islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mbreti dhe katër gratë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mbreti dhe katër gratë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mbreti dhe katër gratë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mbreti dhe katër gratë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mbreti dhe katër gratë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mbreti dhe katër gratë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mbreti dhe katër gratë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mbreti dhe katër gratë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mbreti dhe katër gratë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mbreti dhe katër gratë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mbreti dhe katër gratë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mbreti dhe katër gratë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mbreti dhe katër gratë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mbreti dhe katër gratë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mbreti dhe katër gratë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mbreti dhe katër gratë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mbreti dhe katër gratë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mbreti dhe katër gratë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mbreti dhe katër gratë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mbreti dhe katër gratë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mbreti dhe katër gratë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mbreti dhe katër gratë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Mbreti dhe katër gratë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Mbreti dhe katër gratë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Mbreti dhe katër gratë Empty20%Mbreti dhe katër gratë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Mbreti dhe katër gratë Empty7%Mbreti dhe katër gratë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Mbreti dhe katër gratë Empty7%Mbreti dhe katër gratë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Mbreti dhe katër gratë Empty7%Mbreti dhe katër gratë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Mbreti dhe katër gratë Empty7%Mbreti dhe katër gratë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Mbreti dhe katër gratë Empty7%Mbreti dhe katër gratë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Mbreti dhe katër gratë Empty7%Mbreti dhe katër gratë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Mbreti dhe katër gratë Empty37%Mbreti dhe katër gratë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mbreti dhe katër gratë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Mbreti dhe katër gratë Empty
MesazhTitulli: Mbreti dhe katër gratë   Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 30 Nov 2009 - 23:36

Mbreti dhe katër gratë

Ishte njëherë një mbret shumë i pasur i cili kishte kater gra.

Gruan e katert e donte mbi te gjitha te tjerat dhe e vishte me robat me te shtrejnta.

Nuk kishte gjë të mirë në këtë botë të cilën nuk ia kish dhuruar.

Ai gjithashtu e donte shumë edhe gruan e tretë dhe gjithmonë e merrte si përfaqësuese në takimet me mbretëritë fqinje. Megjithatë ai frikësohej se një ditë ajo mund ta linte.

Mbreti gjithashtu i dhuronte një pjesë së dashurisë së tij edhe gruas së dytë. Ajo ishte e besuara e tij dhe gjithmonë tregohej e sjellshme ndaj tij. Çdo herë kur mbretin e shqetësonte ndonjë gjë ajo do te gjendej prane tij madje edhe në kohët më të vështira.

Gruaja e parë e mbretit ishte një shoqe shumë besnike dhe kish dhënë një ndihmesë shumë të madhe në mirëmbajtjen e pasurisë dhe të mbretërisë. Por mëgjithë punën e saj të madhe mbreti nuk e donte gruan e tij të parë madje rrallë herë ia hidhte sytë.

Një ditë mbreti u sëmur dhe pa që koha nuk i premtonte shumë. Duke menduar për jetën e tij luksoze iu kthye vetes së tij: ”Tani unë kam katër gra por kur të vdes do te mbetem vetëm”

Për këtë arsye iu drejtua gruas së tij të katërt: ”Unë të kam veçuar ty mbi të gjitha gratë e tjera, të kam blerë robat më të shtrejnta dhe kam treguar kujdes tepër të madh ndaj teje.Tani që po vdes a do të vish të më shoqërosh në varr?”

“As që bëhet fjalë “ - iu përgjigj ajo dhe u largua menjëherë.

Përgjigja e saj e prerë e goditi mbretin si një thikë e mprehtë drejt e në zemër.

Më pas mbreti pyeti gruan e tretë: ”Unë të kam dashur ty gjatë gjithë jetës sime te kam marrë kudo që kam shkuar, prandaj a do të më shoqërosh edhe pas vdekjes?”

“Jo, - u përgjigj gruaja e tretë - jeta është shumë e bukur dhe kur të vdesësh ti unë do të martohem përsëri”.

Në atë çast mbretit i rrahu zemra fort dhe iu ftoh menjëherë.

Kështu ai iu drejtua gruas së dytë: ”Unë gjithmonë të jam drejtuar ty për ndihmë dhe ti ke qenë përherë pranë meje, ndaj kur unë të vdes a do të vish me mua dhe të bësh shoqëri?”

- Më vjen keq por këtë herë me të vërtetë nuk mund të të ndihmoj. E shumta që mund të bëj për ty është të të shoqëroj deri tek dera e varrit.”

Pas këtij dialogu u dëgjua një zë: ”Unë do të vij me ty kudo që të shkosh”

Mbreti ngriti sytë dhe pa gruan e tij të parë. Ajo ishte bërë kockë e lëkurë pasi kish vuajtur shumë nga keqtrajtimi dhe ishte lënë shumë pas dore.

I pikëlluar tej mase mbreti tha: ”Duhet të isha treguar shumë më kujdesshëm ndaj teje kur kisha diçka në dorë”

…Në të vërtetë të gjithë kemi nga katër gra.

Gruaja jone e katërt është trupi ynë. Sado kohë t’i kushtoujmë atij, do të vijë një ditë që do të na lerë vetëm.

Gruaja jonë e tretë janë pronat , pozita dhe pasuria jonë të cilat kur të vdesim ne, do të trashëgohen nga të tjerët.

Gruaja jonë e dytë është familja dhe miqtë tanë. Sado që të na kenë dashur dhe të kenë ndenjur me ne në këtë botë e shumta që mund të bëjnë për ne, është të na shoqërojnë deri tek dera e varrit.

Dhe së fundi gruaja jonë e parë është shpirti ynë që shpeshherë për fat të keq lihet pas dore duke rendur pas pasurisë dhe kënaqësive të kësaj bote.

Megjithatë shpirti ynë është i vetmi që do të na shoqërojë kudo që të shkojmë

Edukoje, forcoje dhe kujdesu për të tani sepse ai është e vetmja pjesë e jona që do të na shoqërojë në takimin me Zotin tonë dhe përgjatë gjithë përjetësisë.

A nuk e di ti se kompania për të cilën punon mund të të zëqvendësojë fare lehtë brenda pak ditëve.

Ndërsa familja që lë pas do ta vuajë humbjen gjatë gjithë jetës.

Dhe mendo pak për një çast…

Ne rendim më shumë pas punës, madje i përkushtohemi tërësish , sesa ndaj familjeve dhe të afërmve tanë. Dhe shpeshherë i trajtojmë të huajt dhe kolegët e punës më mirë sesa anëtarët e familjes…

E lusim Allahun e Lartësuar që të na mundësojë t’i japim çdo gjëje atë që meriton dhe shpirtin i cili është pjesë e përjetësisë sonë ta zbukurojmë me stolitë e besimit me te cilat do të krenohemi në botën tjetër . AMIN
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Mbreti dhe katër gratë Empty
MesazhTitulli: Re: Mbreti dhe katër gratë   Mbreti dhe katër gratë EmptyMon 27 Sep 2010 - 17:48

Vella Admin Ilazi ta bej me dije se postimi juaj me heret eshte vec i postuar nga motra jone andaj fshihet

Selamun Alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mbreti dhe katër gratë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: