islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
**Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
40 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 40 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty96%**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty0%**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty0%**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty0%**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty1%**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty2%**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 **Jezuizmi dhe shen Tereza**

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi


Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

**Jezuizmi dhe shen Tereza** Empty
MesazhTitulli: **Jezuizmi dhe shen Tereza**   **Jezuizmi dhe shen Tereza** EmptyWed 18 Aug 2010 - 14:06



JEZUIZMI DHE SHEN TEREZA !



Nexhat Ibrahimi

“Femra është e bija e dreqit, rojtar i ferrit, armik i paqës. Për shkak të saj, Adami e ka humbur parajsën.” (Gjoni nga Damasku).
“Femra është instrument, të cilin dreqi e përdori që t’i përfitojë dhe t’i disponojë shpirtrat tonë.” (Shën Kipriani).
“Femra është burim i forcës së dreqit, zëri i saj është fërshëllima e gjarpërit.”(Shën Antoni).
“Femra pësedon helmin e akrepit dhe poshtërsinë e dragoit.” (Shën Gërguri i Madh).




Përhapja e reformacionit, sidomos radikalizmi i tij, nxiti reaksionin e Kishës katolike, e cila organizoi të a.q. kundërformacionin. Një ndër personalitetet më të mëdha dhe më të angazhuara në lëvizjen e kundëreformacionit ishte Pali III (Aleksandër Farneze, 1468-1549), papë prej vitit 1534. Ky papë ishte me arsimim të gjerë humanist dhe jetonte me jetë të lire papësh nga renesansa. Të afërmve të vet u jepte pozita të larta kishtare. Në vitin 1542 themeloi të a.q. inkuizicionin Romak, të specializuar në luftë kundër protestantëve. Ky inkuizicion shumë brutal, i eger dhe jotolerant ishte i dalluar gjatë kohës së papës Pali IV-të (1555-1559), i cili para se të bëhej papë ishte i dalluar me inkuizicionin kundër jokatolikëve. Ky ishte i njohur me thenien kundër kalvinistëve: “Kalvinistët paraqesin rrezik më të madh se Turqit”. 1 Papa Pali i III-të mori shumë vendime, por më i rëndësishmi ishte konfirmimi i “Rendit jezuit” (Societas Jesu) në vitin 1540.
Ky rend ekzistonte qysh më herët, i themeluar nga bujari spanjoll Ignacije Lojola (1491-1556). Rendi karakterizohej me discipline të madhe, që e arrinin me edukim të vacantë: Më 1551 në Romë jezuitët themeluan seminarin Romak për përgatitjen e klerikëve, kurse më 1552 themeluan Seminarin Gjerman për të luftuar kundër reformacionit. Ndikimin etyre e shtrinin edhe te sunduesit, pastaj nëpër shkolla. 2
Sipas disa burimeve ky rend përbëhej prej katër klasëve: 1. noviket, 2. skolastikët, 3. coadjutorët dhe 4. Profetët. Në krye të rendit gjendet gjenerali me residence në Romë, të cilin me mandateë të përjetshëm e zgjedh Kongregacioni general. Quhen edhe me emra tjerë. 3
Në vitin 1773 papa Klementi i IV, me kërkesë të shumë sunduesve evropianë, e cregjistroi rendin Jesuit për shkak të pakënaqësisë së madhe që kishte shkaktuar ky rend edhe në vendet katolike, por punën e këtij rendi e ripërtriu papa Pio VII në vitin 1801. 4
Sipas të dhënave jezuitët përbëjnë rendin më të madh religjioz në Kishën romako-katolike. 5
Më herët përmendëm disiplinën dhe rigorzitetin e rendit të jezuitëve. Kjo sipas tyre është për të arritur sukseset e synuara. Argument se ky rend ka synime të qarta të lexojmë Betimin e jezuitëve:
“Në emër të të kryqëzuarit në kryq, Krishtit, unë betohem se do t’i ndërpres të gjitha lidhjet që më lidhin me babën, nënën, nënshtrohem ose shërbej. I ndërpres marrëdheniet me vendlindjen time, prej tash e tutje ekzistenca ime është në sferë tjetër. Betohem se so t’ia shpalojë kryeshefit tim të gjithë atë që bëj, mendoj, lexoj, mësoj dhe shikoj rreth vetes.” 6
Përse ta theksojmë jezuizmin ?
Viteve të fundit klerikë katolikë shqiptarë si Shan Zefi, Lush Gjergji, Mark Sopi…, dhe politikanë shqiptarë (sic!) si I/A/braham Rugova, Sabri Hamiti…, po përgatisin opinionin për ‘shejtërimin’ e Gonxhe Bojaxhiut nga ‘Nëna Terezë’ në ‘Shen Terezë’. Asgjë të keqe në këtë marketing, sikur me këtë veprim mos të manipulohej populli siç janë manipuluar vetë ata. Lushit, Shanit, Markut çdo lëvdatë, por kur në këtë përzihen pakurrizorët tanë politikanë, shkrimtarë, poetë, rektor e dekanë e të tjerë, çështja qëndron ndryshe. Përse? Sepse, Gonxhe Bojaxhiu kurrë nuk ishte ‘nënë’ por burrat e fortë e bënë nënë pa qenë nënë. Por, u bënë pishman. Dhe tash dëshirojnë ta bëjnë të shenjtë. Përse të shenjtë kur Gonxhe Bojaxhiu shkeli shenjtërinë e nënës duke mos u bërë nënë, theu shenjtërinë e gruas duke mos u bërë grua, përdhosi shenjtërinë e bashkëshortes duke mos u bërë bashkëshorte dhe duke penguar femrat tjera të martohen, përdhosi vendlindjen Kosovë duke refuzuar të vizitojë atë … tash ajo na bëhet e shenjtë. Gonxhe Bojaxhiu, ithtare dhe lojtare e zellshme e rendit jezuit, atij rendi që bëri aq dëme e krime, që solli aq vendime inkuizicionale ndaj të vetëve dhe të tjerëve, tash shenjtërohet. Absurd!
Edhe diçka! Me çfarë të drejte shenjtërohet Gonxhe Bojaxhiu kur ate nuk e don as Zoti kristian as shenjtorët pararendës të saj. Do të flasim me gojë e burimeve kristiane për të lexuar se cfar thonë për femrën, sepse pa dyshim që Gonxhe Bojaxhiu ishte femër:
“Në kohën e mësimit gruaja le të dëgjojë në heshtje dhe me nënshtrim të plotë. Nuk lejoj që gruaja të mesojë në kishë as të sundojë burrin, por-të rrijë në qetësi. Sepse i pari u krijua Adami e pastaj Eva. Dhe nuk qe gënjyer Adami, por gruaja e genjyer e shkel urdhërin.” (Besëlidhja e Re, Letra e dërguar Timeout,2:11-14).
“Sepse nuk është burri prej gruas, por gruaja prej burrit. Dhe burri nuk u krijua për arsye të gruas, por gruaja për arsye të burrit. Prandaj, gruaja duhet të bartë mbi kokë shenjën e ‘varshmërisë’ për shkak të engjëjve.” (Letra drejtuar korintianëve, 11:8-10.).
“Femra është e bija e dreqit, rojtar i ferrit, armik i paqës. Për shkak të saj, Adami e ka humbur parajsën.” (Gjoni nga Damasku).
“Femra është instrument, të cilin dreqi e përdori që t’i përfitojë dhe t’i disponojë shpirtat tonë.” (Shën Kipriani).
“Femra është burim i forcës së dreqit, zëri i saj është fërshëllima e gjarpërit.”(Shën Antoni).
“Femra pësedon helmin e akrepit dhe poshtërsinë e dragoit.” (Shën Gërguri i Madh). 7
Nëse shenjtorët katolikë thonë se femra është kaq e keqe, dhe nëse kjo e keqe shenjtërohet, mos po kalon çështja nga ‘e shenjta’ në ‘shtrigë’. Këto fjalë nuk janë të miat, por koment i imi për fjalët e shenjtorëve.
Në fund zotëri politikan ‘kriptomuslimanë’, të nderuara mediume, ju që gojen e keni plotë patriotizëm, atdhedashuri, e zemrën e keni shitur për ‘hiq’, ju që për lecka keni shitur veten, por edhe ju të nderuar qytetarë që ju ka mbetur tek vlerat, ju bëj apel të vetdijesoheni. Faktet janë keto! Ecni kah të dëshironi! Në të ardhmen do të jepni llogari para historisë!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
**Jezuizmi dhe shen Tereza**
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Forumi i të Rinjve Muslimanë: Nënë Tereza e ka vendin në zjarr te xhehenemit
» “Një ftesë për Shën Valentin”
» Dita e Shën Valentinit
» Shën Valentini - Mazllam Mazllami
» E VËRTETA MBI "SHËN VALENTININ" - Dr. Shefqet Krasniqi

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë-
Kërce tek: