islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
24 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 24 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty20%In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty7%In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty7%In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty7%In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty7%In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty7%In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty7%In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty37%In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! Empty
MesazhTitulli: In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate!   In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! EmptySun 15 Aug 2010 - 15:02

In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate!

Or
take the case of the one who passed by a township that had fallen down
upon its roofs.*1 He exclaimed, "How shall Allah bring back to life this
township that has become dead?" *2
At this Allah caused him to die and he lay dead for a hundred years.Then Allah brought him back to l...ife and asked him,"How long have you lain here?" He answered. "I might have lain here for a day or a few hours."
Allah
said, "Nay, you have been lying here in this state for a hundred years:
now, just have a look at your food and your drink;they have not become
spoiled in the least.Then have a look at your ass, (and see that his
very bones have become rotten)and We have done this in order to make you
a Sign for the people.*3Look, how We raise up the skeleton and set the
bones (of the ass) and cover them with fleshand (put breath of life into
them)."
And when the Reality became manifest to him,he said, "I know that Allah has power over everything."
(Surah-2 Al-Baqarah ~ Ayah-259)

Explanation:
*1-
It is irrelevant to ask who the person was and the place where this
incident occurred. The real purpose in mentioning this event is to show
how Allah showed light to the one who had chosen Allah as his protector
and supporter. As for determining the name of the person and the
locality, we neither possess the means to do so, nor is such an
endeavour in any way beneficial. What seems to be evident from the
statement that follows is that the person concerned must necessarily
have been a Prophet.
*2- This question does not signify that the
person concerned denied or entertained any doubts regarding life after
death. His enquiry merely indicates his wish to have direct knowledge of
reality, like the Prophets of the past.
*3- The restoration of life
to a man considered to have died a hundred years ago was in itself
sufficient to make him, for his contemporaries, a living testimony.

In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate! 41315_420478822842_84446807842_5007951_6340653_n

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
In the name of Allah, the Merciful, the Compassionate!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: English-
Kërce tek: