islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
27 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 27 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty20%NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty7%NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty7%NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty7%NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty7%NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty7%NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty7%NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty37%NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Empty
MesazhTitulli: NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË   NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË EmptyWed 22 Jul 2009 - 9:47

NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË


NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË Qurani11
Falënderojmë All-llahun dhe e lartësojmë Atë, që e krijoi njeriun dhe i fali dhunti të panumërta dhe i mësoi atë që nuk dinte. Neve muslimanëve, Zoti ynë na ka nderuar me më të mirin e librave te shpallur, siç na ka nderuar me më të mirin pejgamber të dërguar, sikurse thotë n Kur'an: "A nuk e kuptoni se ne ua shpallëm librin në të cilin gjendet krenaria juaj" (El-Enbija :10).

Paqja dhe mëshira e shpëtimit qofshin për atë ,që si mrekulli pati Kur'anin, që morali i tij ishte Kur'ani, që brengën e shpirtit ia largoi vetëm Kur'ani.

Ne muslimanët jemi të vetmit që kemi ne duart tona dokumentin qiellor në të cilin fjalët e fundit të ardhura për udhëzimin e njerëzimit, janë të ruajtura nga çdo ndryshim e shtrembërim, qoftë në shprehje apo kuptim, sepse Allllahu xh.sh e mori përsipër ta ruajë këtë libër, duke mos ngarkuar askënd, siç thotë në Kur'an: " Ne me madhërinë tonë e shpallëm Kur'anin dhe ne gjithsesi jemi mbrojtës te tij" (El-Hixhr: 9)
All-llahu xh.sh e shpalli Kur'anin, që ta orientojë njerëzimin drejt qëllimit më të lart e drejt rrugës më të qartë. Ai thotë: " Është e vërtetë se ky Kur'an udhëzon për atë rrugë që është më se e vërtetë..." (El-Isra :9). Vargjet e tij shpjegohen, komentohen si dhe këndohen. Kur'ani është një libër madhështor, nëpërmjet të të cilit njeriut i ndryshohet morali, i pastrohet shpirti si dhe ka aftësinë të zbusë zemrat jo vetëm të besimtarëve, por edhe të jobesimtarëve. Shembull për këtë e kemi rastin e Omerit r.a, i cili me dëgjimin e leximit të Kur'anit nga motra e tij e pranoi Islamin. Kjo ishte realizim i lutjes së Pejgamberit a.s i cili u lut që Omeri r.a, ta pranojë Islamin, që ai të ndihmojë në forcimin dhe përhapjen e Fesë Islame, si dhe në shpëtimin e njerëzve nga dënimi.

Pra këtu shihet si Kur'ani ndikoi te Omeri r.a. dhe nga një njeri shumë agresiv, u bë një njeri i butë, zemra e tij, prej një zemre të ngurtë, u be një zemër ledhatuese. Omeri r.a, gjithmonë e ndiqte Pejgamberin a.s. Një ditë ai e dëgjoi Pejgamberin a.s duke lexuar Kur'an. Tregon vetë Omeri r.a: "Teksa dëgjoja, po mendoja në vete se këto fjalë, që po i lexon, janë të ngjashme me vjershat. Në atë moment Muhammedi a.s. po lexonte: "Ato nuk janë fjalë vjershëtari, të paktën jeni ju që besoni!" (El-Hakka: 41) Atëherë mendova, janë fjalë të një fallxhori. Në atë çast dëgjova se Muhammedi a.s lexonte: "As fjalë të një fallxhori, të paktën jeni ju që kujtoheni!" (El-Hakka: 42). "Atëherë pyeta veten çfarë është kjo?" dhe në çast e dëgjova të lexojë:"Është shpallje nga Zoti I botërave!"(El-Hakka: 43). Kur dëgjova këtë m'u drodh trupi dhe filloi të më bëjë më shumë përshtypje Islami.

Kur'ani nuk ndikoi vetëm te një individ, por ai pati ndikim të madh edhe në shoqërinë arabe, e cila para ardhjes së Kur'anit besonte në idhuj të ndryshëm. Ata ishin shmangur krejtësisht nga besimi dhe adhurimi i drejtë. Më tepër I përmbaheshin traditës dhe zakoneve te tyre se sa anës fetare. Ata I adhuronin idhujt që i bënin nga hurmat, drunjtë dhe gurët e ndryshëm. Secili fis kishte idhullin e vet. Kështu numri i idhujve rreth Qabes kishte arritur mbi 300. Përveç kësaj, kishin edhe disa tradita dhe vese te këqija jonjerëzore. Siç ishin: pirja e alkoolit, bixhozi, plaçkitja, prostitucioni,shitja e skllevërve e mbi të gjitha, dukuria\më e tmerrshme ishte varrosja e foshnjave të gjinisë femërore për së gjalli. Me ardhjen e Kur'anit i cili përmban fakte bindëse shumë fise arabe dalë ngadalë pranonin Islamin. Dikush duke e dëgjuar Kur'anin i zbutej zemra, po në atë çast e pranonte Islamin, poashtu kishte njerëz me personalitet të madh, të cilët e pranonin Islamin dhe pastaj i gjithë populli, tek i cili e ai gëzonte autoritet, nga ndershmëria e tij e pranonin Islamin. Pra edhe këtu shihet qartë se si Kur'ani ndryshoi shumë shoqëri arabe dhe shpëtuan nga dënimi I All-llahut xh.sh. Çdo ditë jemi dëshmitarë se si Kur'ani me ajetet e tij të cilat janë fakte bindëse, ndriçon vende të reja dhe Islami përhapet edhe në vise ku më parë nuk ka pasur muslimanë.

Katërmbëdhjetë shekuj më parë, Zoti zbriti Kur'anin për ta udhëzuar njerëzimin në rrugën e drejtë. Që nga dita e zbritjes së tij e deri në Ditën e Gjykimit, ky libër i Shenjtë do të mbetet
udhëzues i vetëm për njerëzimin. Stili i paarritshëm gjuhësor dhe urtësia e përkryer që ndeshen në Kur'an janë një provë e qartë e burimit hyjnor të këtij libri. Por evidencat që provojnë saktësinë e Kur'anit nuk mbarojnë me kaq: një nga këto evidenca është përmendja e një numri faktesh shkencore që janë zbuluar vetëm në saje të teknologjisë së shekullit XX, ndërkohë që Kur'ani ka zbritur rreth 1400 vjet më parë. Sigurisht që këto fakte, as që mund të imagjinoheshin në kohën e zbritjes së Kur'anit, gjë që e thekson akoma më tepër burimin hyjnor të Tij, gjë që bën këtë ndikim tejet natyror.

Ndikimi i Kur'anit do të vërehet edhe në kohët e ardhshme, atëherë kur shkenca dhe mendja do të avancohet më shumë, atëherë kur horizontet do të hapen dhe të qartësohen më tepër. Sikur që ai ka ndikuar në zhvillimin e të menduarit të njeriut në kohët kur nukçmohej njeriu, pra në shek.e VI, ai gjithsesi, përsëri, ka forcën që të ndikojë edhe te njeriu i kohëve të sodit, i cili e ka humbur vetveten në materializëm dhe injorancë shpirtërore.

Nazlije Alija III-B Paralelja e Femrave – Tetovë(Marur nga revista Ikre)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
NDIKIMI I KUR'ANIT NE BOTË
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: