islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
A Day in the Life of a Muslim EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A Day in the Life of a Muslim EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
A Day in the Life of a Muslim EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
A Day in the Life of a Muslim EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
A Day in the Life of a Muslim EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
A Day in the Life of a Muslim EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
A Day in the Life of a Muslim EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
A Day in the Life of a Muslim EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
A Day in the Life of a Muslim EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
A Day in the Life of a Muslim EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
A Day in the Life of a Muslim EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A Day in the Life of a Muslim EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
A Day in the Life of a Muslim EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
A Day in the Life of a Muslim EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
A Day in the Life of a Muslim EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
A Day in the Life of a Muslim EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
A Day in the Life of a Muslim EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
A Day in the Life of a Muslim EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
A Day in the Life of a Muslim EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
A Day in the Life of a Muslim EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
A Day in the Life of a Muslim EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
A Day in the Life of a Muslim EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
A Day in the Life of a Muslim EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
A Day in the Life of a Muslim Empty20%A Day in the Life of a Muslim Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
A Day in the Life of a Muslim Empty7%A Day in the Life of a Muslim Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
A Day in the Life of a Muslim Empty7%A Day in the Life of a Muslim Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
A Day in the Life of a Muslim Empty7%A Day in the Life of a Muslim Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
A Day in the Life of a Muslim Empty7%A Day in the Life of a Muslim Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
A Day in the Life of a Muslim Empty7%A Day in the Life of a Muslim Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
A Day in the Life of a Muslim Empty7%A Day in the Life of a Muslim Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
A Day in the Life of a Muslim Empty37%A Day in the Life of a Muslim Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 A Day in the Life of a Muslim

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gast
Vizitor
Anonymous


A Day in the Life of a Muslim Empty
MesazhTitulli: A Day in the Life of a Muslim   A Day in the Life of a Muslim EmptyTue 3 Aug 2010 - 14:59

Have you recited, during the day, anything from the Book of Allah?

Have you preserved the adhkar (remembrance) and the Awraad (Sections of the Quran) after every prayer?

Have you guarded the fixed sunan prayers before and after each obligatory prayer?

Have you been fearful and humble during your prayers and aware and attentive of what you said within them?

Have you remembered Death and the Grave?

Have you brought to mind the Last Day with its terror and distress?

Have you asked Allah three times that He should enter you into Paradise?

For whoever asks Allah that He should enter him into Paradise, Paradise will say,
"Oh Allah, enter him into Paradise."
"Whoever asks Allah for Paradise three times (Allahumma ajirni as'alukal-jannah) Paradise will say: "O Allah! and Enter him into Paradise", whoever seeks Protection with Allah from the Fire three times, (Allahumma ajimi min an-Naar) the Fire will say: "O Allah! Protect him from the Fire"
[at-Tirmidhi]


Have you sought refuge with Allah from the punishment of the Fire?
For whoever does that, Hellfire will say: "Oh Allah! Protect him from the Fire."

Have you read anything from the ahadith of the Messenger :smiley62:

Have you considered about keeping yourself away from the people of sin and evil?

Have you attempted to keep away from too much laughter and joking?
As too much of it hinders one from the Remembrance of Allah.

Have you wept out of the Fear of Allah the Exalted, the Mighty?

Have you recited the adhkar of the morning and the evening?

Have you sought forgiveness from Allah for your sins?

Have you asked Allah for martyrdom with sincerity? For the Messenger of Allah :smiley62: has said, "Whoever asks Allah for martyrdom with sincerity/truthfulness, Allah will make him reach the level of the martyrs even if he dies on his bed."
[Muslim]

Have you supplicated to Allah that He should establish your heart firmly upon His Deen?

Have you tried to find the hours when supplication is most likely to be answered and called upon Allah in them?

Have you bought new Islamic books from which you may understand and implement the Deen?

Have you sought forgiveness for the believing men and believing women?
For in every Mu'min and every Mu'mina there is good for you.
"Whoever seeks forgiveness for the believing men and the believing women, Allah writes for him, for every believing man and woman, a good deed."
[at-Tirmidhi, ibn Majah, Ahmad]


Have you praised Allah for the blessing/favour of Islam?


Have you praised Allah for the blessings of hearing, seeing, feeling, understanding and all the rest of His favours which are inumerable?


Have you avoided becoming angry for your own sake and attempted that you do not become angry except for the sake of Allah the Blessed, the Almighty?


Have you tried to avoid glory and greatness for yourself?


Have you visited your brothers/sisters in Faith?


Have you supplicated to Allah for your family and your brothers and your neighbours and those whom you keep contact with?


Have you been supportive to your parents?


Did you say, when afflicted with a calamity, "To Allah we belong and to Him shall we return"?
[surah al-Baqarah; 2: 156]


Have you called upon Allah with this supplication:
"Oh Allah! I seek refuge in You from associating partners with you while I am aware of it and I seek forgiveness from You for what I dont know"?

For whoever says that Allah will take away from Major and Minor Shirk.
[Ahmad]


Have you done good to your neighbours?


Have you cleansed your heart from pride and showing off and hatred and envy?


Have you feared Allah in (how you obtain your) earnings and your food and drink and your clothes?


Have you repented to your Lord with sincere repentance at all times from all crimes and sins?


And with Allah is Success and peace and blessings upon our Prophet Muhammad :smiley62: and upon his family and upon his Companions and whoever follows them in righteousness till the Last Day.
A Day in the Life of a Muslim Animation15mt1xr8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
A Day in the Life of a Muslim
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: English-
Kërce tek: