islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty20%Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty7%Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty7%Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty7%Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty7%Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty7%Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty7%Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty37%Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pejngamberi a.s dhe Udhetari !

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Burim-Sherifi
Imam-Aktiv
Imam-Aktiv
Burim-Sherifi

Numri i postimeve : 760
Data e regjistrimit : 02/05/2010
Mosha : 40
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! Empty
MesazhTitulli: Pejngamberi a.s dhe Udhetari !   Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! EmptyTue 24 Aug 2010 - 5:17

Tregohet se një njeri kishte ardhur te Pejgamberi a.s. dhe e kishte pyetur atë:

1) Ai tha: dëshiroj të bëhem njeriu më i ditur, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: frikësoju Zotit bëhesh njeriu më i ditur.

2) Ai tha: dëshiroj të bëhem njeriu më i pasur, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: bëhu i kënaqur me atë që ke do të jesh njeriu më i pasur.

3) Ai tha: dëshiroj të bëhem njeriu më i drejtë, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: dëshiro për njerëzit atë që dëshiron për vete do të bëhesh njeriu më i drejtë.

4) Ai tha: dëshiroj të bëhem njeriu më i mirë, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: bëhu i dobishëm për njerëzit do të jesh njeriu më i mirë.

5) Ai tha: dëshiroj të bëhem njeriu më i veçantë, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: shpeshtoje të përmendurit e Zotit do të bëhesh njeriu më i veçantë.

6) Ai tha: dëshiroj që të më kompletohet imani (besimi), Pejgamberi a.s. iu përgjigj: përmirësoje moralin-sjelljen tënde do të të plotësohet imani (besimi).

7) Ai tha: dëshiroj që të bëhem prej të mirëve (prej muhsininëve), Pejgamberi a.s. iu përgjigj: adhuroje Zotin sikur je duke e parë Atë, edhe pse ti nuk e sheh Atë Ai të sheh ty, kështu bëhesh prej të mirëve.

8) Ai tha: dëshiroj që të bëhem prej atyre që i nënshtrohen Zotit, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: kryej farzet e Zotit bëhesh i nënshtruar ndaj Tij.

9) Ai tha: dëshiroj që ta takoj Zotin duke qenë i pastër nga mëkatet, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: pastrohu nga papastërtia (xhunubllëku) do ta takosh Zotin i pastër nga mëkatet.

10) Ai tha: dëshiroj që të ringjallem Ditën e Kiametit në dritë, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: mos i bë të padrejtë askujt do të ringjallësh Ditën e Kimetit në dritë.

11) Ai tha: dëshiroj që të më mëshiroj Zoti Ditën e Kiametit, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: bëhu i mëshirshëm ndaj vetes dhe ndaj robërve të Tij Zoti do të të mëshiroj Ditën e Kiametit.

12) Ai tha: dëshiroj që të më pakohen mëkatet, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: shpeshtoje fjalën "estegfirullah" "kërkoj falje nga Zoti" do të të pakohen mëkatet.

13) Ai tha: dëshiroj të bëhem njeriu më fisnik, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: mos iu anko askujt për punët tua do të jesh njeriu më fisnik.

14) Ai tha: dëshiroj të bëhem njeriu më i fuqishëm, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: mbështetu te Zoti do të bëhesh njeriu më i fuqishëm.

15) Ai tha: dëshiroj që Zoti të mi hap dyert e furnizimit, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: qëndro i pastër do të të hapën dyert e furnizimit.

16) Ai tha: dëshiroj që të bëhem nga të dashurit e Zotit dhe i dashur nga i Dërguari i Tij, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: doje atë që Zoti dhe i Dërguari i Tij e donë do të bëhesh njeriu më i dashur.

17) Ai tha: dëshiroj që të jem i sigurt nga hidhërimi i Zotit dhe i Dërguarit a.s. në Ditën e Kiametit, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: mos u hidhëro ndaj askujt nga krijesat e Zotit do të jesh i sigurt nga hidhërimi i Zotit.

18) Ai tha: kamë dëshirë që Zoti të më përgjigjet ndaj lutjes, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: largohu nga ushqimi, pirja dhe veshmbathja haram të përgjigjet Zoti ndaj lutjes sate.

19) Ai tha: dëshiroj që t'mi mbuloj (mëkatet) Zoti Ditën e Kiametit, Pejgamberi a.s. iu përgjigj: mbuloj të metat e vëllezërve tu edhe ty Zoti do t'i mbuloj të metat tua Ditën e Kiametit.

20) Ai tha: çfarë të shpëton nga mëkatet? Ose gabimet? Pejgamberi a.s. iu përgjigj: lotët, nënshtrimi ndaj Zotit dhe sëmundjet-(durimi në sëmundjen që të ka goditur).

21) Ai tha: cila vepër (e mirë) është më e madhe te Zoti? Pejgamberi a.s. iu përgjigj: morali i mirë, modestia dhe durimi ndaj belave-fatkeqësive.

22) Ai tha: cila vepër (e keqe) është më e madhe te Zoti? Pejgamberi a.s. iu përgjigj: morali i keq dhe koprracia e tejskajshme.

23) Ai tha: çfarë e qetëson hidhërimin e Zotit në këtë botë dhe në botën tjetër? Pejgamberi a.s. iu përgjigj: lëmosha sekrete dhe mbajtja e lidhjeve farefisnore.

24) Ai tha: çfarë e shuan zjarrin e xhehenemit Ditën e Kiametit? Pejgamberi a.s. iu përgjigj: durimi në këtë botë ndaj sprovave dhe belave të ndryshme.


Allahu ju shperbleft per postimin.
____________________________________________________________________ Pejngamberi a.s dhe Udhetari ! 9ytrX
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pejngamberi a.s dhe Udhetari !
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: