islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty20%Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty7%Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty7%Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty7%Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty7%Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty7%Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty7%Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty37%Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
MesazhTitulli: Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film)   Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyThu 10 Mar 2011 - 11:08

Breshka mund të fluturoj
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Filmr
Breshka mund të fluturoj
Një kamp të refugjatëve kurdë në Turqi-Iran kufirit, asnjë fëmijë nuk mund të rritet, por nuk mund të gjejnë mundësi në botë, historia e njerëzve të rinj, të cilët jetojnë në kushte shumë të ndryshme nga kolegët e tyre.
Saran dhe bashkëmoshatarët e tjerë, të tilla si mosha e 13 mina aktualisht mbledhjen subsists. Nr ditë në mes të fillimit të luftës në Irak dhe në Shtetet e Bashkuara mbeti Anglisht hollësira, kohë Saran rezervë, lajme satelitor kamptakilere kthyer koha e tij e mirë.


Agrin është një nënë 14 vjeçare jetojnë në të njëjtin kamp. Çfarë Saran zhgënjyer dashuri ndaj tij, as mjete për të mbijetuar është shumë për të. Vdekja ndoshta është zgjidhja më e mirë në këto kushte.
Abbas, i njohur si asistent i drejtorit Kiorastami'nin njohur, duke treguar botës aftësinë për të Koha për dehur Ghobadi Kuajt Bahman një film i vlerësuar me çmime përsëri. 52. San Sebastian Film Festival Best Film zgjedhur Breshka mund të fluturoj, Best shpërblimin e skenarit u nderua me çmimin special të jurisë në Festivalin e Filmit në Berlin me Çmimin e Paqes, ishte kthyer. Një tipar tjetër i filmit të Sadam Ghodabi'nin]


Kaplumbağalar da Uçar
Türkiye-İran sınırında bir Kürt mülteci kampında, hiç çocuk olamamış ama büyümeye de fırsat bulamamış, dünyadaki yaşıtlarından çok farklı şartlar altında yaşayan gençlerin hikayesi.
Saran henüz 13 yaşındadır ve diğer yaşıtları gibi mayın toplayarak geçimini sağlamaktadır. Amerika’yla Irak arasında savaşın başlamasına sayılı günler kalmıştır ve Saran boş zamanlarında yarım yamalak İngilizcesiyle, uydudan duyduğu haberleri kamptakilere çevirerek eğlenir.


Agrin de aynı kampta yaşayan 14 yaşında bir annedir. Ne Saran’ın kendisine yönelttiği umutsuz aşk, ne de hayatta kalmanın onun için çok fazla anlamı yoktur. Ölüm belki de bu şartlarda en iyi çözümdür.
Ünlü yönetmen Abbas Kiorastami’nin asistanı olarak tanıdığımız, Sarhoş Atlar Zamanı ile yeteneğini tüm dünyaya gösteren Bahman Ghobadi’den yine bol ödüllü bir film. 52. San Sebastian Film Festivali’nde En İyi Film seçilen Kaplumbağalar da Uçar, En İyi Senaryo dalında Jüri Özel Ödülü’ne de layık görülmüş, Berlin Film Festivali’nden de Barış Ödülü ile dönmüştü. Ghodabi’nin filminin bir diğer özelliği de Saddam

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
keri
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 24
Data e regjistrimit : 26/07/2010

Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
MesazhTitulli: Re: Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film)   Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptyThu 10 Mar 2011 - 23:08

flm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bona
Antar-aktiv
Antar-aktiv
Bona

Numri i postimeve : 980
Data e regjistrimit : 27/04/2010
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Në Tokën e All-llahut!

Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
MesazhTitulli: Re: Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film)   Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) EmptySat 12 Mar 2011 - 22:19

keri shkruajti:
flm
sps

Allahu ju shperbleft per postimin.
"Çdo më bëjnë mua armiqtë e mi?!
Unë Xhennetin e kam në zemër, kudo që të shkojë ai është me mua.
Në qoftë se do të më përzënë nga vendi im, atëherë kjo për mua do të jetë turizëm dhe do të kem mundësi të përhapë dritën e Allahut!
Në qoftë se do të më burgosin, atëherë kjo do të jetë veçim me Allahun, do ta adhuroj Allahun pa pasur preokupime!
Në qoftë se do të më vrasin, atëherë do të bie shehid në rrugë të Allahut subhanehu ue teala!"
  Shejkhul Islam Ibn Tejmijje rahimehullah  
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://jetomeislam.albanianforum.net/
Sponsored content
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty
MesazhTitulli: Re: Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film)   Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film) Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kaplumbağalar da Uçar - " Breshka mund të fluturoj " (Film)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Multimedia Islame :: Filma Islam-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: