islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty20%Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty7%Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty7%Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty7%Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty7%Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty7%Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty7%Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty37%Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona )

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) Empty
MesazhTitulli: Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona )   Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) EmptyWed 1 Dec 2010 - 23:58

M.Fethullah Gulen

Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona ) 154885_164562893581124_159992767371470_290276_5102433_a



AktivitetiDije e thellë dhe përvojë didaktike në shkencat islame. Autor prodhimtar me më shumë se 60 libra të përkthyera në shumë gjuhë të botës. I vlerësuar si intelektuali publik më i shquar në Foreing Policy dhe Prospect poll në 2008. Vite shërbimi si imam (prijës), vaiz (ligjërues) dhe aktivist i shoqërisë civile me një kompetencë të padiskutueshme si orator në lidhje me Islamin, edukimin dhe dialogun në Turqi.

Shkollimi

Shkollim klasik në disa shkolla fetare (Kurşunlu, Kemhan, Taşmescid) nën ndikimin e një numri të konsiderueshëm dijetarësh dhe mjeshëtrash të nderuar sufi si Ramiz Gylen, Muhammed Lütfi, Haci Sıtkı, Sadi Efendi, dhe Osman Bektaş. (1951 – 1956).
Shkollimi fillor i detyrueshëm.Shkollim fillor i kombinuar me mësimin përmendësh të të gjithë Kur’anit dhe specializim në recitimin e tij (para 1946)

Punësimi


 • Imam Vullnetar/ Hoxhë, Erzurum, Amasya, Tokat, Sivas (1955-1958)
 • Krye Imam, Edirne (1959-1961)
 • Imam/ Lektor, Iskenderun, ndërsa kryente shërbimin e detyruar ushtarak (1961-1963)
 • Anëtar i Dhomës Publike, Erzurum 1963, Mbajti konferenca dhe leksione rreth Rumiut.
 • Mësues Kur’ani/ Imam, Xhamia Dar’ul Hadis, Edirne (1964)
 • Vaiz, Kırklareli (1965)
 • Vaiz, Izmir (1966-1971)
 • Drejtor/ Mësues i Bordit të Shkollës Kur’anore në Kestanepazarı (1966 – 1971)
 • Vaiz, Edremit (1972 – 1974)
 • Vaiz, Manisa (1974 – 1976)
 • Vaiz, Izmir, Bornova (1976 – 1980)
 • Hoxhë vullnetar, Stamboll, Izmir dhe kudo nëpër Turqi (pas daljes në pension 1986-1989)
Orator

 • Zhvilloi një seri bashkëbisedimesh në Turqi dhe në Evropë (1975-1977)
 • Biseda në lidhje me çështjet shoqërore, kulturore dhe fetare janë regjistruar dhe transmetohen çdo javë në www.herkul.org (nga 2003 e këtej).
 • President Nderi/ Udhëheqës i Shoqërisë Civile
 • Anëtar themelues i Fondacionit të Gazetarëve dhe Shkrimtarëve (1994)
 • Ka marrë pjesë në simpoziume rreth dialogut ndërfetar dhe e ka promovuar atë nëpërmjet një numri të madh evenimentesh të organizuara nga ky fondacion (1994-1998).
 • President nderi i Forumit Rumi, Washington D.C. (nga 1999 e këtej)
Çmime

 • “Çmimi i kontributit për paqe dhe harmoni ndërmjet shoqërive” nga Fondacioni Shpirtëror i Kirgizistanit (2007)
 • Çmime nga Fondacioni Turk 2000, Türk Ocaklari Vakfi, Fondacioni i Rrugës së Mëndafshtë, për kontributin e tij në edukimin, kulturën dhe paqen (1998)
 • Çmim nga TURKSAV për përpjekjet e tij në fushën e edukimit në Azinë Qendrore (1997)
 • Çmimi Special i 14 Nëntorit nga Türk Eğitim – Sen (1997)
 • Çmime nga Fondacioni Mehmetçik (Shoqëri në mbështetje të ushtarëve të rënë apo të plagosur në përpjekje luftarake), nga Departamenti i Policisë për shkak të donacioneve thelbësore dhe nga Fondacioni TUSIAV për kontributin në Shoqërinë Civile, Paqe dhe Edukim (1996)
 • Çmimi i Shërbimit Nihal Atsız (Türk Dünyası Hizmet Ödülü) nga Türk Ocakları Vakfı për përpjekjet dhe kontributin e tij në fushën e edukimit në Turqi, Azinë Qendrore dhe Ballkan. (1995)
AutorEse për periodike

 • Kryeartikuj për çdo çështje në revistën e përmuajshme Sızıntı që nga numri i parë i saj në 1979 (tirazhi në 2009 ishte 700.000 kopje).
 • Kontribuues në Yeni Ümit, një revistë e përtremuajshme në fushën e studimeve fetare (që nga 1988) si dhe për revistën letrare Yağmur (që nga 1998).
 • Kontribuues në gazetën e përditshme Zaman me një faqe të përjavshme të ndërtuar enkas për veprat dhe komentet e tij të botuara.
Libra (në turqisht – sipas kronologjisë së botimit)

 • Çağ ve Nesil, 1982
 • Asrın Getirdiği Tereddütler-1, 1983
 • Renkler Kuşağında Hakikat Tomurcukları 1, 1985
 • Buhranlar Anaforunda İnsan, 1986
 • Ölüm Ötesi Hayat, 1987
 • Yitirilmiş Cennete Doğru, 1988
 • Dua Mecmuası, 1988
 • Asrın Getirdiği Tereddütler-2, 1989
 • Hüzmeler ve İktibaslar, 1990
 • Asrın Getirdiği Tereddütler-3, 1990
 • Zamanın Altın Dilimi, 1991
 • İnancın Gölgesinde 1, 1991
 • Renkler Kuşağında Hakikat Tomurcukları 2, 1991
 • İnancın Gölgesinde 2, 1992
 • Asrın Getirdiği Tereddütler-4, 1992
 • Günler Baharı Soluklarken, 1993
 • Sonsuz Nur 1, 1993
 • Sonsuz Nur 2, 1994
 • Sonsuz Nur 3, 1994
 • Kalbin Zümrüt Tepeleri 1, 1994
 • Prizma 1, 1995
 • Fasıldan Fasıla 1, 1995
 • Fasıldan Fasıla 2, 1995
 • Kitap ve Sünnet Perspektifinde Kader, 1995
 • İla-yı Kelimetullah veya Cihad, 1996
 • Yeşeren Düşünceler, 1996
 • Fasıldan Fasıla 3, 1996
 • Prizma 2, 1997
 • Fatiha Üzerine Mülahazalar, 1998
 • Ruhumuzun Heykelini Dikerken, 1998
 • İrşad Ekseni, 1998
 • Varlığın Metafizik Boyutu 1, 1998
 • Varlığın Metafizik Boyutu 2, 1998
 • Prizma 3, 1999
 • Kırık Mızrap, 2000
 • Işığın Göründüğü Ufuk, 2000
 • Kur'an'dan İdrake Yansıyanlar 1, 2000
 • Kur'an'dan İdrake Yansıyanlar 2, 2000
 • Ölçü veya Yoldaki Işıklar, 2000
 • Mealli Dua Mecmuası, 2000
 • Fasıldan Fasıla 4, 2001
 • Kalbin Zümrüt Tepeleri 2, 2001
 • Kırık Testi, 2002
 • Çekirdekten Çınara, 2002
 • Prizma 4, 2003
 • Yaratılış Gerçeği ve Evrim, 2003
 • Dua Ufku, 2003
 • Çocuğun Dini Eğitimi, 2003
 • Sabah ve Akşam Duaları, 2003
 • İnsanın Özündeki Sevgi, 2003
 • Örnekleri Kendinden Bir Hareket, 2004
 • Kırık Testi 1, 2004
 • Beyan, 2004
 • Bir Kutup Varlık Anne, 2004
 • Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerde Anne-Baba, 2004
 • Sohbet-i Canan (Kırık Testi 2), 2004
 • Gurbet Ufukları (Kırık Testi 3), 2004
 • Renklerin Diliyle, 2004
 • Kalbin Zümrüt Tepeleri 3, 2005
 • Kendi Dünyamıza Doğru, 2005
 • Fikir Atlası (Fasıldan Fasıla 5), 2006
 • El Kulubud Daria, 2007
 • Kalbin Zümrüt Tepeleri 4, 2008
 • Zihin Harmanı (Prizma 7), 2008
 • Sükutun Çığlıkları, 2008
 • Enginliğiyle Bizim Dünyamız, 2009
Libra në Shqip

 • Kriteret ose Dritat e Rrugës
 • Nën hijen e besimit 1,2
 • Drejt Një Qytetërimi Global me Dashuri dhe Tolerancë
 • Dritë e Pashuar 1,2
 • Nga fara te lisi
 • Jeta pas vdekjes
 • Statuja e Shpirtrave Tanë,
 • Libri i lutjeve
 • Lëkundjet që solli shekulli 1,2,3,4
 • Ese, opinione, perspektiva
 • E vërteta e krijimit ose evolucioni
 • Kaderi
 • Penza e thyer
Gjuhë

 • Turqisht (gjuha amtare)
 • Arabisht (nivel i avancuar)
 • Persisht (nivel i avancuar)
 • Osmanisht (nivel i avancuar)
Përgatiti dhe Përpunoi :Bujamin Salija


Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Me pak fjalë mbi Fethullah Gulenin ( Dëshiron edhe ty të kesh një Hoxhë si ky në trevat tona )
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tema-
Kërce tek: