa siin


2
Vel Kur'aanil hakiimi3
Inneke laminel mursaliine.


4
Alaa siraatim mustekiim .


5
Tenzilel 'aziizirrahimi.


6
Litundhire kaumem maa undhire aabaauhum fehum gaafiluune.


7
Lekad hakkal kaulu 'alaa aktherihim fehum laa ju'minuune.


8
Innaa xhe'alnaa fii a'ënaakihim aglaalen fehije ilel adhkaani fehum
mukmehuune.


9
Ve xhe'alnaa mim bejni ejdiihim sedden ve min khalfihim sedden
fe-agshejnaahum fehum laa jubsiruune.


10.Ve
sevaaun 'alejhim e-endhertehum em lem tundhirhum laa juë'minuune


11
Innemaa tundhiru menitteba-dhdhikre ve khashije-rrahmaane bilgajbi
febeshshirhu bimagfiretin ve exhrin keriimin.


12
Innaa nahnu nuhjil mautaa ve nektubu maa kaddemuu ve aathaarehum ve
kul-le shej'in ahsejnaahu fii imaamim mubiinin.


13
Vadrib lehum methelen as-haabel karjeti idh xhaa-ehel murseluune14
Idh erselnaa ilejhimuth nejni fekedhdhebuuhumaa fe'azzezznaa
bithaalithin fekaaluu in-naa ilejkum mursaluune.


15
Kaaluu maa entum il-laa besherun mithlunaa ve maa enzeler rahmaanu
min shej'in in entum il-laa tekdhibuune.

16
Kaaluu rabbunaa jaë'lemu innaa ilejkum lemurseluune.


17
Ve maa 'alejnaaa il-lel belaagul mubiin.


18
Kaaluu innaa tetajjernaa bikum leil-lem tentehuu lenerxhumennekum
ve lejemessennekum minnaa 'adhaabun eliimun.


19
Kaaluu taaairukum me'akum ein dhukkirtum bel entum kaumum
musrifuune.


20
Ve Xhaa-e min aksalmadiineti rexhuluj (n-j) jes'aa kaale jaa
kaumit-tebi'uul murseliine.


21
Ittebi'uu men laa jes'elukum exhreen ve hum muhteduune.


22
Ve maalije laa a'ëbudul-ledhii fetarenii ve ilejhi turxhe'uune.


23
E-ettehidhu min duunihii aaliheten in juridnirrahmaanu bidurrin laa
tugni 'annii shefaa'atuhum shej'en ve laa junkidhuuni .


24
Innii idhen lefii dalaalin mubinin.


25
Innii aamantu birabbikum fesma'uun .


26
Kiiled`hulil Xhennete kaale jaa lajte kaumin ja'ëlamuune.


27
Bimaa gafere lii rab-bii ve xhe'alenii minel mukremiine.


28
Ve maa anzelnaa 'alaa kaumihii min ba'ëdihii min xhundin
mines-semaai ve maa kunnaa munziliine.


29
In kaanet il-laa sejhaten vaahideten feidhaa hum khaamiduune.
30
Jaa hasreten 'alel'Ibaadi maa jeë'tiihim min resuulin il-laa kanuu
bihii-jestehziuune.
31 Elem jarau kem ahleknaa kablehum minel
kuruuni ennehum ilejhim laa jerxhi'uune.
32 Ve in kul-lun lemmaa
xhemiiun ledejnaa muhdaruune.
33 Ve aajetun lehumul erdul mejtetu
ajejnaahaa ve akhrexhnaa minhaa habben feminhu jeë'kuluune.
34 Ve
xhe'alnaa fiihaa xheannaatin min nekhijlin ve a'anaabin ve fexhernaa
fiihaa minel 'ujuuni.
35 Lijeë'kuluu min themerihii ve maa
'amilet-hu ejdiihim e
felaa
jeshkuruune.


26
Subhaanal-ledhii haleka ezvaaxhe kul-lehaa mimmaa tumbitul erdu ve
min anfusihim, va mimmaa laa ja'lamuune.
37 Ve aajetun
lehumul-lejlu neslehu minhunnehaare feidhaa hum muslimuune.
38
Vesh shemsu texhrii limustekarrin lehaa dhaalike takdiirul 'aziidzil
'aliim .
39 Vel kamare kaddernaahu menaazile hattaa 'aade kal
'urxhuunil kadiimi
40 Lesh shemsu jembagii lehaa en tudrikal
kamere ve lel lejlu saabikunnehaar ve kul-lun fij felekin
jesbehuune.
41 Ve aajetuln lehum en-naa hamelnaa dhurrijjetehum
fiil fulkil meshhuune .


42
Ve haleknaa lehum min mithlihii maa jerkabuune.
43 Ve in neshaë'
nugrikhum felaa sariiha lehum ve laa hum junkadhuune.
44 I-laa
rahmeten minnaa ve metaa'n ilaa hiinin.
45 Ve idhaa kiile
lehumuttekuu maa bejne ejdiikum ve maa hhalfakum le'al-lekum
turhamuune.
46 Ve maa teë'tiihim min aajetin min aajaati rabbihim
il-laa kaanuu 'anhaa muë'ridiine.
47 Ve idhaa kiile lehum enfikuu
mimmaa rezekakumullaahu kaalel-ledhiine keferuu lil-ledhiine aamenuu
enut'aimu men lau jeshaaullaahu et' amehu in entum il-laa fii
dalaalinmubiinin.


48
Ve jekuuluune metaa haadhel vaë'du in kuntum saadikiine.
49 Maa
jendhuruune il-laa sejhaten vaahideten teë'hudhuhum ve hum
jehissimuune.
50 Felaa jesteti'uune tausijeten ve laa ilaa ehlihim
jerxhi'uune.
51 Ve nufiha fiissuuri feidhaa hum minel exhdaathi
ilaa rabbihim jensiluune.
4
52
Kaaluu jaa vejlenaa men be'athenaa min merkadinaa haadhaa maa
vaë'derrahmaanu ve sadakel mursaluune.
53 In kaanet il-laa
sejhaten vaahideten feidhaa hum xhemiiun ledejnaa muhdaruun.


54
Feljeume laa tudhlemu nefsun shej'en ve laa tuxhdzaune il-laa maa
kuntum taë'meluune.
55 Inne as-haabel xhennetil jaume fii
shugulin faakihuun.
56 Hum ve edzvaaxhuhum fii dhiLaalin 'alel
eraaiki muttekiuune.
57 Lehum fiihaa faakihetun ve lehum maa
jedda'uune .
58 Selaamun kaulen min rabbin rrahiimin.
59
Vemtaadzuul jaume ejjuhel muxhrimuune.
60 Elem a'ahad ilejkum jaa
benii aademe en laa taë'buduushshejtaane Innehuu lekum 'aduvvun
mubiinun.
61 Ve eni'buduunii haadhaa siraatun mustakiimun.


62
Ve lekad edal-le minkum xhibil-len kethijraa efelem tekuunuu
taë'kiluune.
63 Haadhihii xhehennemul-letii kuntum tuu'aduune.
64
Islauhel jaume bimaa kuntum tekfuruune.
65 Eljaume nehtimu 'aLaa
efvaahihim ve tukal-limunaa ejdiihim ve teshhedu erxhuluhum bimaa
kaanuu jeksibuune.
66 Velau nashaau letamesnaa 'alaa aë'junihim
festebekuussiraata fe ennaa jubsiruune.
67 Velau neshaaau
lemesahnaahum 'alaa mekaanetihim femestetaa'uu mudijjen ve laa
jerxhi'uune.
68 Ve men nu'ammirhu nunekkis-hu fil halk efelaa
jaë'kiluune.69
Ve maa 'al-lemnaahushshi're ve maa jembegii lehu In huve il-laa
dhikrun ve Kur'aanun mubiinun.
70 Lijundhire men kaane hajjen ve
jehikkal kaulu 'aleel kaafiriine.
71 Evelem jerau ennaa haleknaa
lehum mimmaa 'amilet ejdiinaa en'aamen fehum lehaa maalikuune.
72
Ve dhal-lelnaahaa lehum feminhaa rakuubuhum ve minhaa jeë'kuluune.
73
Ve lehum fiihaa menaafi'un ve meshaaribun efelaa jeshkuruune.
74
Vet-tehadhuu min duunil-laahi aalihaten le'al-lehum junsaruun .
75
Laa jestetii'uune nasrehum ve hum lehum xhundun muhdaruune.


76
Felaa jehzunke kauluhum innaa naë'lamu maa jusirruune va maa
juë'linuune.
77 Evelem jerel insaanu ennaa halaknaahu min
nutfetin feidhaa huve hasiimun mubiinun.
78 Vedarabe lenaa
methelen ve nesije halkahu kaale men juhjil 'idhaame ve hije
ramiimun.
79 Kul juhjijhel-ledhii enshe-ehaa evvele merretin ve
huve bikul-li hhalkin aliimun.
80 El-ledhii xhe'ale lekum
mineshshexheril ahdari naaren feidhaa entum minhu tuukiduune.
81
Evelejsel-ledhi halekassemaavaati vel arda bikaadirin 'alaa en
jehluka mithlehum belaa ve huvel ha-aakul 'alijmun.
82 Innemaaa
emruhuuu idhaa eraade shej'en en jekuule lehu kun fejekuunu.
83
Fesubhaanel-ledhii bijedihii melekuutu kul-li shej'in ve ilejhi
turxhea'uun.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Sureja Jasin e transkriptuar..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Projekte dhe punime nga Forumi-
Kërce tek: