islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty96%Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty0%Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty0%Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty0%Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty1%Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty2%Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Empty
MesazhTitulli: Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet   Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet EmptyThu 28 Nov 2013 - 0:32

Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet Imam_m10“Imamët në rrugën e drejtë”   IMAM MUSLIMI

Film Artistik
Admin shkruajti:

Ky film artistik për gjatë 90 minutave na sjell detaje nga jeta e imamit të njohur Muslim ibn Haxhxhen-Nisaburi. 

Imam Muslimi pati fatin që të merr dijen prej imamëve më të njohur të kohës së tij. Ai mësoi tek Imam Ahmed ibn Hanbeli, Imam Is-hak ibn Rahavejh, Imam Se1id ibn Ebi Shejbe, Imam El-Lejkth ibn S1ad, Imam Uthman ibn Muhamed ibn Ebi Shejbe, Imam Ebu Zur`a Er-Razi dhe shumë tjerë. Imam Mizi në librin e tij “Tehdhibul Kelam” (27/499) përmend me emër mbi 250 mësues të Imam Muslimit. 

Numri i nxënësve që morën dituri prej tij është gjithashtu i madh në mesin e tyre më të njohur janë: Imam Tirmidhiu, Ibrahim ibn Is-hak Es-Sajrafij, Ahmed ibn Mubarek el Mustemli, Salih ibn Muhamed El Hafidh, Abdullah ibn Jahja Es-Serhasij El Kadi, Imam Ebu Bekr Muhamed ibn Is-hak ibn Huzejme, Imam Ebu Avane El Isfirainij dhe shumë tjerë. 

Ekziston konsensus i dijetarëve Islam për vendin e lartë të Imam Muslimit në mesin e dijetarëve. Veprimtaria e tij në lëmin e hadithit dhe fjalët e Imamëve flasin qartë për dhe gradën e lartë të cilën e arriti Imam Muslimi. 

Is`hak ibn Mensuri i ka thënë: “Nuk do të mungoje hairi në mesin e muslimanëve derisa është gjallë Imam Muslimi” 

Libri më i njohur i tij është “Es-Sahih” i cili konsiderohet si libër bazë në lëmin e hadithit dhe libër në i saktë pas librit “El Xhami Es-Sahih” të Imam Buhariut.

Filmi është në gjuhën arabe i përkthyer me titra në gjuhën shqipe

Allahu ju shperbleft per postimin.
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Rissi në Forum*****Së shpejti vjen në Forum Filmi "Imam Muslimi" Bazuar në histori të vërtet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Diskutiv dhe Rregullat :: Risi në Forum-
Kërce tek: