islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty20%Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty7%Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty7%Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty7%Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty7%Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty7%Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty7%Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty37%Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admine-Meli
Administrator
Administrator
Admine-Meli

Numri i postimeve : 160
Data e regjistrimit : 20/09/2011
Mosha : 32
Nacionaliteti-Sheti : Tetove

Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Empty
MesazhTitulli: Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze   Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze EmptyMon 26 Sep 2011 - 9:13

Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze Halimszuszana_200_188
Halima Zsuzsanna Kiss thotë se ajo është konvertuar në Islam, pasi u impresionua nga disa kolegë pune muslimanë.

Një organizatë Turko-Hungareze, Fondacioni Kulturor, prezantoi përkthimin e ri hungarez të Kuranit të Shenjtë për mediat Hungareze dhe për qytetarët gjatë një konference për shtyp, dhe veprimtari publike e mbajtur në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest.

Veprimtaria u ndoq nga zyrtarët e ambasadës nga Turqia, Iraku, Pakistani, Maroku, Azerbajxhani, Libani, Egjipti, Katari, dhe Malajzia, dhe deputetë nga Parlamenti hungarez, si dhe qytetarë turq dhe hungarezët që jetojnë në këtë vend morën pjesën në këtë takim. Disa klerikë të krishterë dhe hebrenj gjithashtu ishin pjesë e programit.

Programi filloi me leximin e Kur'anit të Shenjtë nga Osman Sahin, imami i xhamisë së famshme të Stambollit Fatih.

Znj Kiss, e cila është drejtuese e çështjeve të grave për organizatën etnike hungareze muslimane, tha se iu deshën 3 vite për të përkthyer Kur'anin në hungarisht.

Duke shtuar se përpjekjet e mëparshme të përkthimit të Kuranit nuk e kënaqën askënd, znj Kiss tha se përkthimi i saj hungarez është shqyrtuar dhe rishikuar nga studiuesit muslimanë dhe është miratuar nga Këshilli Musliman i Hungarisë.

Përkthimi më i hershëm i Kuranit në hungarisht, ‘Kassai Korán’ , u përgatit nga Hollósi Somogyi József në shekullin e 19.

Burimet:

* “Gruaja muslimane përkthen Kuranin e shenjtë në gjuhën hungareze “World Bulletin, 10 janar.2011”

* Nielsen, Jergen (ed.) "Hungary" Yearbook of Muslims in Europe, Vol. 1 Leiden: Brill. 2009.


Islamtoday.com

Përgatiti: F.Nuhiu/presheva.com/

Allahu ju shperbleft per postimin.
I love you Mos u merzit nese te tjeret flasin keq per ty,sepse edhe bletat sulmojne gjithmone lulen me te bukur !... I love you
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven www.islamieshtedrit.com Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një grua muslimane përktheu Kuranin e Shenjtë në gjuhën hungareze
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Lajme dhe Lajmërime-
Kërce tek: