islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
İlla namaz, illa namaz... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
İlla namaz, illa namaz... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
İlla namaz, illa namaz... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
İlla namaz, illa namaz... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
İlla namaz, illa namaz... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
İlla namaz, illa namaz... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
İlla namaz, illa namaz... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
İlla namaz, illa namaz... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
İlla namaz, illa namaz... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
İlla namaz, illa namaz... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
İlla namaz, illa namaz... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
İlla namaz, illa namaz... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
İlla namaz, illa namaz... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
İlla namaz, illa namaz... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
İlla namaz, illa namaz... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
İlla namaz, illa namaz... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
İlla namaz, illa namaz... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
İlla namaz, illa namaz... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
İlla namaz, illa namaz... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
İlla namaz, illa namaz... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
İlla namaz, illa namaz... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
İlla namaz, illa namaz... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
İlla namaz, illa namaz... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
İlla namaz, illa namaz... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
İlla namaz, illa namaz... Empty20%İlla namaz, illa namaz... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
İlla namaz, illa namaz... Empty7%İlla namaz, illa namaz... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
İlla namaz, illa namaz... Empty7%İlla namaz, illa namaz... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
İlla namaz, illa namaz... Empty7%İlla namaz, illa namaz... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
İlla namaz, illa namaz... Empty7%İlla namaz, illa namaz... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
İlla namaz, illa namaz... Empty7%İlla namaz, illa namaz... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
İlla namaz, illa namaz... Empty7%İlla namaz, illa namaz... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
İlla namaz, illa namaz... Empty37%İlla namaz, illa namaz... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 İlla namaz, illa namaz...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

İlla namaz, illa namaz... Empty
MesazhTitulli: İlla namaz, illa namaz...   İlla namaz, illa namaz... EmptyThu 9 Dec 2010 - 17:09

İlla namaz, illa namaz...iLLa NaMaZ ... iLLa NaMaZ ::..

Namazda olsun, namaz haricinde olsun, gönlün her teli tıpkı bam teli

gibi ses vermeli. Bilhassa da namazda böyle olmalı. Sazların bir tane

bam teli var, fakat gönlün her teli bam teli gibi olmalı. Öyle namaz

kılmalı ki, herkesin namazı bir diğerine misal olsun ve secde, doyulmaz

bir neşveye, duâlar, insana bıkkınlık vermeyen gıdaya; rükû ayrı bir

edaya; kıraat da, dane dane canlı kelimeler armonisi halini alsın.

Muhbir-i Sadık, “Namazınızı veda namazı olarak kılın.” buyuruyor.

Size, “bir vakit namaz kılacak kadar ömrünüz kaldı” deseler, o namazı

nasıl özene-bezene kılarsınız. İşte her namazı böyle özene-bezene

kılmalısınız. Evet “bu benim son namazım olabilir” mülâhazasıyla

kılınan namaz veda namazıdır. Namaz öyle bir iştir ki, ondaki her

inhiraf insanı sîreten hayvanlığa götürür. Meselâ, Efendimiz,

“İmamdan önce başını secdeden kaldıran, suratının eşek şekline

dönmesinden korkmuyor mu?” diyor. Secde için “Başınızı (yem

gagalayan) tavuklar gibi koyup kaldırmayın.” diyor. Otururken

“Kendinizi köpekler gibi salmayın.” diyor. Demek ki, namaz, insanın

insan-ı kâmil olmasını ifade ediyor. Öyleyse, insan kıyamını, kıraatını,

rükûsunu, sücûdunu ciddî bir temkin ve teyakkuzla yapmalı; eşeğe,

maymuna, tavuğa, köpeğe benzememelidir. Bunları “Beni Rabb’im

terbiye etti, ne de güzel terbiye etti.” diyen edeb abidesi Hz.

Muhammed (sas) söylüyor. Namaz insanın hayatında yapacağı

şeylerin en güzelidir ve en güzeli olmalıdır. Hayatın en tatlı hatıraları

namazla ilgili bulunmalıdır. Zira miraca namazla çıkılır.. Allah’a namazla

ulaşılır, enbiyânın huzuruna namazla varılır. O halde,
illâ namaz,

namaz, illa namaz...

Allahu ju shperbleft per postimin.
tu________________________________________________________________________________________________________________________________
Edukoni Femijet ne tri gjera
Ta duan te derguarin s.a.v.s e tyre
ta duan familjen e tij
dhe
ta lexojne Kuran.

O Robet e Mi ! Vertet ju gaboni naten dhe diten , kurse Une i fali te gjitha mekatet , prandaj , kerkoni nga Une falje, do tju fali
.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
 
İlla namaz, illa namaz...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Other Language :: Other Language :: Turkce-
Kërce tek: