islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty20%A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty7%A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty7%A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty7%A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty7%A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty7%A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty7%A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty37%A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! Empty
MesazhTitulli: A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?!   A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! EmptyMon 25 Feb 2019 - 13:27

A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! 20190212 1. Bilali neXhenet – Xhabiri (radijall-llahu anhu) tregon se i Derguari i Allahut (alejhis-salatu ues-selam) ka thene: Pata nje vegim te Xhenetit, ku pashe gruan e Ebu Talhas. Me pas degjova nje zhurme para meje, dhe c’te shoh, ishte Bilali.

2.Ndermjetesimi – Ummu Habiba (radijall-llahu anha) tregon se i Derguari i Allahut (alejhis-salatu ues-selam) ka thene: “Pata nje vegim, ku pashe se cfare do te ndodhe me umetin tim (ndjekesit e mi) pas meje, dhe se si do te derdhin gjakun e njeri-tjetrit. Ky eshte nje precedent prej Allahut qe ka ndodhur edhe ne popujt e meparshem. Atehere i kerkova Atij te me lejoje qe te ndermjetesoj per ta (ndjekesit) ne Diten e Gjykimit, dhe Ai pranoi”.

3.Mesihu, i biri i Merjemes – Abdullah bin Amri (radijall-llahu anhuma) tregon se Profeti (alejhis-salatu ues-selam) ka thene:”Naten e mbremshme pashe ne enderr sikur ndodhesha ne Qabe. Aty pashe nje burre zeshkan, nga me te bukurit qe kisha pare ndonjehere, dhe me floket qe i binin mbi veshe, nga me te bukurit qe me kishin zene syte .Floket i kishte krehur  e zbukuruar, ndaj dhe i pikonin uje. Ishte  mbeshtetur te dy burra dhe po vinte rrotull Qabes.Pyeta se kush ishte ai, dhe me thane se ishte Mesihu i biri i Merjemes. Pastaj pashe nje burre tjeter me kacurrela te shkurtra dhe me syrin e djathte te verber sikur te ishte kokerr rrushi e dale. Pyeta se kush ishte  ai dhe se ishte Mesihu i rreme (Dexh,ali)

4.Trajtimi i njerezve sipas pozites qe kane – Ibn Omeri (radijall-llahu anhuma) tregon se i Derguari i Allahut (alejhis-salatu ues-selam) ka thene:
“Pashe ne enderr sikur po perdorja misvakun, nderkohe qe m’u afruan dy burra, njeri me i madh se tjetri. Atehere misvakun ia dhashe me te vogiit prej tyre, por nje ze me tha: “Me te madhit”, keshtu qe ia dhashe me te madhit”.

Allahu ju shperbleft per postimin.
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
A i keni ditur 4 ëndrrat e bukura të Profetit alejhi selam?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: