islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty20%Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty7%Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty7%Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty7%Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty7%Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty7%Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty7%Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty37%Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet Empty
MesazhTitulli: Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet   Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet EmptySun 27 Oct 2013 - 17:09

Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet

Nga Ali b. Ebu Talib transmetohet se i Dërguari i Allahut ka thënë: “ Në Xhenet do të ketë grupe të hyrive të cilat ngritin zërat e tyre që nuk kanë dëgjuar zëra të ngjashme me ata zëra asnjëherë dhe thonë: Ne jemi të përjetshmet. Ne jemi të begatshmet që asnjëherë nuk dëshpërohemi. Ne jemi të kënaqurat që asnjëherë nuk hidhërohemi. Myzhde për atë që është për ne dhe ne jemi për të. 
Aishja (radija Allahu anha) thotë: “ Kur hyritë e Xhenetit e thonë këtë, besimtaret e kësaj bote iu përgjigjen: Ne jemi namazliket, e ju nuk jeni falur. Ne jemi agjërueset, e ju nuk keni agjëruar. Ne jemi të pastërta me abdes ndërsa ju nuk keni marr abdes. Ne jemi lëmoshe dhënëset, ndërsa ju nuk keni dhënë lëmosh. 

Thot nëna e besimtarëve Aishja: besimtaret e kësaj bote dolën fitimtare në debat me hyritë e Xhenetit.”

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Debat mes hyrive dhe besimtareve në Xhenet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: