islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
KONSULTIMI EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
KONSULTIMI EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
KONSULTIMI EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
KONSULTIMI EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
KONSULTIMI EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
KONSULTIMI EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
KONSULTIMI EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
KONSULTIMI EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
KONSULTIMI EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
KONSULTIMI EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
KONSULTIMI EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
KONSULTIMI EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
KONSULTIMI EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
KONSULTIMI EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
KONSULTIMI EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
KONSULTIMI EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
KONSULTIMI EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
KONSULTIMI EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
KONSULTIMI EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
KONSULTIMI EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
KONSULTIMI EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
KONSULTIMI EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
KONSULTIMI EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
KONSULTIMI EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
KONSULTIMI EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
KONSULTIMI EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
KONSULTIMI EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
KONSULTIMI EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
KONSULTIMI EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
KONSULTIMI EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
KONSULTIMI EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
KONSULTIMI EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
KONSULTIMI EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
KONSULTIMI EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
KONSULTIMI EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
KONSULTIMI EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
KONSULTIMI EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
KONSULTIMI EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
KONSULTIMI EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
KONSULTIMI EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
59 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 59 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
KONSULTIMI Empty96%KONSULTIMI Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
KONSULTIMI Empty0%KONSULTIMI Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
KONSULTIMI Empty0%KONSULTIMI Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
KONSULTIMI Empty0%KONSULTIMI Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
KONSULTIMI Empty1%KONSULTIMI Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
KONSULTIMI Empty2%KONSULTIMI Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 KONSULTIMI

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin


Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

KONSULTIMI Empty
MesazhTitulli: KONSULTIMI   KONSULTIMI EmptyMon 20 Dec 2010 - 2:04

Për trashëgimtarët e sotëm,konsultimi ( shu’ra ) përbën një veçori jetësore dhe një rregull thelbësor,siç ishte edhe për trashëgimtarët e pare.
Sipas Kur’anit,konsultimi çshtë shenja më e qartë e një komuniteti besimtarësh dhe karakteristika më e rëndësishme i cili ia ka dorëzuar zemërën Islamit.
Rëndësia e konsultimit sipas Kur’anit është se njëjtës grade me namazin dhe infakun (të ndihmosh nevojtarët për hir të Zotit):

Edhe ata që i përgjigjen thirrjes së Zotit të tyre dhe e falin namazin rregullisht dhe ata që konsultohen mes vete për punë të përbashkëta,e nga ajo që Ne ua japim, ata e shpërndajnë.”(Shura 42:38)

Nga ky ajet, kuptojmë se konsultimi përbën një veprim i cili është i të njëjtit nivel me namazin,gjithashtu domethënia e konsultimit prej faktit se përgjigja dhe pranimi i fjalës, apo ftesë së Zotit dhe rrjedhojat e saj si namazet,konsultimet dhe dhënia e lëmoshës,përmenden në të njëjtin urdhër hyjnor.Kjo është arsyeja përse një shoqëri e cila nuk e konsideron konsultimin të rëndësishëm,vështirë të quhet një shoqëri plotësisht besimtare dhe një komunitet i cili nuk e zbaton metodën e konsultimit,nuk konsiderohet si musliman nën kuptimin më të plotë të fjalës.

Në Islam konsultimi është thellësisht thelbësor,këtij rregulli duhet t’I binden si ligjvënësit,ashtu edhe njerëzit e thjeshtë.Ligjvënësi është përgjegjës për kryerjen e konsultimit në çështje që i takojnë sferave politike,qeverisëse,populli është përgjegjës për shprehjen e pikëpamjeve dhe mendimeve të tij ligjvënësve.

Konsultimi është kushti i parë për suksesin e një vendimi të marrë në ndonjë çështje.Ne të gjithë e kemi vënë re se si të gjitha vendimet që janë marrë pa u diskutuar më parë hollësisht dhe gjerësisht,pa marrë në considerate pikëpamjet dhe kritikat e të tjerëve,qoftë kur kanë pasur të bëjnë me individë të veçantë,apo me fatet e shoqërisë,kanë dështuar dhe nuk kanë patur përkrahje.

Njeriu më intelegjent është ai që vlerëson dhe respekton konsultimin e ndërsjelltë dhe shqyrtimin e çështjeve ( meshveret ) dhe që përfiton më së shumti nga idetë e të tjerëve.”
Konsultimi përbën një nga dinamikat kryesore që e mban në këmbë rendin islam si system.Konsultimi është pjesë e misionit dhe e detyrës më të rëndësishme,e zgjedhjes së çështjeve si nga pikëpamja individuale,ashtu dhe ajo kolektive,mes njerëzve dhe shtetit,shkencës dhe dijes, ekonomisë dhe sociologjisë.

Sot,në shumë vende ekziston një gjykatë e lartë,por funksioni i saj është mjaft i kufizuar,kompetencat e saj janë mjaft të reduktuara duke e bërë një institucion shumë më të kufizuar në krahasim me konsultimin islam.

Edhe nëse krerët e shteteve,apo udhëheqësit konfirmohen nga Zoti dhe ushqehen me anë të shpalljes dhe të frymëzimit,ata janë të detyruar t’i kryejnë punët me anë të konsultimit.Në çdo shoqëri e cila e ka shkelur dhe nuk e ka marrë parasysh këtë institucin,nuk ka përparuar,por, përkundrazi,është shuar,Prandaj I Dërguari i Zotit e shikonte shpëtimin dhe progresin e bashkësisë së tij tek konsultimi :
” Ata të cilët konsultohen,nuk do të jenë kurrë të humbur.”

Konsultimi theksohet në Kur’an në dy ajete qartë,por ka shumë ajete të tjera që i referohen atij,Ajeti i pare në të cilin përmendet konsultimi është cituar më lart,ndërsa i dyti i cili nuk ka nevojë fare për interpretim është ky:
“Konsultohu me ta dhe në çështje të ndryshme “( Ali Imran 3:159 )

Konsultimi është fjala kyç e kësaj sureje dhe është aq i rëndësishëm, saqë surja është quajtur shu’ra (konsultimi ), duke nënvizuar kështu një nga parimet bazë që karakterizojnë bashkësinë e besimtarëve të vërtetë.

Konsultimi trajtohet si një cilësi e veçantë e sahabëve,në një Hadith,Profeti Muhamed paqja qoftë mbi të thotë:“E përse u dashka që ata ( sahabet ),veprat e të cilëve kryhen gjithmonë duke u bazuar tek konsultimi të mos lavdërohen?” Nga fakti që sahabet ishin veçanërisht të lavdëruar për shkak të konsultimit në krahasim me shumë cilës të tjera, kjo përbën një tregues mjaft domëthënës.

I Dërguari i Zotit gjithmonë është konsultuar me të tjerët,qofshin burra,apo gra, të rinj, apo pleq,në çështje për të cilat nuk ka pasur Shpallje hyjnor.

Disa prej shprehjeve të profetit në lidhje me konsultimin ndërmjet shumë të tjerash jepen në vijim :

“ Një person që konsultohet,nuk pendohet më pas “
“ Një njeri që konsultohet,nuk pëson dëm.”
“ Ai që konsultohet, është i sigurt.”
“ Nuk ka pasur asnjë bashkësi e cila të jetë konsultuar dhe të mos ketë arritur rezultatet e duhura.


Literaturë e përdorur:
"Statuja e Shpirtrave Tanë" |M.Fethullah Gulen. |

Mundësoi dhe Punoi: Bujamin Salija
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
KONSULTIMI
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: