islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
28 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 28 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty20%Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty7%Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty7%Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty7%Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty7%Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty7%Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty7%Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty37%Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Muaji i agjërimit, muaji i moralit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Muaji i agjërimit, muaji i moralit Empty
MesazhTitulli: Muaji i agjërimit, muaji i moralit   Muaji i agjërimit, muaji i moralit EmptySat 30 Jul 2011 - 10:24

Muaji i agjërimit, muaji i moralit Hytbe12-252x198Falënderimet[color:76ca=rgb(23, 0, 0)] i takojnë Allahut, Fuqiplotit, Drejtuesit të kësaj gjithësie, të Parit pa fillim dhe të Mbramit pa mbarim! Atë e falënderojmë dhe prej Tij ndihmë dhe falje kërkojmë. Kërkojmë strehim tek Allahu prej te keqes të vetvetes dhe veprave tona të shëmtuara!

Dëshmojmë se nuk ka zot tjetër përveç Allahut të Madhërishëm, gjithashtu dëshmojmë se Muhammedi s.a.v.s. është rob i Allahut dhe pejgamber i Tij!

Salatet, selamet qofshin mbi Muhammedin (s.a.v.s.) për të cilin Allahu i Madhërishëm në Kur’anin Fisnik thotë: “…Ai nuk flet nga hamendja, gjithë atë që e flet Ai është inspirim nga Allahu.”;mbi Familjen e tij të pastër, shokët e tij fisnik dhe të gjithë ata të cilët ndjekin apo do ta ndjekin rrugën e tij deri në amshim!

Pasi jemi në prag të muajit të Ramazan do të themi disa fjalë në lidhje me agjërimin. Për të qenë agjërueshëm duhet ndaluar nga ngrënia, pirja dhe nga marrëdhëniet intime.

Të nderuar xhematë!

A thua vallë mjafton vetëm me këtë apo duhet edhe diçka tjetër? Me siguri se nuk është ajo që kërkohet nga agjëruesi vetëm largimi nga të ngrënit dhe të pirët, por prej agjëruesit kërkohen edhe cilësi të tjera që duhet ti ketë dhe posedoj gjithnjë një besimtar i devotshëm, siç është largimi nga gënjeshtra, përgojimi, ryshfeti, korrupsioni, shikimi dhe dëgjimi i haramit, etj.

Në të kundërtën nëse nuk i përvetësojmë këto cilësi gjatë agjërimit, atëherë nuk do ta arrinim atë që e kërkon Allahu i Madhërishëm. I Dërguari i Allahut (s.a.v.s.) në lidhje me këtë thotë: “Kush nuk e lë gënjeshtrën dhe punon me të, Allahu s’ka nevojë që ai ta lë ushqimin dhe pijen e tij.”

Kështu që agjërimi ka tre shkallë apo me fjalë tjera agjëruesit janë tri llojesh:

A). Agjërimi i njerëzve të thjeshtë, këta ndalohen vetëm nga ngrënia dhe pirja;

B). Agjërimi i të devotshmëve, këta agjërojnë me sy, vesh, gjuhë, këmbë, dorë ose thënë ndryshe: agjërojnë me të gjitha gjymtyrët e trupit të vet; dhe:

C). Agjërimi i evlijave dhe salihinëve: këta agjërojnë me zemër duke e mbrojtur veten nga çdo send që mund ta largojë zemrën e tyre nga përmendja e Allahut të Madhërishëm.

Të nderuar xhematë!

Tani çdo njëri prej nesh mund të reflektojë në vetvete dhe ta gjejë se në cilin grup nga këta tre lloje agjëruesish bën pjesë: te i pari, i dyti apo i treti. Kurse unë kisha bërë lutje apo dua që shumica prej nesh të jemi te lloji i dytë se të tretin rrallë kush mund ta arrijë…

Këshilla e kësaj hutbeje është që të mundohemi dhe përpiqemi që nga agjërimi ta fitojmë devotshmërinë dhe mëshirën e Allahut, e kur të na kaplojë mëshira e Tij, dhe të na falë Allahu, atëherë jemi të larguar dhe të mbrojtur nga zjarri i Xhehennemit, kjo duke u bazuar në fjalët e Muhammedit s..a.v.s.: “Dhjetë ditët e para të Ramazanit janë mëshirë, dhjetëditëshi i mesëm është falje, kurse dhjetëditëshi i fundit është mbrojtje nga zjarri i Xhehennemit.”

____________________

(Kjo hutbe është mbajtur nga Ibrahim Alija, imam në xhaminë e Rinisë – Tetovë)

Allahu ju shperbleft per postimin.
Muaji i agjërimit, muaji i moralit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Muaji i agjërimit, muaji i moralit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Hudbe Islame-
Kërce tek: