islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
• Imam Ebu Hanife • EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
• Imam Ebu Hanife • EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
• Imam Ebu Hanife • EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
• Imam Ebu Hanife • EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
• Imam Ebu Hanife • EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
• Imam Ebu Hanife • EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
• Imam Ebu Hanife • EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
• Imam Ebu Hanife • EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
• Imam Ebu Hanife • EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
• Imam Ebu Hanife • EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
• Imam Ebu Hanife • EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
• Imam Ebu Hanife • EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
• Imam Ebu Hanife • EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
• Imam Ebu Hanife • EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
• Imam Ebu Hanife • EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
• Imam Ebu Hanife • EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
• Imam Ebu Hanife • EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
• Imam Ebu Hanife • EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
• Imam Ebu Hanife • EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
• Imam Ebu Hanife • EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
• Imam Ebu Hanife • EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
• Imam Ebu Hanife • EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
• Imam Ebu Hanife • EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
• Imam Ebu Hanife • EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
• Imam Ebu Hanife • Empty20%• Imam Ebu Hanife • Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
• Imam Ebu Hanife • Empty7%• Imam Ebu Hanife • Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
• Imam Ebu Hanife • Empty7%• Imam Ebu Hanife • Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
• Imam Ebu Hanife • Empty7%• Imam Ebu Hanife • Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
• Imam Ebu Hanife • Empty7%• Imam Ebu Hanife • Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
• Imam Ebu Hanife • Empty7%• Imam Ebu Hanife • Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
• Imam Ebu Hanife • Empty7%• Imam Ebu Hanife • Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
• Imam Ebu Hanife • Empty37%• Imam Ebu Hanife • Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 • Imam Ebu Hanife •

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

• Imam Ebu Hanife • Empty
MesazhTitulli: • Imam Ebu Hanife •   • Imam Ebu Hanife • EmptySat 9 Oct 2010 - 22:43

• Imam Ebu Hanife •

Nuk ishte një herë një njeri i cili ishte një armik të Islamit. Ai kishte tri pyetje të famshëm që asnjë person nuk mund të përgjigjen. Asnjë dijetar islam në Bagdad mund të përgjigjet në pyetjet e tij tre ... kështu ai bëri argëtim të Islamit në publik. Ai tallur vazhdimisht Islamit dhe muslimanëve. Një ditë një djalë i vogël, i cili `s ishte 10 vjeç, erdhi së bashku dhe dëgjoi njeri yelling dhe ulëritës në muslimanëve në rrugë. Ai ishte sfiduese njerëzve hapur për t'iu përgjigjur tri pyetjeve.
Djali qëndroi në heshtje dhe shikuar. Ai më pas vendosi që ai do të sfiduar njeriun. Ai ecte lart dhe i tha njeriut: "Unë do të pranojë sfidën tuaj".

Njeriu i tallën me djalin dhe talleshin me myslimanët edhe më shumë duke thënë, "Një vit dhjetë vjeç djalë sfidat mua. A është kjo e gjitha që ju njerëzit kanë për të ofruar!"

Por djaloshi me durim përsëriti qëndrimin e tij. Ai do të sfidojnë njeriun, dhe te All-llahu `s ndihmë dhe udhëzim, ai do të vënë këtë në një fund. Njeriu i pranuar më në fund.

Të gjithë qytetin mbledhur rreth një "kodër" të vogël, ku i drejtohet të hapur janë bërë zakonisht. Njeriu u ngjit në krye, dhe me zë të lartë ka bërë pyetjen e tij të parë.

"Çfarë është Perëndia juaj, duke bërë tani?"

Djali i vogël menduar për një kohë të shkurtër dhe pastaj i tha njeriu të rritet poshtë kodrës dhe ta lejojë atë të shkojë deri në mënyrë që të adresojë pyetjen.

Njeriu i thotë: "Çfarë? Ju doni që të vij poshtë?"

Djali i thotë, "Po. Unë kam nevojë për përgjigje, apo jo?"

Njeriu i bërë rrugën e tij poshtë dhe djalit të vogël, mosha 10, me këmbët e tij të vogël e bëri rrugën e tij deri.

Ky fëmijë i vogël `s Përgjigja ishte" O Allah i Plotfuqishëm! Ju jetë dëshmitari im para të gjithë këta njerëz. Ju keni dëshiruar vetëm se një kafër të ulet në një nivel të ulët, dhe që një musliman të sillen në një nivel të lartë! "

Turma e brohorisnin dhe bërtita "Tekbir All-llahu "...." hu-ekber-!"

Njeriu u poshtërua, por ai me guxim kërkohet pyetjen e tij të dytë ... "Ajo që ka ekzistuar para Zotit tuaj?"

Fëmijë i vogël mendova dhe mendova.

Pastaj ai kërkoi nga njeriu për të numëruar mbrapsht. "Count prej 10 prapa."

Njeriu i numëruar ... "10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1,0"

Djali pyeti, "Çfarë vjen para 0?"

Njeriu: "I don` t nuk dinë asgjë .... "

Djali: ". Pikërisht Asgjë nuk ishte para All-llahut, sepse Ai është i përjetshëm dhe absolut."

Turma e argëtoi përsëri ...." Tekbir All-llahu !"...." !!!!"-hu-Ekber

Njeri, tani frustruar plotësisht, ka bërë pyetjen e tij finale. "Në cilin drejtim është Allahu juaj përballet me?"

Djali mendohet dhe mendohet.

Ai atëherë kërkoi një qiri. Një qiri i ishte paraqitur atij. Fëmija i bekuar dorëzuar atë për të njeriut dhe e pyeti për dritë atë.

Dhe ai kështu bëri dhe u shpreh, "Çfarë është kjo duhet të provojë?"

Djalë i ri e pyeti: "Në cilin drejtim është dritë nga qiri do?"

Njeriu iu përgjigj, "Ajo që po ndodh në të gjitha drejtimet."

Djali: "Ju keni përgjigjur pyetjes tuaj All-llahu s` dritë (noor) shkon në të gjitha drejtimet Ai është kudo Nuk ka ku se Ai nuk mund të gjendet....

"Turma brohoritën përsëri ...." Tekbir All-llahu !"...." hu-Ekber!"

Njeri i ishte aq i impresionuar dhe u zhvendos kështu nga djali `s njohuri dhe shpirtërore, që ai e pranoi Islamin dhe u bë një student i djalë i ri.

Kështu përfundoi debati.

Kush ishte djalë i ri?

Djalë i ri ishte një nga udhëheqësit tanë dhe një nga dijetarët më të madh, Imam Ebu Hanife (Allahu e bekoftë atë).


Përktheu:Bina
islami-eshte-drit 2009/2010Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
• Imam Ebu Hanife •
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: