islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty20%OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty7%OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty7%OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty7%OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty7%OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty7%OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty7%OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty37%OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE

Shko poshtë 
AutoriMesazh
valmir bllaca
Antar-aktiv
Antar-aktiv


Numri i postimeve : 150
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Mosha : 26
Nacionaliteti-Sheti : kosova

OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  Empty
MesazhTitulli: OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE    OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE  EmptySun 15 Aug 2010 - 8:56

Obama pro xhamisë te kullat e 11 shtatorit: Respekt lirisë fetare
VOA | 14/08/2010 | ARTI I TE JETUARIT | 41 KOMENTE | SHARE | - +
Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama ka mbështetur ndërtimin e një xhamie dhe qendre kulturore myslimane pranë vendit të sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001 në Nju Jork, megjithë debatin e nxehtë që po zhvillohet në vend për këtë çështje.


Gjatë një darke të shtruar mbrëmë në Shtëpinë e Bardhë me rastin e Ramazanit, Presidenti Obama tha se myslimanët kanë "të drejtën të ndërtojnë objektet e tyre të lutjeve dhe qedrën e kumunitetit në një pronë private në Manhatanin e Poshtëm". Ai tha se "angazhimi i Amerikës ndaj lirisë së fesë duhet të jetë i patundur".


Kjo ishte hera e parë që presidenti shprehu pikëpamjen e tij për propozim kundërthënës, të kundërshtuar nga rreth 70% e amerikanëve, sipas një sondazhi të kohëve të fundit të kanalit televiziv CNN.


Republikanët iu përgjigjën menjëherë deklaratës së presidentit. Anëtari i Dhomës së Përfaqësuesve nga Nju Jorku, Pitër King, tha se "Presidenti Obama e ka gabim". Ai tha se zbatimi i këtij plani është një veprim emocionalisht i papërshtatshëm dhe i pakujdesëshëm.


Rreth 3000 njerëz u vranë kur rrëmbys avionësh, anëtarë të grupit ekstremist al-Kaida përplasën dy avionë udhëtarësh në kullat binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë. Ky vend i qytetit njihet tani si "zona zero"Qendër Islamike te kullat e 11 shtatorit. Debat në SHBA
Në kapitullin e fundit të një beteje tepër të nxehur, një agjenci e qytetit të Nju Jorkut i ka hapur dritën e gjelbër ndërtimit të një qendre islamike pranë vendit ku ngrihej Qendra Botërore e Tregtisë. Kjo zonë e Nju Jorkut është njohur me termin kuota-zero që pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, të cilat shkatërruan kullat binjake që ngriheshin atje.
Me votën e djeshme, Komisioni i Nju Jorkut për Mbrojtjen e Objekteve Historike nuk pranoi t'i jepte statusin e objektit historik një ndërtese të shekullit të 19 që ndodhet aktualisht në truallin ku është propozuar të ngrihet Qendra Islamike me 13 kate dhe me vlerë 100 milionë dollarë. Komisionerët deklaruan se ndërtesa, nga e cila nuk shihet kuota zero, nuk ka ndonjë vlerë të veçantë historike apo arkitekturale.
Disa nga të pranishmit reaguan me zemërim ndaj vendimit. Pamela Geller kryeson një grup që kundërshton ngritjen e qendrës. Në grup bëjnë pjesë familjarë të viktimave që gjetën vdekjen në sulmet terroriste të 11 shtatorit. Zonja Geller dhe aktivistët e tjerë thonë se qendra, e cila do të përfshinte edhe një xhami, do të ishte një fyerje për kujtimin e viktimave të 11 shtatorit.
"U ka shkaktuar dhimbje tepër të mëdha familjarëve të viktimave pasi këto familje ishin ata që u prekën direkt. Nëse synimi i qendrës ishte shërimi i plagës, faktikisht ka realizuar të kundërtën. Përse nuk heqin dorë nga xhamia dhe të ndërtojnë vetëm një qendër për komunitetin?"
Përkrahësit e qendrës thonë se ajo do të jetë e hapur për të gjithë nju-jorkezët. Një tjetër grup familjesh të viktimave të 11 shtatorit nxori një deklaratë në mbështetje të qendrës. Daisy Khan është një ndër kryesuesit e grupit:
"Ne jemi për paqe, pasi paqja është më e rëndësishmja. Ne besojmë në simbolikën e të qënit pranë këtij vendi, ku ndodhi një tragjedi aq e madhe, pasi besojmë se do të lindë një shërim po aq i madh plagësh."
Anëtarët e një grupi liberal hebraik, i quajtur Jay Street, janë të një mendimi.
"Komuniteti mysliman në Nju Jork ka të drejta po aq sa çdokush tjetër. Si hebrenj të Amerikës ne besojmë se historia jonë na ka lënë mësimin se ka rëndësi të ngremë zërin kur kërcënohen liritë fetare të të tjerëve."
Nga fundi i ditës, Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut, Michael Bloomberg, i cili e ka mbështetur me forcë qendrën, bëri një deklaratë për vendimin, duke qëndruar pranë klerikëve të besimeve të ndryshme:
"Shpresoj se kjo xhami do të ndihmojë për ta bërë qytetin tonë më të bashkuar dhe për të zhdukur idetë fallso se sulmet e 11 shtatorit kishin ndonjë gjë të përbashkët me fenë islame. Myslimanët janë po aq sa çdokush tjetër - pjesë e këtij qyteti dhe e vendit tonë."
Themeluesit e Qendrës Islamike thonë se do të ngrenë një përmendore në nderim të viktimave të 11 shtatorit dhe se bordi i qendrës do të ketë edhe anëtarë jo-myslimanë. Ndërtimi i qendrës do të fillojë pasi të grumbullohen fondet e nevojshme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
OBAMA NDERTON NJE XHAMIJ PER MUSLIMANET AFER KULLAVE BINJAKE
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: