islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty20%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty7%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty7%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty7%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty7%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty7%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty7%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty37%10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 10 Ditet e Dhul-Hixhes‏

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ Empty
MesazhTitulli: 10 Ditet e Dhul-Hixhes‏   10 Ditet e Dhul-Hixhes‏ EmptySun 14 Oct 2012 - 19:59

Faleminderimi i takon Allahut i cili e krijoi kohen dhe i dha rendesi disa koherave mbi disa te tjera, i veqoi disa muaj e disa dite me cilesi e miresi e me shperblime me te medha , meshire nga Allahu per roberit e Tij qe te jete kjo nxitje per shtimin e puneve te mira e deshire per bindje ndaj Allahut.
Nga keto kohera te zgjedhura jane edhe 10 ditet e para te Dhul-Hixhes , te cilat i ka vequar Allahu me shperblimin e madh te ibadetit te ketyre diteve.
Nga Ibn Abasi radiallahu anhu transmetohet se Pejgamberi alejhi selam , ka thene: ‘’ Nuk ka dite ku vepra e mire te jete me e dashur tek Allahu sesa keto 10 dite’’ , i thane:- As xhihadi ne rrugen e Allahut?! Tha: As xhihadi ne rruge te Allahut , vetem se as i cili ka dale me veten dhe pasurine e tij e nuk eshte khyer me asgje.(Buhariu)

Vleren e madhe te ketyre diteve e kuptojm nga Ajeti Kur’anor ne te cilin Allahu i Madheruar ka thene:’’Pasha agimin dhe pasha dhjete ditet’’ .Ka thene Ibn Abasi dhe Ibn Zubejri dhe Muxhahidi se: ‘’keto jane dhjete ditet e para te Dhul-Hixhes.’’ Ka then Ibn Kethiri: ‘’ e kjo esht e sakt’’ (marre nga tefsiri i Ibn Kethirit 8/413)

-Nga punet e mira te cilat muslimani duhet tu kujdeset ti kryeje ne keto dhjete dite jane:

1)AGJERIMI : Esht synet qe te agjerohen nente ditet e Dhul-Hixhes. Transmetohet nga Hunejde bin Khalid e ky nga gruaja e tij se : Disa nga grate e te Derguarit te Allahut , salallahu alejhi we selem, kane thene: ‘’ Ishte Resulallahi , alejhi selam , i cili agjeronte nente ditet e Dhul-Hixhes , Diten e Ashures , dhe tre dite nga qdo muaj. Te henen e pare te qdo muaji dhe dy te enjtet etij’’(trans. Neasi 4 / 205 , Ebu Dawudi , e ka saktesuar Albani)

2)TEKBIRI : Eshte synet gjithashtu tekbiri (merzi) , tahlili (La ilahe ilAllah) ,tesbihi (Subhnallah) ne keto dhjete dite. Thenia e ketyre me ze ne xhami , ne shtepi , ne rruge e ne qdo vend qe lejohet ta permendesh Allahun. Te duket madherimi i Allahut dhe te shfaqet Ibadeti. Thenia e ketyre me ze nga burrat , e me ze te ulet nga grate.
Ka thene Allahu i madheruar:’’Le te deshmojne ata per dobite qe kane , e te permendin emrin e Allahut ne ditet te percaktuara per ato qe Ai i ka furnizuar nga kafshe e begati’’(El-Haxh:28)
Dijetaret kane thene se ditet e percaktuara jane dhjete ditet e para te Dhul-Hixhes.

Tekbiri behet keshtu: merzi , merzi, La ilahe ilAllah , vAllahu ekber we lilahil-hamd. (Ka edhe menyra tjera per thenjen e tekbirit)

Eshte vertetuar se Iben Amer dhe Ebu Hurejra , radiallahu anhuma , dilnin ne pune ne tregtine e tyre. Me fillimin e ketyre dhjete diteve fillonin te benin tekbir.Njerezit i degjonin dhe ata fillonin te benin tekbire . Qellimi ketu eshte se njerezit e kujtonin tekbirin me degjimin e tekbirit te tyre , e sicili bente tekbir ne vete , e nuk eshte per qellim tekbir i perbashket me nje ze , sepse kjo nuk lejohet.

3)KRYERJA E HAXHIT: Nga punet me te mira qe mund te kryej njeriu ne keto dite eshte kryerja e Haxhit. Atij te cilit ia ka mundesuar Allahu i Madheruar viziten e shtepise se Tij , e kryen ate ashtu siq duhet do te arrije –insha’Allah- ate qe ka thene i derguari i Allahut , alejhi selam , :’’ Haxhi i pranuar nuk ka shperblim , vetem se Xhennetin’’

4)KRYERJA E VEPRAVE TE MIRA NE PERGJITHESI : Atij te cilit nuk i eshte dhene mundesia te kryej Haxhin , duhet qe t’i ndriqoje keto dite te vlefshme me ibadetin e tij si : namaz, lexim Kur’ani , lutje (dua’), dhenie sadaka , bindje ndaj prinderve , viziten e te afermve , urdherimin per te mire , ndalimin nga e keqja , e shum menyra te tjera nga veprat e mira. Te gjitha keto vepra muslimani i kryen ne jeten e tij te perditshme , porse shtimi i tyre ne keto dite ka shperblim shum te madh.

5)PRERJA E KURBANIT : Nga punet e mira ne keto dhjete dite e cila te ofron tek Allahu eshte therrja e Kurbanit dhe ndarja e tij sipas sheriatit.

6)PENDIMI I SINQERTE : Lenia e gjynaheve te dukshme e te fshehta dhe kthimi per tek Allahu ne keto dhjete dite ka vlere te madhe. Pendimi ne dite apo muaj te shenjte luan rol pozitiv ne zemren e te penduarit , sepse ndodhja e ketyre diteve e shtyen ate ne kryerjen e sa me shume ibadeteve dhe e ben te ndjehet fajtor per kohen e kaluar .


Ka thene Allahu i Madheruar: '' e adhuroje Allahun deri sa te vije e sigurta''(El-Hixher:99)
[ Komentuesit kane thene se ''e sigurta'' eshte vdekja]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
10 Ditet e Dhul-Hixhes‏
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: