islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty20%FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty7%FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty7%FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty7%FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty7%FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty7%FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty7%FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty37%FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Empty
MesazhTitulli: FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT   FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT EmptySun 11 Sep 2011 - 20:35

FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT Images?q=tbn:ANd9GcS7VACqZr09jYhOIzdVjxJfDfXfbkknMEOwNo8ke3CVuFf32R-AGQ

Një ditë, Hazreti Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ves-selem, e pyeti Aliun, radiall-llahu anhu:

-O Ali! A e do Allahun e Lartëmadhëruar?
-Po, O Resulullah, e dua.
-Të Dërguarin e Tij, e do gjithashtu?
-Po o Resulullah!
-Do gjithashtu edhe vajzën time, Fatimen?
-Po, O Resulullah!
-Po Hasanin dhe Hysejnin, a i do fort?
-Po, o Resulullah!
Më mpas, i Dërguari i Allahut, sal-lall-llahu alejhi ves-selem, u shpreh:

"O Ali! Zemra është një, ndërsa dashuritë katër, Si mund të t`i zërë zemra të gjitha këto dashuri?
Hazreti Aliu, radiallahu anhu, nuk mundi t`i kthente përgjigje. U kthye në shtëpi mendueshëm. Hazreti Fatimja , radiallahu anha, u bë merak, tek vërejti Hazreti Aliun të zhytur në mendime.Për të mësuar se çfarë kishte ndodhur, iu afrua Alit, radiallahu anhu e , me delikatesë, e pyeti:

-Ka ndodhur ndonjë gjë e keqe, që je zhytur kështu në mendime dhe nuk jepni e merrni fare?Nëse të ka mërzitur ndonjë gjë që lidhet me këtë botë, qetësohu dhe harroje, se nuk ia vlen! Apo ndonjë temë që lidhet me Ahiretin?

Aliu, radiallahu anhu, ia shpjegoi bashkëshortes së tij të dashur se çfarë i kishte ndodhur.Fatimeja radiallahu anha, buzëqeshi dhe i tha:

-Shko tek Hazreti Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ves-selem, dhe jepi këtë përgjigje.

Aliu, radiallahu anhu, kur dëgjkoi përgjigjen që do ti jepte Pejgamberit , sal-lall-llahu alejhi ves-selem, u kënaq.Kur mbëriti, i tha:

"O i Dërguari i Allahut! Njeriu ka shumë anë: të djathtën, të majtën, të përparmen dhe të pasmen. E njejta gjë mund të thuhet edhe për zemrën.Allahun unë e dua me mendjen dhe imanin tim, ty me shpirtin dhe besimin tim,Fatimen me enfsin tim njerëzorë, ndërsa Hasanin dhe Hysejnin me ndjeshmërinë e natyrshme të babait.

Hazreti Pejgamebri, sal-lallahu alejhi ves-selem, kur ndëgjoi këtë përgjigje, buzëqesh dhe shprehet:

"O Ali!Këto fjalë, janë fruta të këputura nga degët e pemës së Nubuvetit".

Mesazhi nga tregimi:

Siç e shohim në shembullin e mësipër, çdo dashuri që ka themel;in e saj dashurinë për Allahun e Lartmadhëruar, është e pranuar.Ndërsa dashuritë tjera, që në themelin e tyre nuk me kanë dashurinë për Allahun e Lartëmadhëruar, janë kanceri i zemrës.

Shkrujti: Ilaz Salihi
www.islamieshtedrit.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
FRYTET E PEMËS SË NUBUVETIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: