Mbi vlerën e ndihmës ndaj muxhahidave, shërbimit të tyre dhe përforcimit të tyre me përkrahje.

98- Transmeton Ahmedi, Ibn Ebi Shejbe dhe Hakimi nga Sehl bin Hunejfi radiallahu anhu se Pejgamberi salallahu alejhi ve selem, ka thënë: Kush e ndihmon nje muxhahid në rrugë të Allahut, apo një luftëtarë kur i ka punët ngushtë, apo një rob i cili ka marrëveshje për tu liruar, Allahu do ta fusë nën hijen e Tij në atë ditë kur nuk ka hije pos hijës së tij.1
Abdullah bin Mesudi radiallahu anhu thotë: Të e përgatis një kërbaç në rrugë të Allahut, për mua është më e dashur se haxhxh pas haxhit të Islamit.

99- Transmeton Tirmidhiu nga Ebi Umame Behilij radiallahu anhu se Pejgamberi salallahu alejhi ve selem, ka thënë: Sadakaja më e mirë është hija e një tende në rrugë të Allahut, apo dhënia e një shërbëtori në rrugë të Allahut, apo dhënia e një deve (mbi tre vite e vjelën) në rrugë të Allahut.2

Kuptimi i hadithit është nxitja e njerëzve për të ndihmuar muxhahidin me ndonjë tendë me të cilën do të strehohet nga dielli në hije, apo shërbëtorë apo ndonjë deve për ti hipur e cila ka mbi tre vite moshë, kjo është sadakaja më e mirë.

100- Transmeton Ebu Davudi dhe Hakimi nga Xhabir bin Abdullahu radiallahu anhu, se Pejgamberi salallahu alejhi ve selem, deshi të luftojë dhe tha: O ju Muhaxhir dhe Ensar me të vërtetë ka prej vëllezërve të juaj disa të cilët nuk kanë pasuri e as familje.
Njëri prej juve le t'i shoqërojë dy apo tre persona të tillë gjatë rrugës.
Prandaj shoqëroni vetes dy apo tre persona.
Unë ndoshta nuk kam diçka të veçantë prandaj ia bashkëngjita vetes dy apo tre vet, pres rradhën time siç pritni edhe ju.3
Muadh bin Xhebeli thotë: Të përcjelli një shoqëri në rrugë të Allahut duke ua rregulluar teshat dhe samarët, të kujdesem për kafshët e tyre, kjo është më e dashur tek unë më shumë se dhjetë haxhe pas haxhit të Islamit.
Bilal bin S'adi thotë se ai e ka parë atë i cili e ka parë Amir bin Abdukajsin radiallahu anhu si muxhahid në tokën e romakëve duke qenë i hipur në një mushk.
Ai barte muxhahidat mbi të me rradhë një pas një.

Amir bin Abdulkajsi kur dilte në luftë, dilte me muxhahida të rinjë.
Kur ai shihte ndonjë shoqëri të mirë, të cilët dakordoheshin, u thoshte atyre: O ju, unë dua të ju shoqërojë për në xhihad, dua të bëjë xhihad së bashku me ju, mirëpo të më jepni prej vetes tre cilësi:
Ata thoshin çfarë janë ato:
Ai thoshte:
- E para: Unë të jem shërbëtori i juaj, asnjëri prej juve mos të ma merr shërbimin e vëllezërve.
- E dyta: Të jem muezin i juaj, të mos ma merr asnjëri prej juve thirrjen e ezanit.
- E treta: Të shpenzojë unë për juve aq sa kam mundësi.4
Kështu ishin selefët, Allahu qoftë i kënaqur me ata.

Kur njëri prej tyre të dilte në xhihad, ai mundohej të i shërben shokët e tij dhe t'i gëzojë në çdo mënyrë ata.
Ai mundohej të shpenzon për ata aq sa mundet, tu jep pëparësi para vetes nëse nuk gjente diçka tjetër, duke llogaritur shpërblimin e kësaj tek Allahu, duke dashur të arrin kënaqësinë tek Allahu dhe duke dashur shpërblimin e Tij.

Transmetohet nga Ebu Xhehm bin Hudhejfe Adeuiju se ka thënë: Ditën e Jermukut shkova të kërkojë djalin e axhës tim, me vete kisha pak ujë.
Thash nëse ai ka etje, do t'i jap të pijë ujë, apo t'ia pastrojë fytyrën.
Atë e pash duke marrë frymë thellë dhe me zë.
I thash atij: A të jap ujë të pish?
Ai bëri me shenjë po.
Në atë moment e pash një njeri duke thënë ah, djali i axhës tim më bëri me shenjë të shkojë tek ai.
Kur shkova e pash Hisham bin Asin, vëllaun e Amër bin Asit radiallahu anhu.
Shkova dhe i thash: Do të japë të pish ujë?
Ai dëgjoi një tjetër duke thënë ah.
Hishami më bëri me shenjë të shkojë tek ai.
Shkova tek ai, e pash se ka vdekur!
Pastaj u ktheva tek Hishami, kur e pash ai kishte vdekur!
Pastaj erdha tek djali i axhës, e pash se edhe ai kishte vdekur!!!
Allahu i mëshiroftë që të gjithë.5
Shih Allahu të mëshiroftë se si i dhanë përparësi tjetrit në këtë gjendje, shih në bujarinë e tyre gjatë momenteve kur nevoja e tyre ishte e madhe.
Shih se si lejojnë ujin i cili në këtë moment për ata do të thotë jetë e tyre.
Ata me këtë merituan kënaqësinë e Allahut.

1. Transmeton Ahmedi në Musned 487/3, Ibn Ebi Shejbe në "Musanef", dhe Hakimi 89/2, vargu është i mirë.

2. Transmeton Tirmidhiu në "Sunen" 91/3, hadithi është hasen.

3. Transmeton Ebu Davudi dhe Hakimi, hadithi është sahih.

4. "Kitabul Xhihad", Ibn Mubarek 176/1.

5. Transmeton Hakimi në "Mustedrek" 98/2, vargu i hadithit është hasen.