islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Këshilla nga një grua e suksesshme EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Këshilla nga një grua e suksesshme Empty20%Këshilla nga një grua e suksesshme Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Këshilla nga një grua e suksesshme Empty7%Këshilla nga një grua e suksesshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Këshilla nga një grua e suksesshme Empty7%Këshilla nga një grua e suksesshme Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Këshilla nga një grua e suksesshme Empty7%Këshilla nga një grua e suksesshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Këshilla nga një grua e suksesshme Empty7%Këshilla nga një grua e suksesshme Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Këshilla nga një grua e suksesshme Empty7%Këshilla nga një grua e suksesshme Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Këshilla nga një grua e suksesshme Empty7%Këshilla nga një grua e suksesshme Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Këshilla nga një grua e suksesshme Empty37%Këshilla nga një grua e suksesshme Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Këshilla nga një grua e suksesshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Këshilla nga një grua e suksesshme Empty
MesazhTitulli: Këshilla nga një grua e suksesshme   Këshilla nga një grua e suksesshme EmptySun 23 May 2010 - 19:53

Lumturia e vazhdueshme në martesë kërkon dhënie të vazhdueshme te dashuise nga të dyja palët.Familja është zemra e shoqërisë, e nëse zemra është e sëmurë, rrjedhimisht tërë shoqëria infektohet me atë sëmundje.
“Ato janë për ju dhe ju jeni ‘prehje’ për ato.” (Bekare, 187)Pra, në Islam, burri për gruan e tij dhe gruaja për burrin e saj janë sikurse një pëlhurë, e cila mbron njëri-tjetrin nga çdo gjë jashtë tyre. Thënë ndryshe, mbulesë nën të cilën gjejnë qetësinë, mbrojtjen dhe lumturinë. E kjo mbulesë e mbrojtje përfshinë të gjitha aspektet, qofshin shpirtërore apo materiale.

Lumturia në martesë nuk mund duhet të merret falas; lumturia e vazhdueshme kërkon dhënie të vazhdueshme nga të dyja palët. Që druri i dashurisë martesore të mbahet gjallë dhe të rritet, toka, dheu duhet të mbahet, mirëmbahet, ujitet dhe t'i kushtohet kujdes.


Në vazhdim po përmendi se si e ka këshilluar një nënë bijën e saj para se të shkojë te burri i saj.

Këshilla e një gruaje të suksesshme

Një nënë e kohës tonë i ofroi bijës së vet këshillat vijuese. Me buzëqeshje dhe me lot në sy ajo i tha:

O bija ime, ti tani po fillon një jetë të re – një jetë në të cilën nuk ka hapsirë për babanë dhe nënën, për vëllanë dhe motrën. Në këtë jetë të re ti do të bëhesh shoqëruese e bashkëshortit tënd,i cili nuk dëshiron t’ju ndaj me askënd, madje as me mishin dhe gjakun tënd.

Bëhu grua dhe nënë p
ër të. Bëje të ndihet se je gjithcka në jetë e tij. Gjithmonë kujtoje se bashkëshorti, cdo bashkëshort, është, është fëmijëi i madh dhe cfarëdo fjale e ëmbël do ta bëjë të lumtur. Mos u bë të ndihet se me martesën tij me ty, ai të ka privuar nga familja, sepse ai përjeton ndijenja të njëjta. Ai po ashtu e ka lënë shtëpinë e prindërve të vet për ty. Mirëpo, dallimi në mes teje dhe atij është është si dalllimi në mes të burrit dhe gruas; gruaja gjithmonë lëngon me familjen e saj dhe shtëpinë në të cilën u lind dhe u rritë. Megjithatë, ajo u deshtë t’i dorëzohet kësaj jete të re dhe të përshtat me këtë njeri, i cili është bashkëshortii i saj dhe i cili do të jetë babai i fëmijëve të saj…kjo është bota jot e re.

Bija ime! Kjo është e tashmja dhe e ardhmja jot, është familja të cilën ti dhe bashkëshorti do ta mbani bashkë. Unë nuk po të them që ta harroni babanë, nënën, vëllëz
ërit dhe motrat, sepse ata kurrë nuk do t’ju harrojnë. Si mundet nëna ta harrojë fëmijën,i cili është molla e syrit të saj? Mirëpo, unë po të kërkoj të duash bashkëshortin dhe të jetosh e lumtur me të.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Këshilla nga një grua e suksesshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: