islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
26 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 26 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty20%"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty7%"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty7%"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty7%"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty7%"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty7%"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty7%"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty37%"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 "Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin"

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" Empty
MesazhTitulli: "Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin"   "Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" EmptyFri 3 Jul 2009 - 0:58


Kjo Hudbe u Mbajt më: Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi
19/06/2009-E Xhuma Mualim dhe Zv.Imam në F.sh
Xhamija e Re F.sh Kamjan
Kamjan

"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin" I335201278_98969_5
[center]
Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin[/center]Xhemat i nderuar së pari ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na bëri pjestar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj që të mbërijm edhe këtë ditën e sodit për të falur edhe këtë namazin e Xhumas së bashku. Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojm Pejngamberit tonë, njeriut më të dashur,komentatorit më të mirë të Kuranit,predikuesit të fesë së Allahut xh.sh. Muhammedit a.s. si dhe familjes së tij të pastër,shokve të tij etj.Në dersin e sodit do të mundohemi të flasim për rëndësinë dhe vlerën e tre muajve të bekuar, muaj këta që i ka bekuar Allahu xh.sh. e që i ka vlerësuar i dërguaei i Tij.

Një fillozof thot: Ne mundë ti ndalim akrapat e orës por kjo nuk don të thot se kemi ndalur edhe kohën. Pë këte jemi dëshmitar edhe vetë dhe po shohim se koha po kalon me dëshirën apo pa dëshirën tonë.Kalojnë mminutat, orët ditët javët muajt dhe vitet dhe ne për cdo hap i largohemi jetës së kësaj bote dhe po i afrohemi jetës së Ahiretit. Për gjat vitit kemi disa muaj ku njeriu i shfritëzon më shumë se sa muajt tjerë,si p.sh. bukju muajt e verës i shfritëzon më tepër se muajt tjerë sepse janë muaj ku shtohet bereqeti,ose njeriu që ka duqan në bregdet muajt e verës i shfritëzon maksimalisht sepse janë muaj ku ka më tepër turist dhe fitohet më tepër para. Poashtu për Muslimanin janë disa muaj ku ai duhet të shfritëzoj kohën maksimalisht sepse janë muajt ku Allahu xh.sh. për hirë të këtyre muajve lëshon më tepër rahmet si dhe bën më tepër magfiret.Këta muaj janë muaj Rexheb, Shaban dhe Ramazan, e ne jemi në prag të këtyre tre muajve,duke marë parasyshë se ka pasur njerëz qe i kanë mbëritur vitin e kaluar këta tre muaj por ja që kët vitë nuk janë,si dhe neve që na është dhënë mundësia ti mbërijmë këta tre muajt e bekuar të këtij viti nuk dijmë s a do të kemi fat ti mbërijm vitin e ardhshëm, mu pë këte është mirë që kohë e këtyre tre muajve ta shfitëzojm edhe ate sa më tepër të fitojmë mirësinë e Allahut e jo hidhërimin e Tijë,e kjo arrihet duke bërë sa më shpesh dhikër,tevbe,istigfar,si dhe duke falur sa më tepër nafile namaz.Zenun Mësri rreth vlerës së këtyre tre muajve ka thënë:Muaj Rexheb ëshë muaj i mbjelljes së farës, muaj Shaban është muaj i vaditjes(i ujitjes), ndërsa muaj Rmazan është muaj i korrjes.Muaj Rexheb është muaj ku fitohet falja dhe mëshira e Allahut xh.sh,muaj Shaban është muaj i shafaatit, muaj Rmazan është muaj ku fitohen svape të panumërta.

Xhemat i nderuar pasi që është muaj i mbjelljes ajo mvaret ptej nesh se cfarë do të mbjellim ate edhe do ta korrim,nuk mundë të mbjellim ferra e të korrim grurë.

Pra edhe njëherë ti jemi falemenderues Allahut xh.sh. që na mundësoj që ti mbërijmë këta te muaj dhe jo të demoralizohemi se po vjen tre muajt por të gëzohemi sepse na është dhënë fati që nëpërmjet këyre tre muajve ti afrohemi edhe më tepër Allahut xh.sh. si dhe t`na falen gjunahet për hirë të këre tre muajve.

Të mundohena që të paktën disa ditë të këij muajt ti kalojmë në agjërim apo në ndonjë ibadet tjetër.Një hadith që transmeton Enesi r.a. thot se:Në xhennet ka një lum që quhet Rexheb, që është më i bardh se qumshti e më i ëmbël se mjalti, kush agjëron një dit të muajt Rexheb Allahu xh.sh. do tia mundësoj që ai të pijë ujë prej këtij lumi.

Se a kemi dëshirë që neve të pijmë ujë prej këtij luni apo jo ajo mvaret prej nesh?!!.

Poashtu Muhammedi a.s. thot:Kah fundi i muajt Rexheb nuk mbetet melek në qyell e as në tokë e të mos tubohen rreth qabes, Allahu xh.sh. ju thot tregoni cfar kërkoni o melekt e mia? Ata thonë Zoti Ynë dëshira jonë është që ti falish ata njerëz që agjërojnë muajn Rexheb, Zoti u thotë ata janë të falur.

Është me rëndësi sepse ki hadith na sqaron se edhe malaqet i luten Allahut xh.sh.që të na falë neve e përse neve mos të lutemi pë vetveten tonë.Allahu xh.sh. në Kuranin famëlartë thotë:

فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُواْ لِي وَلاَ تَكْفُرُونِ {152} يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اسْتَعِينُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَةِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ {153}Pra ju më kujtoni Mua (me adhurime), Unë ju kujtoj juve (me shprëblim). Më falënderoni e mos Më mohoni. O ju që keni besuar, kërkoni ndihmë me durim e me të falur, se vërtet All-llahu është me durimtarët.(Suretul-Bekare:152-153)

Përkujtimi i Allahut xh.sh. bëhet duke bërë dhikër,istigfar,tevbe etj.

Poashtu në natën e Xhuma të javës së parë kemi edhe një natë të mirë e që është nata e Beratit në kët natë është mirë ta kalojmë në ibadet,sepse Muhammedi a.s. thot:Dita që agjërohet në kët natë,ibadeti që bëhet në kët natë, duatë dha cfardo lëmoshe që jepet në kët natë Allahu xh.sh. nuk e kthen mbrapa.

Allahu xh.sh. thotë:

وِمِنْهُم مَّن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ {201} أُولَـئِكَ لَهُمْ نَصِيبٌ مِّمَّا كَسَبُواْ وَاللّهُ سَرِيعُ الْحِسَابِ {202}


E, ka prej tyre asish që thotë: “Zoti ynë na jep të mira në këtë jetë, të mira edhe në botën tjetër dhe na ruaj prej dënimit me zjarr”! Të tillët e kanë shpërblimin nga ajo që e fituan. All-llahu është i shpejtë në llogari.(Suretul-Bekare:201-202)Dijetarët Islam thonë poashtu se është mirë që të falen tri herë nga 10 rekat nafile namaz gjatë muajt Rexheb, edhe ate një nafile ndërmjet ditës së parë deri më ditën e 10,një nafile ndërmjet te 10 dhe ditës së njëzet si dh një nafile ndërmjet ditës së njëzt deri më ditën e fundit që quhet Hxhet,koha më e preferuar e këtij namazi është mbas namazit të akshamit soe mbas namazit të jacisë e që përbehet prej 10 rekateve.Dhe si përfundim i kësaj hutbeje xhemat i nderuar po qese nuk mund të bëjmë vepra të mira është mirë që të paktën të ruhemi nga haramet sic janë shpifja,përgojimi,shikiki i tepër i t.v. apo internetit etj.

Dhe më në fund me shpresë që të vazhdojmë në javë në vijim të lusim Allahun xh.sh. që për hirë të këtyre tre muajve të lëshon mëshirën dhe rahmetin e Tijë mbi të gjithë Muslimanët.

O Zot na beko neve ashtu sikurse i ke bekuar këta tre muajt.

O Zot po qese duat tona nuk arrijnë deri tek mëshira yte për shkak të gjunaheve që kemi atëharë na mundëso që mëshira Yte të arrijë deri tek ne.

Zot na mundëso që këta tre mujat ti mbërijm si dhe ti madhërojmë ashtu sikurse i ke lartësuar Ty,si dhe ti kalojmë ashtu sikurse i ka praktikuar Muhamedi a.s................................................Amiin......................................................................................
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
"Tre muajt e bekuar dhuratë nga Allahu xh.sh.për Muslimanin"
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: