islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
9 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 9 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty20%Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty7%Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty7%Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty7%Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty7%Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty7%Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty7%Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty37%Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut Empty
MesazhTitulli: Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut   Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut EmptyFri 9 Apr 2010 - 1:41

Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të AllahutÇështja më kryesore të cilës duhet t’i kushtojë kujdes gruaja muslimane gjatë davetit të saj , është mësimi i njerëzve për akide...Gruaja besimtare ka përgjegjësi për thirrje në rrugë të Allahut ashtu siç kanë edhe meshkujt, por tek gruaja kjo përgjegjësi duhet t’i përket natyrës së saj, me atë çka ajo ka mundësi.

Thotë Allahu i Madhëruar në Kuran:

”Besimtarët dhe besimtaret janë të dashur për njëri-tjetrin, urdhërojnë për të mirë, e ndalojnë nga e keqja, e falin namazin dhe japin zeqatin, respektojnë Allahun dhe të dërguarin e Tij. Të tillët do t'i mëshirojë Allahu. Allahu është ngadhënjyes, i urtë”. (Et-Teube, 71).

Obligueshmëria e femrës muslimane për thirrje në rrugë të Allahut, mund të jetë e llojllojshme sipas llojeve të profesioneve të saj, ashtu që ajo ka mundësi të luaj një rol shumë me rëndësi në të gjitha fazat e jetës saj si vajzë, si bashkëshorte, si edukatore në familje, apo si punëtore.

Ndër obligimet kryesore që mund t'i kryejë një grua muslimane janë:

- Që fëmijët në shtëpinë e saj t’i edukojë me edukatë islame të mirë, që t’i edukojë ata për ta dashur hairin dhe ta urrejnë të keqën, që të kujdeset për ibadetet, moralin dhe sjelljet e tyre, edukatën e tyre, e posaçërisht rëndësi të veçantë t’i kushtojë asaj që në zemrat e fëmijëve të mbjellin dashurinë ndaj namazit për Allahun e posaçërisht farzeve. E tërë kjo për arsye që të praktikohet urdhri i Muhamedit, sal-lallahu alejhi ue selem, ku thotë:

”Urdhëroni fëmijët tuaj me namaz nga mosha shtatë vjeçare, e rrihni ata nëse nuk e kryejnë namazin kur të mbërrijnë moshën dhjetëvjeçare dhe po ne këtë moshë ndani ata në shtretër”.

Gjithashtu në rastet e tjera familjare me akrebanë(farefisin), shoqe te saj, në raste takimi me fqinjët, ka mundësi që femra muslimane ta shfrytëzojë këtë rast dhe t’ua mësojë atyre islamin e posaçërisht atyre që kanë më pak njohuri për Islamin. Ajo atyre ia bënë me dije se janë të obliguara ta mësojnë fenë dhe kjo bëhet shkak që ato të udhëzohen në rrugë të drejtë, ashtu siç e ka udhëzuar atë Allahu i Lartësuar më parë.

Çështja më kryesore të cilës duhet t’i kushtojë kujdes gruaja muslimane gjatë davetit të saj , është mësimi i njerëzve për akide (besim të shëndoshë në Allahun e Lartësuar) , kushtet e imanit , si dhe obligueshmërin e tyre ndaj Allahut te lartësuar me atë çka Allahu i ka obliguar ato, urdhëresat e ndalesat, gjithashtu edhe pozitën e lartë që e ka femra në Islam duke krahasuar me atë se çfarë është pozita e saj në kulturat e ndryshme bashkëkohore, se si ata e nënçmojnë femrën me punë të ndryshme, të cilat i përkasin natyrës së meshkujve. Po ashtu u shpjegon për përgjegjësinë edhe obligimet që ka gruaja muslimane ndaj burrit dhe fëmijëve të saj , si dhe për ballafaqimin e femrës muslimane me kulturat e devijuara që synojnë luftimin e vlerave te larta islame , rregullat Islame se si të vishet femra muslimane, për ndalesën e përzierjes së femrave me meshkuj të huaj dhe mbi vlerën e mbulesës Islame.

Në fushën e davetit shoqëror ka mundësi qe t’i nxitë motrat muslimane që ato të prezantojnë në ligjërata në xhami, si dhe për dëgjimin e derseve fetare, e posaçërisht hytbet e xhumasë (nëse ekziston mundësia), të punojë në shpërndarjen e literaturës Islame nëpërmjet organizimeve të ndryshme islame. Në takimet me motrat muslimane i nxit ato në vepra vullnetare si, namaze nafile (vullnetare), agjërimin e të hënave dhe të enjteve, si dhe agjërimin e ashures, ditën e arafatit, ditët e bardha (13,14, 15 )sipas kalendarit hixhrij, si dhe i informon ato për adresa islame ( marim shembull: www.burimijetes.com)

Kurse në lagjen e saj ka mundësi që ajo të kujdeset për ato gra qe kanë mbetur te veja , jetimat si dhe te varfër. I nxitë ata që kanë mundësi që t’i ndihmojnë këta njerëz të nevojshëm, ngase Muhamedi, sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë:

”Urdhëruesi për të mirë ka shpërblim sikurse ai që e bën atë të mirë”.

Gjithashtu ajo çka është me rëndësi për gruan muslimane është që ajo të interesohet për ato gra që janë të sëmura rëndë si dhe ato që janë të goditura me ndonjë fatkeqësi. Obligim i saj është që t’ i vizitojë ato dhe të përkujdeset për to, për atë çka kanë nevojë e çka ka mundësi, të shpejtojë në ngushëllimin e motrave muslimane ne rast të vdekjes së të afërmve të saj , apo në rast fatkeqësie, në bashkëshortin e saj , apo fëmijëve të saj, apo nënës saj, e nëse ka mundësi që t’iu bëjë ushqim familjes që ka rast vdekje . Kjo është edhe nga vlerat e larta islame me çka ka mundësi që më së shumti të ndihmohet familja e të vdekurit dhe kjo është sunnet i Muhamedit, sal-lallahu alejhi ue selem ku me rastin e vdekjes së Xhaferit tha :

”Dërgoni familjes se Xhaferit ushqim se i ka goditur ajo çka i ka preokupuar”.

Kurse në vendin e punës profesionale të saj ka mundësi që gruaja myslimane ta shfaqë edukatën dhe virtytet e larta të fesë Islame. Gjatë kryerjes së punës së saj ajo e kryen punën e saj me përpikëri, mbanë mbulesën ashtu siç urdhëron Islami dhe i kushton rendësi te veçantë sjelljes së mirë me njerëz.Perktheu : Ummu Abdullah

Shkëputur nga libri: "Mesulijet daue ila Allah"( përgjegjsia e thirrjës në rrugë të Allahut)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Obligimi i muslimanes për thirrjen në rrugë të Allahut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: