islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 1 anëtar 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Admin

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty20%Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty7%Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty7%Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty7%Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty7%Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty7%Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty7%Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty37%Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gjasat per permisim jan te pakta....!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Gjasat per permisim jan te pakta....! Empty
MesazhTitulli: Gjasat per permisim jan te pakta....!   Gjasat per permisim jan te pakta....! EmptyThu 18 Nov 2010 - 20:36

Gjasat per permisim jan te pakta....!
Falemdermi i takon Allahut. Ate e falenderojme dhe prej Tij falje dhe ndihme kerkojme. Kerkojme mbrojtje nga Allahu prej te kqijave te vetevetes dhe veprave tona. Ke e udhezon Allahu s'ka kush e devijon, dhe ke e largon nga rruga e vertet s'ka kush e udhezon. Deshmoj se s'ka hyni tjeter perveç Allahut. Dhe deshmoj se Muhamedi s.a.v.s eshte rob dhe i derguari i Tij.
Fjala me e mire eshte fjala e Allahut, kurse udhezim me i mire eshte udhezimi i Muhamedit s.a.v.s. Veprat me te kqija jan ato vepra te shpikura, çdo shpikje eshte bidat, dhe çdo bidat eshte devijim, e devijimi te çon ne zjarr.
Me emrin e Allahut Meshireplote, çdo pune e nisur me emrin e Tij eshte hajre, do te fillojme te reshtojme disa vargje kushtuar rinis dhe mases me te rritur, sepse te them te drjeten, kalojne vitet dhe shpresa per nje permirsim te duhur nuk jep rezultatin e duhur. Ate te cilet gjyshet apo stregjyshet tane e vepruan i pame rezultatet. E arytja me emadhe eshte ajo qe fen na prune ne keto troje dhe ne keto vite. A thu na deri ku kemi aftesi qe fen tua trashegojme brezrave qe vine pas nesh, sepse per te bere nje gje te tylle duhet energji shpirterore. Pejgamberi s.a.v.s me te arytur ne Medine, ne momentin kur te gjithe e pritnin se çka do te flas, ai i thyri njerzit duke u thene: ''O ju njerez shperndajeni paqen, ndihmoni nevojtaret, silluni mire me te afermit, dhe falni namaz nate''
Pika ku duhet te referohem une eshte tek namazi i nates, sepse me larte e permendem energjine shpirterore, e energjia shirterore aryhet vetem ateher kur na falim namaz nate. Me befason sjellja e njerzeve te pa pergjeqshem, te cilet gjithmone i mashtrone shpresa, per nje dite, apo kohe te caktuar, pretkesti i tire gjithmone eshte neser!. Dhe kur i thu, pse nuk falesh?, te thote: ''Akoma jam i ri do te falem kur te aryje nje moshe e caktuar'' Sikur ky njeri ka ne duare çelsat e gajbite te Allahut xh.sh, dhe mendon se do te jetoj deri ne ate moshe, te cilet pretendon se do te filloj te falet.
Namazi eshte drite e zemres se muslimanit, drite e cila shkelqen ne
fytyren e muslimanit, drite e cila e shendrite tere trupin e
muslimanit. Allahu xh.sh ka thene:
"Ata të cilët i qetësojnë zemrat e tyre duke e përkujtuar
All-llahun, (me namaz) dhe duke e përkujtuar All-llahun
zemrat qetësohen plotësisht".
(Suretu Er-Rra'd, 28)
Ndersa Muhamedi s.a.v.s ne nje hadith thote:
"Pastërtia është pjesë e imanit, Falënderimi ndaj Allahut
(Gjasat per permisim jan te pakta....! 61460) peshon në mizan, Subhanall-llahi
dhe Elhamdulil-lahi peshojnë më shumë se qielli dhe toka
, ndërsa namazi është dritë". (Muslimi)
Kur aryne dita e xhuma eshte me te vertet per te qajtur, kur sheh njerez qe shetiten neper qytete apo fshatra, dhe aspak nuk mendon se sote eshte dita e xhuma, dite kur besimaret mblidhen ne xhami per te falur namazin e xhuas, sikur te ishte ndonje dit tjeter do te mendoje se keto namazin do ta falin ne shtepi me vone, por diten e xhuma nuk ka shpresa se do te falen keta njerez, sepse namazi i xhumas nuk falet vetem

Prg:
Hfz Zudi Fejzuli

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Gjasat per permisim jan te pakta....!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: