islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty20%Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty7%Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty7%Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty7%Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty7%Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty7%Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty7%Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty37%Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Problemet tregoja atij që të dëgjon

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
MesazhTitulli: Problemet tregoja atij që të dëgjon   Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyTue 12 Jul 2011 - 18:09

Evs ibni Samit kishte prejardhjen nga ensarët, si dhe kishte vëlla Ubade ibni Samitin. Një ditë gruaja e Hz.Evsit Hz.Havle r.a kërkoi diçka nga burri i saj. Por, nga përpikshmëria i kishte thënë gruas: Ti për mua je sikur shpina e nënës. Këto fjalë në kohën e injorancës, kishin kuptimin e shkurorëzimit. Pas disa kohësh erdhi që të shtrihej te gruaja por ajo nuk e lejoi dhe i tha: Ti me ato fjalë më ke shkurorëzuar. Kështu, përderisa për këtë gjë nuk bisedon dhe nuk merr fetva nga i Dërguari i All-llahut xh.sh. nuk do të më afrohesh. Hz Evsi tha : Unë jam i plakur ngushtohem të shkoj te Pejgamberi a.s në këtë gjendje. Atëherë shkoj unë - ia ktheu Hz.Havleja.Nisi Hz.Havleja rrugën për te Pejgamberi s.a.v.s. Në shtëpi i Dërguari i All-llahut ishte me gruan Aishen r.a e cila merrej me punët e veta. Hz. Havleja u ul afër Pejgamberit dhe filloi t’ia tregojë ngjarjen. “Ja Resulullah, Evsi më mori mua për grua, m’i harxhoi paratë dhe ma shfrytëzoi rininë. I linda shumë fëmijë. Kur fillova të mësohem, mu ndërpre mundësia të lindë fëmije, kurse ai mua më bëri zarar. Ja resulall-llah, më jep fetva për këtë çështje”. Muhammedi s.a.v.s i tha : Oj Havle, sipas meje,ti më për burrin tënd nuk je e lejuar. H z . Havleja nga natyrshmëria e kishte zërin e ulët kur fliste dhe kërkonte zgjidhje. I lartësuar është All-llahu i cili dëgjoi të gjthë zërat. Ai që është i Madhëruar i dëgjoi zërat e Muhammedit a.s dhe Havles edhe pse ishin duke biseduar me zë të ulët. Prandaj për të kërkuar zgjidhje për problemet tona nuk është e nevojshme që ne atë ta shprehim me zë, por mjafton një afrim të vogël, një zemër të thyer e sinqertë dhe një shpirt që vuan por e din domethënien se për çka është krijuar.
Kjo nuk bëhet për shkak se Ai ka nevojë për ne, por Ai është Ai që dëgjon sheh dhe mbikëqyr të gjitha
problemet dhe nevojat e të gjithë njerëzve. Gjendja e njeriut ndryshon nga ajo e kafshëve dhe ajo e bimëve. Njeriu me atë gjendje shpirtërore si të Hz Havlesë i troket rahmetit të All-llahut të Madhërishëm,andaj dhe njeriu ka vlerë të ndryshme nga krijesat e tjera .


Allahu ju shperbleft per postimin.
Problemet tregoja atij që të dëgjon 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
MesazhTitulli: Re: Problemet tregoja atij që të dëgjon   Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptyThu 14 Jul 2011 - 18:37

Selamu Alejkum

Me pelqeu shume kjo teme..Se ne ditet e sotme cdo shtepi ose cdo familje ka probleme , nga xhelozia ose nga inati mund te thot dikush se ''vetem un jam mir s'kam asnje problem''.

Grindjet ne famlje vin nga shume raste dhe me plot arsye,por gjithmon duhet te mbeshtetesh ke Allahu xh.sh. dhe vetem ai e largon ate shqetesim e cdo familjes.

Allahu na e dhasht durimin !

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Problemet tregoja atij që të dëgjon X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
leontina
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 1
Data e regjistrimit : 31/07/2011

Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
MesazhTitulli: Re: Problemet tregoja atij që të dëgjon   Problemet tregoja atij që të dëgjon EmptySat 20 Aug 2011 - 12:59

Pushimet Ti Bësh Pushime


Jemi në një stinë ku dielli ngoh dhe djeg kudo.Këto ditë të nxehta na bëjn të mendojmë dhe te nxjerrim shumë mësime , gjithashtu të ulim dëshirën për pushime .
Themi të ulim dëshiren për pushime , sepse jemi prej atyre besimtarëve që mendojmë se vendi për pushime nuk gjendet në këtë botë.Jeta e kësaj bote është jeta e punës , Durimit dhe sakrificës ,ndërsa ahireti është stina e lumturisë , vendi ku do të korrësh atë që do të mbjellësh.Në ahiret nuk kemi mundësi të shtojmë mbjellat tona, edhe në qoftë se do të duam;është vendi ku do të marrim prodhimin e asaj që kemi mbjellë;do të korrim atë që kemi mbjell në këtë bot, qoftë e paktë apo e shumtë, e dobishme apo e dëmshme.Aq sa të mira të grumbullojmë në këtë botë, aq herë të sigurtë, ballëhapur dhe me zemër te qetë do të hedhim hapat tonë drejt Ahiretit.
"Eshtë i shkatërruar ai qe ka dy ditë njësoj" - ka thënë profeti (a.s). Midis termave të mistikës(tasavufit) është edhe fjala "ibnu'l-valt" që do të thotë " fëmija i kohës"...që tregon se cdo cast duhet ta kalojmë duke ia përkushtuar më të mirës ...të jemi të vetëdijshëm për kohën që kalojmë dhe ta shfrytëzojmë atë duke bërë punë të hajrit

Allahu ju shperbleft per postimin.

Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty
MesazhTitulli: Re: Problemet tregoja atij që të dëgjon   Problemet tregoja atij që të dëgjon Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Problemet tregoja atij që të dëgjon
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: