islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Namazi im namazi im !!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Namazi im namazi im !!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Namazi im namazi im !!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Namazi im namazi im !!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Namazi im namazi im !!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Namazi im namazi im !!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Namazi im namazi im !!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Namazi im namazi im !!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Namazi im namazi im !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Namazi im namazi im !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Namazi im namazi im !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Namazi im namazi im !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Namazi im namazi im !!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Namazi im namazi im !!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Namazi im namazi im !!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Namazi im namazi im !!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Namazi im namazi im !!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Namazi im namazi im !!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Namazi im namazi im !!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Namazi im namazi im !!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Namazi im namazi im !!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Namazi im namazi im !!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Namazi im namazi im !!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Namazi im namazi im !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Namazi im namazi im !!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Namazi im namazi im !!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Namazi im namazi im !!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Namazi im namazi im !!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Namazi im namazi im !!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Namazi im namazi im !!! Empty20%Namazi im namazi im !!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Namazi im namazi im !!! Empty7%Namazi im namazi im !!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Namazi im namazi im !!! Empty7%Namazi im namazi im !!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Namazi im namazi im !!! Empty7%Namazi im namazi im !!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Namazi im namazi im !!! Empty7%Namazi im namazi im !!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Namazi im namazi im !!! Empty7%Namazi im namazi im !!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Namazi im namazi im !!! Empty7%Namazi im namazi im !!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Namazi im namazi im !!! Empty37%Namazi im namazi im !!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Namazi im namazi im !!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Namazi im namazi im !!! Empty
MesazhTitulli: Namazi im namazi im !!!   Namazi im namazi im !!! EmptyThu 30 Dec 2010 - 2:01

Namazi im namazi im !!! U3po6
Namazi im namazi im !!!

Djaloshit është duke iu kujtuar këshilla e gjyshes që ta falë namazin në kohë.

Ajo i tha, “Biri im, nuk do të duhej ta lije namazin për më vonë.” Gjyshja e djaloshit ishte 70 vjeçare, dhe, me ta dëgjuar ezanin ajo ngrihej si një shigjetë në mënyrë që ta kryejë namazin. Djaloshi, sidoqoftë, nuk arriti që ta mposhtë unin e tij për t’u falur në kohë. Çfarëdo që bënte, namazi ishte gjëja e fundit që e bënte; por edhe kur e falte, e falte me shpejtësi! Duke e parë këtë, ai u ngrit dhe e pa që kishin mbetur edhe 15 minuta para namazit të jacisë. Shpejt mori abdes dhe e fali namazin e akshamit. Derisa po bënte dhikrin atij prapë iu kujtua gjyshja e tij dhe ishte i irrituar se si u falë aq shpejtë. Në anën tjetër, gjyshja e tij falej aq qetësisht. Ai filloi të bëjë dua dhe pastaj shkoi në Razz për një kohë.

Razz

Ai kishte qenë në shkollë; ishte i lodhur, goxha i lodhur! Ai u zgjua befas për shkak të zërit dhe britmës. Ishte djersitur i tëri! Shikonte përreth! Plot njerëz! Të gjitha drejtimet që shihte ishin mbushur me njerëz. Disa qëndronin të ngrirë duke shikuar përreth. Disa vraponin majtas/djathtas! Disa ishin rënë në gjunjë të hutuar me duart e tyre mbi kokë. Po prisnin! Frika e kishte kapluar atë, sikurse e kishte kuptuar se ku ishte. Ç’po ndodhte?!

Zemra e tij ishte thuajse e djegur. Ishte Dita e Gjykimit. Kur ishte gjallë kishte dëgjuar shumë gjëra rreth Ditës së Gjykimit, por ajo dukej të ishte shumë kohë më parë. A mund të ishte kjo diçka që kishte montuar mendjen e tij? Jo, pritja dhe frika ishin aq të mëdha saqë ai nuk do ta imagjinonte. Pyetja ishte ende pritëse. Ai filloi të lëviz si i tërbuar nëpër njerëz në mënyrë që ta gjejë nëse emri i tij ishte thirrur apo jo!... Askush nuk mundi t’i japë përgjigje.

Papritmas, emri tij u thirr, dhe njerëzit u ndan në dysh për t’ia lëshuar rrugën atij. Dy melaike e kapën për krahu! Ecën së bashku rrugës, edhe pse s’i njihte sytë e të tjerëve. Melaiket e sollën atë dhe e lanë në qendër. Kokën e kishte të ulur; dhe e tërë jeta e tij po kalonte përballë syve të tij si një film. Kur hapi sytë pa krejtësisht një botë tjetër. Njerëzit ishin duke i ndihmuar njëri-tjetrit. Ai pa që babai i tij po vraponte nga një ligjëratë në tjetrën. Shpërndante pasurinë e tij për kauzën islame. Në anën tjetër, nëna e tij i ftonte mysafirët në shtëpinë e tyre; njëra tryezë e përgatitur, tjetra duke u pastruar!... Ai u lut për veten e tij, “Edhe unë isha gjithmonë në këtë rrugë; ndihmoja të tjerët, përhapa fjalën e Allahut, fala namazin, agjërova muajin e Ramazanit. Çfarëdo që Allahu na ka urdhëruar të bëjmë, unë e bëra; dhe çfarëdo që na ndaloi unë nuk e bëra.

Ai filloi të bërtas e të qaj se sa shumë e kishte dashur Allahun. Ai e dinte se çfarëdo që kishte bërë në jetë do të ishte pak, në krahasim me atë që Allahu e meriton. Ai ishte shumë i djersitur, po dridhej i tëri. Sytë e tij ishin të fiksuar në peshore! Priste vendimin përfundimtar! O Zot, ç’do të bëhet?! Më në fund, vendimi u mor! Dy melaiket me fletë në dorë u kthyen kah turma. Këmbët e tij u ndjen sikur po shembeshin!!!

Ai i mbylli sytë e tij! Melaiket filluan të lexojnë emrat e atyre që do të hyjnë në zjarr. Dhe ja, ndodhi! Emri i tij u thirr i pari. Ai ra në gjunjë dhe bërtiti që kjo nuk mund të ishte e vërtetë; ‘Si mund të shkoj unë në zjarr? Iu shërbeva të tjerëve gjatë gjithë jetës sime, përhapa fjalën tek të tjerët.” Sytë e tij u errësuan dhe po dridhej nga djersitja. Melaiket e kapën për krahu duke e tërhequr për këmbësh mu në mesin e turmës drejt e në zjarrin flakërues të Xhehenemit. Ai po bërtiste dhe pyeste nëse ishte ndokush që do ta ndihmonte atë. Ai po bërtiste se si i ka bërë të gjitha punët mirë, si i ka ndihmuar babait…! Vallë, ku mbet agjërimi, namazi, leximi i Kur’anit. Ku mbetën?! Sikur këto nuk po më dalin në ndihmë fare?! Melaiket vazhduan ta tërheqin atë. O Zot, po afrohet zjarri! Ai shikoi prapa dhe këto ishin lutjet e tij të fundit.

A nuk ka thënë Resulullahu a.s., “Sa i pastër do të ishte njeriu që pastrohet në një lumë pesë herë në ditë. Ngjashëm, namazi pesë herë në ditë e pastron dikë nga mëkatet?”

Ai përsëri bërtiti, “Namazi im?! Namazi im?! Namazi im?!”

Melaiket nuk u ndalën, ata pothuajse arritën në buzë të humnerës së Xhehenemit. Flakërimi i zjarrit po digjte fytyrën e tij. Ai shikoi prapa për herë të fundit, por sytë e tij ishin tharë nga shpresa për ç’arsye nuk kishte lënë asgjë prapa. Njëri nga melaiket e shtyri atë më poshtë. Ai e gjeti veten e tij në ajër duke rënë drejt e në flakërim.

Ai kishte rënë pesë ose gjashtë këmbë thellësi kur një dorë e kapi atë për krahu dhe e tërhoqi prapa. Ai ngriti kokën e tij dhe pa plakun mjekërbardhë.

Ai fshiu pluhurin që kishte dhe e pyeti atë, “Kush je ti?” Plaku u përgjigj, “Unë jam namazi yt.”

“Po përse u vonove?! Ku ishe?! Për një qime floku isha pothuajse në Zjarr! Ti më shpëtove mua në momentin e fundit para se të bie në zjarr!!”

Plaku buzëqeshi dhe përkëdheli kokën e tij, “Ti gjithmonë më falje mua në minutat e fundit, a nuk të kujtohet? Në atë çast, u kthjellë dhe ngriti kokën e tij nga sexhdeja. Ai ishte i djersitur. Ai dëgjoi një zë që vinte nga jashtë. Ishte ezani i namazit të jacisë. Shpejt u zgjua që të marrë abdes…”

Përktheu: Safet PllanaAllahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
 
Namazi im namazi im !!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: