islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
56 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 56 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty96%PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty0%PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty0%PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty0%PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty1%PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty2%PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
AFET BEADINI
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
AFET BEADINI


Numri i postimeve : 202
Data e regjistrimit : 15/04/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : DOBERDOLL GOSTIVAR

PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim Empty
MesazhTitulli: PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim   PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim EmptyFri 14 May 2010 - 19:04

KENNETH L JENKINS

Çdo të diel shkonim në kishë me gjyshin. Qëndrimi aty më dukej sikur zgjaste me orë të tëra. Në moshën 16 vjeçare fillova të shkoj vetë në kishë. Më vonë, si student kolegji, mburresha me kishën. Të gjithë kishin shpresa të mëdha tek unë, ndërsa unë isha i lumtur që gjendesha në rrugën e shpëtimit. Në moshën 20 vjeçare u bëra shumë i njohur. Isha ekstremist dogmatik dhe besoja se askush që nuk është anëtar në kishën time s’mund të jetë i shpëtuar. Kategorikisht e kam gjykuar secilin që nuk arrinte ta njihte Zotin në mënyrën që e unë. Gjithmonë kur isha i vetmuar meditoja dhe i lutesha Zotit që të më udhëzonte në fenë e drejtë dhe të më falte për atë që kisha vepruar gabimisht. Asnjëherë nuk kam patur kontakte me ndonjë musliman. Në atë kohë prifti Luis Farrakhan ishte i mirë në të sqaruarit e asaj që quhej kombi islam. Shkova ta takoj priftin Farrakhan, që më ftoi në cilësinë e bashkëvepruesit. Këtë e konsiderova një përvojë që do ta ndryshonte shumë jetën time. Asnjëherë nuk kisha dëgjuar që një zezak të flasë në mënyrën që fliste ai. Menjëherë desha që të organizoj një takim me të duke dëshiruar ta ftoja në fenë time. Njohurit e mia të rregullave krishtere në atë kohë u shtuan në diçka anormale. Mirëpo sa më shumë që mësoja këto mësime, e kuptova se kam më shumë njohuri sesa udhëheqësit e asaj kohe. Pastaj e zbulova se ekziston një mosbesueshmëri dhe një zili në hiearkinë e priftërinjve. Rastet e amoralitetit kalonin pa u gjykuar. Disa nga predikuesit kënaqeshin me përdorimin e drogës dhe e shkatërronin jetën e tyre dhe të familjes. Po ashtu, disa nga udhëheqësit e disa kishave ishin zbuluar si homoseksual. Kishte priftërinj që e pranonin amoralitetin me vajza të reja të kishave të tjera. Tërë këtë e lidhja me mossuksesin e orvatjeve të mija që të gjeja përgjigje pyetjeve të mia. Prandaj fillova të mendoj për ca ndryshime. Këto ndryshime pasuan menjëherë pas pranimit të punës në Arabinë Saudite. Pas ardhjes time në Saudi menjëherë i kuptova dallimet në stilin e jetës së muslimanëve. Ata dalloheshin nga prifti Farrakhan nga ajo se ishin të shumë kombësive, ngjyrave dhe gjuhëve. Menjëherë desha të mësoj më shumë rreth kësaj feje të veçantë e të çuditshme.
Isha i mahnitur me jetën e të dërguarit Muhamed a.s dhe e gjithë ajo që kërkoja ishte dëshira që të njihesha edhe më tepër me jetën e tij. Kërkoja libra të tjera nga një vëlla i përfshirë në thirrjen islame, që ai m’i sillte shpejt. Të gjitha i kam lexuar. Pastaj e mora Kur’anin e shenjtë dhe për katër muaj e lexova disa herë. Parashtroja pyetje të shumta, por gjithmonë merrja përgjigje të matura e të kënaqshme. Ajo që më së shumti më pëlqeu tek muslimanët ishte se ata s’kishin qëndrim energjik që të më impresiononin me njohuritë e tyre. Nëse dikush prej tyre nuk dinte të m’i përgjigjej pyetjes, thjeshte thoshte se nuk e dinte dhe se do të pyeste dikë që e dinte këtë përgjigje. Ndërsa të nesërmen gjithmonë vinin me përgjigjen e pyetjes së shtruar. Këtu e vërejta se modestia luan një rolë të lartë në jetën e këtyre njerëzve misteriozë të Lindjes së mesme. Habitesha kur i shihja gratë e mbuluara prej kokës e deri në këmbë. Nuk shihja asnjëfarë hierarkije në mes besimtarëve. Asnjëri nga ata nuk luftonte por ndonjë post në fe. E gjithë kjo më dukej e mrekullueshme, por si kam mundur të mendoj që të largohem nga mësimet që më kanë ndjekur që nga fëmijëria? Ç’të bëja me Biblën? E dija se ekzistojnë të vërteta në të, edhe pse isha i bindur se shumë herë ajo ka pësuar ndryshime. Atëherë mora video kasetën e debatit në mes Ahmet Didatit dhe priftit Jimi Svegart. Pasi e ndoqa këtë debat e dija se tani jam bërë musliman. Revista El-Medina më bëri një intervistë ku më pyetën për planet e mia në të ardhmen. U thashë se, nëse Zoti dëshiron, do ta mësoj gjuhën arabe dhe do t’i vazhdoj studimet që të fitoj njohuri të reja rreth Islamit. Sot jam i kyçur në fushën e Daves e ftohem shpeshherë t’u mbaj ligjërata jomuslimanëve nga mjediset e krishtera. Nëse Allahu i Gjithëfuqishëm ma kursen jetën, shpresoj se do të shkruaj më shumë në temën e feve krahasimore. Është obligim për të gjithë muslimanët e botës që të punojnë në përhapjen e Islamit.

Kadijah “Sue” Aston - Ish pastore, misionare dhe magjistre e teologjisë.
“Ç’të ka ndodhur?” Ky ishte reagimi i parë që ndeshja kur takohesha me ish shokët e mi, me miqtë dhe pastorët pas pranimit tim të Islamit. Nuk mund t’ua merrja këtë reagim për të madhe, sepse isha personi prej të cilës më së paku pritej që ta ndërrojë fenë. Para kësaj isha profesore, pastore, banuese e kishës dhe misionare. Para pesë muajsh magjistrova liturgjinë në shkollën e zgjedhur private për klerikë. Pas kësaj njoha një grua e cila punonte në Arabinë Saudite, që e kishte pranuar Islamin. Normalisht, e pyeta për gjendjen e gruas në Islam. Isha e mahnitur nga përgjigjet e saja, sepse kjo nuk ishte ajo që pritja, ndaj i shtrova pyetje të tjera në lidhje me Zotin dhe Muhamedin a.s. Më tha se do të më merrte në qendrën islamike, ku do të më jepte përgjigje më të mira. Mirëpo, ajo që na kishin mësuar për Islamin është se ai është religjion i djallit. Pas mësimit tim të evangjelizmit, isha shumë e habitur me Islamin, që ishte shumë autentik, i thjeshtë, pa fiksimea apo manipulime psikologjike. Filloi kështu thjeshtë: “sikur të mbajmë një ligjëratë për Kur’anin në shtëpinë tënde” diçka të ngjashme si ligjërata e Biblës. Nuk mund ta besoja. Më dhanë ca libra e më thanë se nëse keni ndonjë pyetje ata mund t’i gjeja në zyrat e tyre. Atë natë i lexova të gjitha librat që m’i dhanë. Ky vërtet ishte rasti i parë që lexoja libra për Islamin, të shkruar nga muslimanët sepse gjatë studimit kishim lexuar libra rreth Islamit por vetëm ata që i kishin shkruar të krishterët. Ditën e nesërme i kalova tre orë duke u bërë pyetje të ndryshme. Kjo gjë vazhdoi disa javë. Por gjatë asaj kohe kisha lexuar 20 libra për Islamin dhe tashmë e dija shkakun pse muslimanët janë njerëzit më të pakët që e pranojnë Krishtërimin. Pse? Sepse ai s’ka çka t’u ofrojë. Në Islam ekziston lidhja me Allahun, falja e gabimeve, shpëtimi dhe premtimi për jetën e përhershme. Pyetja ime tjetër e rëndësishme ishte rreth Muhamedit. Kush është ai? Mësova se atij muslimanët nuk i luten ashtu siç i luten të krishterët Isait. Ai nuk është ndërmjetësues dhe në realitet është e ndaluar t’i lutesh atij. Ne i dërgojmë bekime atij në fund të lutjeve tona, por gjithashtu lutemi për mëshirë edhe për Ibrahimin a.s. Muhamedi a.s është i dërguari, lajmëtari dhe pejgamberi i fundit i Zotit. Misioni i tij vlen për të gjithë njerëzit, rast ky që nuk është me Isain a.s ose Musain a.s, shpallja e të cilëve u nis për Beni Israilët. Por kjo shpallje ishte e njëjtë nga Allahu xh.sh. Në fund të një jave, pas një viti u binda se Islami është i vërtetë. Mirëpo atëherë nuk e pranova Islamin, sepse ende nuk besoja me zemër. Vazhdova edhe më tej të lutem, ta lexoj Biblën dhe të ndjek ligjërata në qendrën islame. Me seriozitet e kërkoja udhëzimin e Zotit, sepse nuk është e lehtë ta ndryshosh fenë, por s’doja të ikja prej shpëtimit. Edhe më tutje isha e habitur me gjërat që kisha mësuar, sepse nuk ishin çfarë kisha mësuar më parë për besimin islam. Gjatë punimit tim në magjistraturë kisha për profesor njeriun të cilin e nderoja si njohës të Islamit, mirëpo mësimi i tij dhe ajo që e mëson Krishterimi kryesisht është me shumë gabime në të kuptuar dhe të sqaruar. Ai dhe shumë të krishterë janë të sinqertë, por të sinqertë në të shtrembët. Pas dy muajve, pasi që përsëri iu luta Zotit, duke kërkuar udhëzim, vërejta diçka të pazakontë tek vetja. U ula dhe në këtë rast e përmenda për herë të parë fjalën Allah, duke thënë: “O Allah, unë besoj se je Një e i Vetëm dhe Zot i vërtetë.” Ndjeja një lloj qetësie tek unë dhe prej asaj dite të vitit 1988 e deri më sot asnjëherë nuk jam penduar pse e kam pranuar Islamin. Ky vendim nuk erdhi pa sprova. U përjashtova nga puna sepse në atë kohë isha ligjëruese në dy kolegje biblike. Shokët e mi të shkollës, më largoheshin si dhe profesorët e pastorët me të cilët kisha punuar. Familja e burrit tim u zemërua, ndërsa fëmijët e mi nuk më kuptonin dhe dyshonin në vetëkontrollin tim. Pa një fe që të ndihmon t’i mbisundosh fuqitë satanike unë s’do ta kisha përballuar këtë. Mirëpo tani gjithmonë i falënderohem Allahut që jam muslimane dhe që mund të jetoj dhe të vdesë si muslimane. Me të vërtetë, lutjet e mia, sakrificat, jeta e vdekja i takojnë Allahut, Sunduesit të botrave, i cili nuk ka ndihmues.






MARTIN JOHN MWAIPOO - ish kryepeshkopi.
Ishte 23 dhjetor 1986, dy ditë para krishtlindjeve, kur kryepeshkopi M. J. Mwaipo u shpalli famullitarëve të tij se prej Krishterimit do kalonte në Islam. Famullitarët u paralizuan kur dëgjuan një lajm të tillë, kështu që udhëheqësi u çua nga vendi, mbylli dritaret dhe dyert e u tha të pranishmëve se kryepeshkopi ka luajtur mendsh. Si ishte e mundur të mendohet ndryshe, kur po ky njeri para disa minutash kishte kënduar në një mënyrë shumë prekëse për të pranishmit në kishë? Vetëm se ata nuk e dinin se në zemrën e kryepeshkopit qëndronte vendimi për pranimin e Islamit, ndërsa muzika që ai këndoi ishte vetëm një zbavitje lamtumire. Edhe reagimi i famullitarëve ishte i madh, ndaj thirrën edhe policinë që ta merrnin këtë të çmendur. Ishte i mbyllur në burg deri në mesnatë deri sa arriti Shejh Ahmed Shejk, njeriu që e kishte ftuar në Islam. Ky incident ishte vetëm një fillimi i hidhur që do ta ndiqte edhe më vonë. Gazetari i revistës Al-Qalem, Simphiwe Sesanti bisedoi me Kryepeshkopin e Luterikut, i lindur në Tanzani, që e pranoi Islamin dhe mori emrin el-Haxh Ebu Bekr John Mwaipoo. Meqë diplomat në vendet e huaja vlerësoheshin më shumë, fitova vend në udhëheqjen e kishës në Londër e më vonë në Berlin. Para se të bëhesha musliman isha sekretar i këshillit botëror të kishës, që përfshinte Tanzaninë, Kenian, Ugandën, Burundin si dhe pjesë të Etiopisë e Somalisë. Tek punoja për doktoraturën time, fillova të pyes: Krishtërimi, Islami, Judaizmi, Budizmi - të gjitha këto fe dëshmojnë se janë e vërteta. Ku është e vërteta këtu!?
Dëshiroja ta di të vërtetën. Kështu filloi kërkimi im i të vërtetës, duke i studiuar këto religjione. Kështu e gjeta një Kur’an. Kur e hapa dhe fjalët e para që lexova ishin: “Thuaj: Ai, Allahu është Një! Allahu është Ai që çdo krijesë i drejtohet (i mbështetet) për çdo nevojë. As s’ka lindur kënd, as nuk është i lindur. Dhe Atij askush nuk i është i barabartë.” (Ihlas: 1- 4)
Më vona e zbulova se Kur’ani është libri i vetëm që ka ngelur i pandryshuar nga njerëzit dhe këtë e kam thënë në përfundimin e doktoraturës sime. Nuk më interesonte se a do ta marr doktoraturën apo jo. Kjo ishte e vërteta, që unë e kam kërkuar. Në këtë gjendje shkova te profesori im i nderuar Van Bugeri. E mbylla derën, e shikova në sy dhe e pyeta se cila është feja e vërtetë nga të gjitha religjionet në botë!?
Islami, u përgjigj ai. Përse atëherë ti nuk je musliman?- e pyeta. U përgjigj: së pari, i urrej arabët; së dyti, e shikon tërë këtë luks përreth meje? A thua vallë se dëshiroj t’i humbë të gjithë këto për shkak të Islamit?
Kur mendoja rreth përgjigjes së tij, mendoja edhe për gjendjen time. Pas një viti u binda dhe e pranova Islamin. Gjatë një udhëtimi qëndrova në Bsale, tek familja. Këtu e njoha gruan time të ardhshme, motrën e ndershme të kishës katolike Gerture Kibweja, që tani quhet Zejneb.
Porosia e Haxhi Ebu Bekr John Mwaipoo është se muslimanët patjetër duhet të ndërpresin interesat personale e të bashkohen. Patjetër duhet të kujdesesh për fqinjin që të jesh i sigurt edhe vetë.

RAPHAEL - ISH PRIFTI I DËSHMITARËVE TË JEHOVIT.
Dyzetvjeçari latinoamerikan është komik e ligjërues. I lindur në Teksas, që në moshën 6 vjeçare qëndroi për herë të parë qëndroi në mbledhjen e dëshmitarëve të Jehovit. Njëzet vjet ka pasur kishën e vet. Mirëpo e zëvendësoi Biblën për Kur’anin pasi vizitoi xhaminë lokale: “Ende e kam të freskët diskutimin tonë në familje, ku ishin të pranishëm edhe disa dëshmitarë të Jehovait. Ata thonin kjo është Amargedon. Koha e fundit! Krishti do të kthehet! Zoti do të përdorë mjete të ndryshme që ti shkatërrojë sistemet qëllimliga e do t’ua marrë pushtetin. Edhe Bibla flet rreth asaj se toka do të hapet e do t’i gëlltisë blloqet e qyteteve. U frikësova shumë, ndërsa në këtë çast nëna ime tha: “E sheh se ç’mund të ndodhë nëse nuk je i kryqëzuar dhe nuk e nderon vullnetin e Zotit? Toka do të të gëlltisë dhe nuk do të jesh më, do të detyrohem të lind fëmijë tjetër.” Atëherë kur u bëna prift-pionier, e kaloja shumicën e kohës time duke ecur prej një dere në derë tjetër të priftëve. Në këtë kohë u pranova në Shkollën Bruklin, Nju Jork - shkolla elitë që mbahej nga jehovajët. Më dukej se çdo herë që dëshiroja vend të ri isha i detyruar të bëj gjëra sekulare, që ta dëshmoja devotshmërinë time, si p.sh. “Nëse e plotëson numrin e personave për pranim këtë muaj Zoti të do, nëse jo Zoti nuk të do. E gjithë kjo ishte për mua e pakuptimtë. Një muaj Zoti të do e një muaj nuk të do!?
Në aspektin shpirtëror nuk ndihesha mirë. Në vitin 1979, duke e ditur se nuk mund të përparoja, u largova i pakënaqur dhe me një hidhëti në fyt, sepse tërë jetën ia kisha kushtuar me zemër e mendje kishës. Ky ishte problemi. Unë nuk i isha dorëzuar Zotit, por një organizate të krijuar nga njerëzit. Nuk mund të kaloja në ndonjë fe tjetër. Më 1985 vendosa të shkoja në Los Anxheles e të dilja në emisionin e Johnny Carsonit dhe të nderohesha si komik e artist i madh. Gjithmonë kam menduar se jam lindur për diçka të tillë. Fillova të lutem, por lutjet e mia nuk pranoheshin. Në dhjetor të vitit 1991 shkova ta nxjerr nga spitali xhaxhain tim Rock. Aty e gjeta Biblën Gideon! Ajo gjendej në çdo dhomë të hotelit ku qëndroja. E vodha këtë Bibël pastaj shkova në shtëpi e fillova të lutem: O Zot, më mëso që të jem kristian i mirë, mos më mëso të jem jehova e as katolik. Më mëso në atë mënyrë që ti e di më mirë. Ti nuk do ta bëje këtë Bibël aq të rëndë saqë njerëzit e thjeshtë të mos kenë mundësi ta kuptojnë.”
Fillova të mendoj, muslimanët janë një miliard. Çdo njeri i pestë në rrugë teorikisht mund të jetë musliman. Paramendo, një miliard njerëz! Shkova në shtëpi e fillova të lexoj Kur’an prej fillimit me Fatihanë. Nuk ndalja dot. E pranova Islamin. Ja, kështu filloi. Më vonë njoha një musliman e i kërkova të më mësonte rreth Islamit vetëm atë që gjendej në Kuran. Ai më quajti “i mjerë” sepse duhej mësuar diçka më tepër edhe prej Haditheve të Muhamedit a.s. Isha paksa i habitur dhe u bëra i vendosur që edhe për atë të mësoj e të studioj fenë duke besuar se Allahu do të më ndihmojë në këtë drejtim, sepse Ai është Gjithdijshëm. Më vonë pasi e pranova Islamin fillova të marrë ftesa të shumta nga qendrat islame, që më ftonin të mbaja ligjërata si ish prift, i cili e kishte pranuar Islamin.

vazhdon
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN -afet beadini vazhdim
» PSE JOMUSLIMANET E PRANOJNE ISLAMIN
» Video Ligjerata nga Hoxha i nderuar Afet Beadini
» AFET BEADINI LLOGARITJA E VETVETES 4
» AFET BEADINI - LLOGARITJA E VETVETES -4

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Shkarkime (dowonload) :: Libra Islame-
Kërce tek: