islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty20%Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty7%Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty7%Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty7%Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty7%Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty7%Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty7%Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty37%Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shenjat e Dashurisë së Vërtetë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Shenjat e Dashurisë së Vërtetë Empty
MesazhTitulli: Shenjat e Dashurisë së Vërtetë   Shenjat e Dashurisë së Vërtetë EmptyWed 21 Sep 2011 - 1:18

Shenjat e Dashurisë së Vërtetë 9k=
Kur Hazreti Muhammedi , sal-lall-llahu alejhi ves-selem , po bënte një bisedë me sahabët,Sevbani radiall-llahu anhu, po e vështronte të dashurin e Allahut në mënyrë të çuditshme, krejt i përhumbur.Gjendja e tij ia tërhboqi vëmendjen Resulullahut. Ai, me shumë mëshirë, e pyeti:

Çfarë ke , o Savban?

Ashiku i Resulullahut, Sevbani, radiall-llahu anhu, u shpreh:

-Tu bëfsha kurban, unë së bashku me nënë e baba, o Resulullah!Malli për ty më ndez e më përc0δllon deri në atë mas0δ, sa , kur jamë larg nurit tënd, më duket çdo çast burim hidhërimi.Kur në dunja është kaq e dhimbhshme të që, po në ahiret sa e rëndë do të jetë!? Në botën tjetër , ju Pejgamberët do të jeni së bahsku.Kurse përfundimi im, në lidhje me atë botë, është akoma më i paqartë! Nëse nuk do të hyj dot në xhennet, do të privohem nga mundësia për të të shikuar ty! Kjo gjë më mundon e më torturon o Resulullah!

Më pas, Hazreti Pejgamberi, sal-lall-llahu alejhi ves-selem, i dha sihariq:

"Njeriu do të jetë me atë që e do...." (Buhariu, Edeb,96.)

Ndërsa shenja e dashurisë ndaj Allahut dhe të Dërguarit të Tij, është bindja dhe dorëzimi.Nëse nuk u bindemi udhëzimeve të Hazreti APejgamebrit, a.s , nuk do të kemi fyturë të kërkojmë shefaatin në botën tjetër.

Në ajetin Kur`anorë, paralajmërimi është krejt i qartë:

"Thuaju (o Muhammed): Nëse ju e doni Allahun, atëherë më ndiqni mua, që Allahu t`ju dojë dhe t`ju falë gjunahet..." (Ali Imran,31)[b]

Domethënë se nuk duhet keqkuptuar hadithi i Muhammedit a.s , sipas të cilit "Njeriu është me atë që e do" Pa zbatuar dhe ejtuar si vepërmirët, nuk mund të jemi sëbashku me ta. Edhe jahudit, edhe krishterët sipas formës së tyre ushqejnë dashuri për profetët e tyre, por ama nuk ajnë sëbahsku me ta.

Ndryshe Fudajl bin Ijaz, rahmetullahi alejh, i kërkonte llogari kështu nefsit të tij:

"Ti kërkon të jesh me Hz.Pejgamberin dhe besnikët e tij në xhennetul Firdeus, por, çfarë ke bërë ndonjë vepër që të bën ta meritosh këtë? Sa ndjeshmëri epshore ke fituar në vete? Sa e ke mundur mërzinë? Sa të afërm ke vizituar, prej atyure që nuk të bëjnë vizitë? A ja ke falë gabimin ndonjë vëllai?

Allahu ju shperbleft per postimin.
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Shenjat e Dashurisë së Vërtetë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: