islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty20%Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty7%Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty7%Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty7%Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty7%Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty7%Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty7%Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty37%Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! Empty
MesazhTitulli: Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!!   Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!! EmptySat 29 Jun 2013 - 20:40

[Only admins are allowed to see this image]
Falemenderimet dhe lavdërimet i takojn Allahut Krijusit të borave,sunduesit të Ditës së Gjykimit,Furnizuesit të të gjitha krijesave,Mëshiruesit e Mëshirbërësit.
Allahun e Falemenderojm prej Tij ndihm dhe falhe kërkojm.Kënd e udhëzon Allahu ska kush e lajthit, ndërsa kënd e len Allahu në humbje apo vet ka zgjedhur të jetë i humbur ska fuqi përveç Allahut që mund ta udhëzon.
Allahun e falemenderojm që na ka bërë pjestar të kësaj feje si dhe që na begatuar me një muaj siç është Muaji i Ramazanit si dhe i lutemi që të na jep jetë që ta takojm Ramazanin dhe shumë vjet tjera.

Salavatet dhe Selamet tona qofshin mbi njeriun më me famë në rruzullullin tokësorë i cili diti më së miri ta pres këtë muaj si dhe na këshilloj neve si ta presim dhe ta jetojm këtë muaj.
Salavatet dhe selamet tona qofshin mbi familjen e tij të pastër,shokët e tij besnik si dhe mbi të gjithë ata që ndjekën,ndjekin dhe do ta ndjekin rrugën e tij deri Ditën e Gjykimit.

Të nderuar lexues,vllezër dhe mora islam, jemi duke i jetuar ditët e fundit të muajt Shaban dhe jemi duke e pritur misafirin më të dashur dhe shumë të vlefshëm i cili sëbashku mer me vete një bagazh të begative.

Të nderuar vllezër ai vetëm se e ka hedhur hapin e tij dhe është në rrugë për të ardhur tek ne...Era e tij ka filluar të ndëgjohet,gëzimi tek ne ka fillu të shtohet andaj, ta falemenderojm Allahun që ja ka mundësu që me ne të takohet.

Andaj vllezër të nderuar dhe ju motra të respektuara, shfrytëzojeni këtë muaj,dijani vlerën dhe priteni atë ashtu siç e meriton para se të largohet pa e kuptuar se ishte në mesin tonë,sepse nëse do të tregohemi të pakujdesshëm, të jemi të sigurt se do të pendohemi kur ai të largohet nga ne për neglizhencën tonë.

Edhe pak ditë kan mbetur dhe do të vijë një musafir i rrallë dhe shumë i rëndësishëm për të cilin ne duhet të përgatitemi.Duhet të ngritet vetëdija jonë që kur të vijë ki muaj i dashur ta presim me ambicje të larta,duhet të jemi serioz dhe tq shfrytëzojm këtë muaj të bekuqr deri në maksimum,që në fund të dalim fitimtar.Andaj, duhet që tash të fillojm të përgatitemi për të që gara mos të na zen në gaflet.

Sahabët dhe tabiinët Zoti qoft i kënaqur me ta janë pregatitur gjashtë muaj para Ramazanit për këtë muaj të bekuar.Transmetohet se ata (sahabët) gjashtë muaj para ramazanit kan bërë dua që ta arijnë këtë muaj,ndërsa gjashtë muaj pas ramazanit i janë lutur Allahut që tua pranon agjërimin.

Ditët e ramazanit janë të numruara dhe ne e kemi pasur fatin që ta arijmë këtë muaj të bekuar,andaj mos lejojm që Ramazani të vjen dhe të shkon sikur Ramazanat tjerë,por të vetëdisohemi se vjen një rast shumë i mirë për ne,për faljen e mëkateve,andaj qi që do të hyn në Ramazan pa mëkate duhet të gjenë një rrugë për ta arritur knaqësinë e Allahut dhe të jetë i përgatitur.
Ibën Kajjim El - Xheuzij ka thënë: "Ke kujdes prej dy gjërave:

1.Ke kujdes kur të vjen obligimi i kohës së caktuar të mos të të gjejë ty të pa përgatitur e në këtë rast vjen ramazani e mos të të gjejë pa përgatitur si dhe koha e namazit mos të të gjejë pa përgatitur.

2.Mos e refuzo urdhërin herën e parë.(Të vjen ajeti apo hadithi e ti e refuzon)...Pra pranoje menjëherë ngase nuk e din se a do të vdesësh e nuk të vjen mundësia më ta pranosh).

Si të përgatitemi për këtë muaj?

Rrugët dhe mundësitë për tu afruar tek Allahu xh.sh si dhe për të përfituar nga mirësitë e këtij muaji,por ne kemi cekur vetëm disa ngq ata:

1.Të tregosh pendim kualitativ dhe të sinqertë (nga mëkatet, nga mënyra e jetesës,nga humbja e kohës, për gjumin e tepruar,për ndejat e tepruara,nga gjuha dhe sherri i saj,posaçarisht në Ramazan,si dhe të larguarit nga përtacia dhe dembelizmi).

2.Të ngadalsosh ritmin e jetës.Të ngadalsojm prej tash shpejtësinë e dunjasë,fillo të reduktosh vizitat që i ke pasur, punët e shtëpisë,obligimet,provimet,mundësisht lirohu nga obligimet e dunjasë ngase kjo është koha e veçimit me Allahun që ta shfrytëzojmë dhuratën që na ka dhënë Ai.

3.Fillo prej tash namazin e natës,në mënyrë që në Ramazan ta shtosh atë,Fillo të lexosh Kuranin,ushtroje gjuhën me dhikër dhe çdo ibadet filloje që tani.

Të nderuar lexues Pejgamberi s.a.v.s na këshillon dhe na inkurajon për ta shfrytëzuar këtë muaj gjithashtu na tërhjek vërejtjen për mosshfrytëzimin e tij ku thot në një hadith të tij: "I humbur është ai që nuk përfiton dhe nuk lutet në këtë muaj.
Me urinë dhe etjen në këtë muaj,përkujtoni Ditën e Gjykimit kur do të jeni të etur dhe të uritur.
U jepni lëmoshë të varfërve dhe nevojtarve!Nderoni më të vjetrit dhe më të vegjlit tuaj!

Dhe në fund e këshilloj veten dhe juve besimtar të nderuar që pasi kemi pasur fatin ta arijm këtë muaj, ta shfrytëzojm çdo moment që ta adhurojmë Zotin dhe të përfitojmë që të bëhemi të moralshëm dhe më të devotshëm!Sepse, nuk dihet a do të jemi gjallë vitin e ardhshëm që ti përmirësojm gabimet tona.

Ali r.a lidhur me muajn e Ramazanit ka thënë: "Ka ardhur muaji i Ramazanit,shtoni lutjet dhe kërkoni ndjesë shumë nga Zoti!Ngase lutjet dhe duatë largojnë nga ju fatkeqësitë,kurse kërkimi i ndjesës apo istigfarit ua largon nga "mëkatet.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Po na vjen një misafir i rrallë ta presim si i ka hije!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: