islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty20%FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty7%FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty7%FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty7%FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty7%FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty7%FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty7%FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty37%FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE Empty
MesazhTitulli: FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE   FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE EmptyWed 16 Dec 2009 - 7:56

FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE 40c911a0

Kjo Hudbe u Mbajt më: Ligjerues:Mr.Uzeir Ibrahimi
11/12/2009-E Xhuma Mualim dhe Zv.Imam në F.sh
Xhamija e Re F.sh Kamjan
Kamjan


FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE

Xhemat i nderuar së pari ti falemenderohemi Allahut xh.sh.i cili na bëri pjesëtar të fesë Islame, poashtu ti falenderohemi Allahut xh.sh. i cili na mundësoj qe të mbërijmë edhe këtë ditën e sodit për të falur edhe këtë namazin e xhumas së bashku.
Përshëndetje dhe salavate të përzemërta ti dërgojmë pejngamberit tonë njeriut më të dashur, komentatorit më të mirë të Kuranit, predikuesit të fesë Islame.

Xhemat i nderuar feja Islame është fe e pastërt dhe prej njeriut kërkon që edhe ai të jetë i pastërt,si në anën trupore poashtu edhe në ate shpirtërore.
Se sa rëndësi i jep Islami pastëetisë trupore shihet nga vet faktet sepse njeriun e kushtëzon që ai para se të adhuroj Allahun xh.sh. krijusin e tijë,patjetër të bëj edhe pastrimin e trupit të tij.
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ وَإِن كُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ
O ju që besuat! Kur doni të ngriheni për të falur namazin, lani fytyrat tuaja dhe duart tuaja deri në bërryla; fërkoni kokat tuaja, e këmbët lani deri në dy zogjtë. Nëse jeni xhunubë, atëherë pastrohuni (lahuni)!(Suretul Maide 6).

فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُواْ وَاللّهُ يُحِبُّ الْمُطَّهِّرِينَ {108}

Aty ka burra që dëshirojnë të pastrohen mirë, e All-llahu i do të pastrit(Suretu-Tevbe108)

Pastërtia ndahet në dy pjesë edhe ate pastërtia trupore dhe ajo shpirtërore,që të dija janë të lidhura ngusht njëra me tjetrën.Për të qenë pastërtia shpirtërore është kusht që së pari të jetë në nivel pastërtia trupore,si p.sh. për faljen e namazit lipset marja e abdesit.
Allahu xh.sh. kërkon prej njeriut që ri jap rëndësi pastërtisë sëtrupit,gjë që konfirmohet edhe me mjekësi, ku sot shkaku kryesor për të gjitha sëmundjet ngjitëse është papastërtia.
Jemi dëshmitar të kohës ku sot në të gjith botën është përhapur i ashtuquajturi Gripi i derrave, ku mbrojtja nga ki grip është që njeriu të ket sa më të pastër trupin, e kjo sështë tjetër vetëm se konfirmon thënjet Kuranore.

Muhammedi a.s. duke folur për rëndësinë e pastërtisë thot” Pastërtia është gjisma e Imanit”që do të thot se Imanin e krahason me pastërtinë, ndërsa në një hadith tjetër të tijin thot”Për cdo person të moshëritur të pastrohet ditën e xhuma, ti pastroj dhëmbët me misfak, të parfumoset e ka obligim fetar”
Sikur të mos kish ardhur rëndë për ummetin tim do ti urdhëroja që ti pastrojnë dhëmbët me misfak përpara cdo namazi”
Pastrimi i duarve para dhe pas buke është prej bereqetit të bukës”

Për fat të keq sot rrinia jonë po mundohet të merr shembull vetëm njerzit e perendimit,duke ju larguar Kuranit që është shpëtimtar pë njeriun,e përderisa ne nuk vlersojmë ajetet Kuranore,por marim shembull perendimin të cilët llogariten si përparimtar, e në anën tjetër mu ata janë të cilët ushqehen së bashku me kafshët, ushqehen pa larë duart, ushqimin e hanë nëpër krevatet e tyre etj etj.
Majkëll Hard i cili ka shkruar librin Historia e Arabve në mes tjerash thot se kur Arabët erdhën në Evropë ua mësuan atyre mënyrën e jetesës dhe lumturinë, sepse deri më atëherë ata nuk dinin të pastronin trupin e tyre, saqë sëmureshin dhe vdisnin nga sëmundje të mdrishme.
Me ardhjen e Muslimanëve në Evropë ata sollën edhe pastërtinë, sepse feja e tyre i urdhëronte ata që të falen pesë herë në ditë, e para faljes ata pastronin trupin,Muslimanët ishin shkakëtar që prunë ujësjellsin, bënë kanalizimin si dhe shumë gjëra të dobishme për njeriun.
Edhe Kurani famëlartë i urdhëron besimtarët që kur të shkojnë në Xhami të vishen bukur.


يَا بَنِي آدَمَ خُذُواْ زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ

O bijtë e Ademit, vishuni bukur për çdo namaz (lutje), ( SuretulAraf 31).


قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِينَةَ اللّهِ الَّتِيَ أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالْطَّيِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ

Thuaj: “Kush i ndaloi bukuritë dhe ushqimet e mira që All-llahu i krijoi për robtë e vet?” (SuretulAraf 32).

Xhemat i nderuar nga këto ajete dhe hadith shihet qart se sa rëndësi të madhe Kurani i jep pastërtisë, pra nuk është kusht që petku të jet i ri por duhet të jet i pastërt, sepse pastërtia sjell edhe bukurinë ku edhe Muhammedi a.s. thot “ Vërtet Allahu është i bukur dhe e don bukurinë.
Dhe si perfundim me shpres që teë vazhdojm në javët në vijim të lusim Allahun xh.sh. që të na mundësojë tu përmbahena flalëve të Allahut xh.sh., të punojmë sipas porosive të Kur`anit dhe të largohemi nga ndalesat e Tija. Dhe shembëlltirë në jetën tonë të kemi vet Muhammedin a.s. Si dhe të lusim Allahun xh.sh. t`na i pranoj namazet,tona të na falë gjunahet, t`na udhëzoj në rrugë të drejt të shpetimit, si dhe të na japë te mira si ne kete poshtu edhe ne botën tjetër
-------------------------------------------------- Amin--------------------------.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
FEJA ËSHTË PASTËRTI PASTËRTIA ËSHTË FE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: