islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty20%Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty7%Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty7%Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty7%Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty7%Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty7%Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty7%Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty37%Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
MesazhTitulli: Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -   Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 17 Nov 2011 - 22:05

Bukurinë hyjnore zemra kërkon, Qetësimin e bashkimit hyjnor kërkon, As në vetmi, as në shoqëri.

Zemra nuk dëfren, nuk dëfren! Bashkimin me të Dashurinë e Gjithësisë e kërkon!

Një dashuri e kotë, ishte kjo botë; rrobi yt ç’të bëjë, o Zot,
Zemra nuk dëfrehet, me ktë botë, Kërkon takimin me ty o Zot! ( Bujamin Salija )

- Zemra është fusha ku luftojnë e mira me të keqen, devocioni me mëkatin, pra, forcat engjëllore me forcat djallëzore.

- Gjatë një jete të tërë, zemrat trazohen paprerë me këto shfaqje dhe prirje engjëllore dhe djallëzore.

- Zemra është qendër e botës sonë trupore e shpirtërore.

- Ajo ka një rol qëndror në vazhdueshmërinë e jetës trupore.

- Zemra e cila është kaq e rëndësishme për jetën trupore, është, në të njëjtën kohë, një element shpirtëror që përbën qendrën e fuqisë dhe kapacitetit specifik tek njeriu.

" Zemra luan një rol bazë i cili është sundues mbi të gjitha
organet .
"

" Në aspektin e saj moralo-shpirtëror, zemra është edhe një busull për gjetjen e të drejtës dhe të të vërtetës."

Mevlana Xhelaleddin er-Rumi thotë:

" Mos shih ta zhvillosh trupin duke e ushqyer tepër. Sepse ai është një kurban që, më në fund, do t’i jepet tokës. Ti shih ta ushqesh zemrën! Ajo është që do të shkojë lart e do të nderohet! "

- Zemra si qendër, me një aspekt, e trupit dhe, me një aspekt tjetër e shpirtit, aq sa ç’është e nevojshme dhe e rëndësishme për trupin, në atë masë bart një rëndësi të madhe edhe për jetën shpirtërore.

- Ngaqë ajo çka e bën njeriun njeri është, më tepër se pamja, struktura shpirtërore, roli shpirtëror i zemrës është, në çdo aspekt, më i madh se roli i saj organik.

- Eshtë për këtë cilësi shpirtërore dhe në sajë të shumë enigmave dhe urtësive të saj, që zemra është i vetmi faktor i cili i siguron njeriut të arrijë kuptimin dhe vlerën e “njeriut” .

Me të vërtetë, zemra është e hapur sa për administrimet engjëllore të saj, aq dhe për ndërhyrjet djallëzore në të.

Mund të thuhet se zemra është fushë lufte mes të mirës dhe të keqes, mes devocionit dhe mëkatit, pra, mes forcave engjëllore dhe djallëzore.

- Zemra kalon një jetë të tërë të trazuar me këto shfaqje dhe prirje engjëllore dhe djallëzore.

" Sa për formën e veprimit të engjëllit dhe djallit në zemër, cilësia engjëllore vepron mbi të me anë të situatave shpirtërore, si besimi, shprehitë e bukura, punët e mira, dhembshuria për krijesat dhe kryerjen e adhurimeve me përshpirtshmëri, kurse cilësia djallëzore i ngjit zemrës
situatat e këqija, si mohimi, dyshimi, morali i keq, epshi, pasioni dhe fantazia.
"

Largimi i djallit nga zemra është i mundur vetëm në sajë të adhurimit dhe përmendjes së Allahut.

- Zemra e cila është fusha e luftës mes cilësive engjëllore dhe djallëzore, zotëron një strukturë të lëvizshme e të ndryshueshme që futet në radhët e anës fituese dhe që vishet me cilësinë e saj.

- Zemra është e ndryshme nga organet e tjera përsa i përket çështjes së bindjes dhe nënshtrimit ndaj vullnetit njerëzor.

- Kapaciteti i bashkëlindur i zemrës për prirjen edhe kah e
mira, edhe kah e keqja, vihet në veprim më shumë se me ndikimet e brendshme, me ato të jashtme.

- Pra, ndjenjat sendërtohen më shumë se me anë të mendimeve të lindura vetvetishëm në zemër, me anë të shkaqeve të jashtme.

- Me këtë veçori, zemra pothuajse i ngjan ujit që merr
formën dhe ngjyrën e enës ku ndodhet.

I Dërguari i Zotit thotë:
" Zemra i përngjet një pende zogu në një tokë boshe, që era e hedh sa andej-këtej!"

Engjëjt janë krijuar me aftësinë vetëm për të bërë mirë. Shejtanët, djajtë, janë krijesa që përpiqen vetëm për të keqe e çorientim.

Kurse njerëzit janë vendosur në një pozitë mes këtyre të
dyve. Prandaj, njeriu, duke e ruajtur zemrën nga teprimet në të djathtë e në të majtë, duhet as të mos bjerë në gjendjen e një djalli, as të mos e shtrëngojë veten aq sa të mos e përballojë dot fuqia njerëzore për t’u ngjitur në nivel engjëllor. Njeriu duhet të ruajë masën dhe ekuilibrin, gjë që
është domosdoshmëri e natyrës së krijimit të tij.

" Zemër e pastër do të thotë e ardhur që nga krijimi, e cila nuk i ka humbur cilësitë ekrijimit dhe mbështetet mbi paqen dhe shpëtimin besimor."

Zemrat e mbushura me shfaqje shpirtërore duke thithur vazhdimisht ajrin e begatë të klimave shpirtërore, sendërtohen morali i bukur, punët e mira dhe gjendjet moraloshpirtërore.

Vetëm në këtë mënyrë një Zemër e pastër do të na jepë emrin ;“krijesë më e bukur” dhe cilësi shikimi që do të thotë: “sytë e zemrës”.

Personat me aftësinë që t’u hapen sytë e zemrës, duke dëshiruar me gjithë zemër të edukohen dhe orientohen, bëjnë përpjekje serioze për të përparuar në udhën e së Vërtetës.

Kurse zemrat nën sundimin e nefsit janë plot mohim, politeizëm, imoralitet, pasione epshore dhe shprehi lëkundjeje. Këto zemra, në kundërshtim me qëllimin e krijimit, janë të verbra.

Sipas shprehjes së Kur’anit në nivelin “belhum edal” , më poshtë se kafshët, e shkatërrojnë jetën e kësaj bote mes iluzioneve të indiferentizmit që u ngjajnë iluzioneve optike në shkretëtirë . Këto zemra janë të sëmura dhe kanë nevojë për mjekim.

" Për sa kohë që besimi nuk zë vend në zemër, ai nuk shndërrohet në veprim dhe nuk u jep drejtim sjelljeve. Sjelljet tona përbëjnë grafinë e zemrës sonë. Ne shpalosim sjellje sipas baticave dhe zbaticave të zemrës sonë!"

Vllezër dhe motëra të nderuar, respektoni krijesat e Krijuesit, falnu dashuri sepse ju gjallëroni zemrat e juaja, pra le ta dëgjojm një te bukur se ç'far thonin dikur të mençurit:

" Dashuria e vërtetë i ringjallë zemrat e vdekura ."

I thashë zemrës:
"Si ka mundësi që marrëzia kështu t'pengon nga të shërbyerit Atij, që Emrin or' e çast ia bekon ?"

" Më bën zullum - foli zemra, që kaq shumë më keqkupton unë Atij i shërbej pareshtur je ti ai që devijon."

Pra të nderuar lexues kjo ishte Zemra ju falenderojmë shum që ndat kohë duke u njoftuar me zemrën. Pra Pershendetje dhe Paqë dëshirojë për zemrat e juaja.


Shkruan: Bujamin SALIJA

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Jasemina
Motrat islame
Motrat islame
Jasemina

Numri i postimeve : 523
Data e regjistrimit : 19/02/2011
Nacionaliteti-Sheti : Aty ku ma ka dhan Zoti rriskun..NE TOK

Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
MesazhTitulli: Re: Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -   Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 17 Nov 2011 - 22:11

Nese e ke humb koken se dashuri me dhimbje e vuajtje, te pakten ruaje zemren qe mos te nxihet ..nje thenie nga un meqe eshte tema per Zemren

...Allahu ju shperblefte per postimin i nderuar Rolling Eyes

Allahu ju shperbleft per postimin.
I K R E -(lexo-meso)

Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - X8s7uxt3hqta
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
(¯`*•.¸♥️ La İlahe İllallah Muhammeden Resulallah ♥️¸.•*´¯)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Bujamin
Pena e Artë
Pena e Artë
Bujamin

Numri i postimeve : 423
Data e regjistrimit : 26/08/2010
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë- Maqedoni

Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
MesazhTitulli: Re: Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -   Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - EmptyThu 17 Nov 2011 - 22:45

Meqë flasim për zemrën i pranoj me gjithë zemër fjalët që i the dhe që i ke shkruar, Tfalenderoj shum e nderuara ' Jasemina'

Jasemina shkruajti:
Nese e ke humb koken se dashuri me dhimbje e vuajtje, te pakten ruaje zemren qe mos te nxihet ..nje thenie nga un meqe eshte tema per Zemren

...Allahu ju shperblefte per postimin i nderuar Rolling Eyes

Allahu ju shperbleft per postimin.
<br>
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty
MesazhTitulli: Re: Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -   Të njoftohemi me : - Z e m r ë n - Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Të njoftohemi me : - Z e m r ë n -
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2011 :: Tema-
Kërce tek: