islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
71 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 71 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty96%Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty0%Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty0%Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty0%Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty1%Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty2%Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi


Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  Empty
MesazhTitulli: Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit    Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  EmptySat 16 Jun 2012 - 12:38

Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit  229869_382996878427177_375656353_n

Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit

Me emrin e Allahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit

Falënderimet qofshin vetëm për Allahun. Paqja dhe shpëtimet qofshin mbi të dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij, si dhe mbi të gjithë pasuesit e tij deri në Ditën e Gjykimit.

“Pa të meta është Lartmadhëria e Atij që robin e Vet e kaloi në një pjesë të natës prej Mesxhidi Haramit (prej Qabes) gjer në Mesxhidi Aksa (Bejti Mukades), rrethinën e së cilës Ne e kemi bekuar, (ia bëmë këtë udhëtim) për t’ia treguar atij disa nga argumentet Tona. Vërtet, Ai është dëgjuesi (i fjalëve të Muhamedit), pamësi (i punëve të Muhamedit).” Isra,1.

Kështu tha Allahu i Lartësuar në Kuran për mrekullinë e Israsë dhe Miraxhit apo udhëtimi i natës dhe ngritja në qiell. Ishte udhëtimi më magjepsës i kryer nga profeti (alejhi selam), në të njëjtën kohë ai ishte udhëtimi më madhështor, ishte një udhëtim nga toka në qiell, nga e ulta në më të lartën, nga e krijuara tek Krijuesi.

Mrekullohem nga madhështia dhe mrekullia që mbushi zemrën e Profetit (alejhi selam) në prani të Allahut të Lartësuar në një vend që kurrë nuk e kishte arritur askush përveç tij (alejhi selam).

O Allah! I gjithë falënderimi dhe lavdia të takojnë vetëm Ty që na bëre prej ndjekësve të Profetit (alejhi selam), të cilin Ti e ke bekuar me një vend kaq të lartë.

Me Isranë dhe Miraxhin Profeti (alejhi selam) u bë i pari dhe e vetmja krijesë që kaloi pengesën ndërmjet të dukshmes dhe të padukshmes. Pastaj ai u rikthye të na tregonte ne rreth asaj që pa dhe çfarë u bë obligim për ne nga Allahu i Lartësuar.
Ai u rikthye të përforcojë të vërtetën e mesazhit të mëparshëm të Allahut të Lartësuar dhe të na lajmëronte se çfarë do të ndodhte në një të ardhme të largët, çfarë do të ndodhë në Ditën e Gjykimit dhe pas saj.

Dhe, ndërkohë, kjo mrekulli riprezanton të parën provë serioze të besimtarëve në Allahun e Lartësuar që edhe sot qëndron si një sprovë për të gjithë besimtarët e Allahut në besimin në Allahun e Lartësuar dhe në të padukshmen. Allahu i Lartësuar thotë: “...Dhe ne e bëmë pamjen që ta treguam ty (o Muhamed si një dëshmi të parë me sy dhe jo si ëndërr natën e Israsë) vetëm se provë për njerëzit…” Isra, 60.
Një sprovë që siguron besimin e çdonjërit dhe për ata që patën sukses në të (në sprovë) Israja dhe Miraxhi paraqet një burim të pafund frymëzimi dhe motivimi me nderim për fenë, për këtë jetë dhe jetën tjetër.

Israja dhe Miraxhi sipas Sahihut të Muslimit

Enes ibn Malik tregon se Profeti (alejhi selam) tha: “Më erdhi Buraku, një kafshë e bardhë dhe e gjatë, pak më e madhe se një gomar dhe më e vogël se një mushkë, e cila kur vraponte e hidhte hapin aq larg sa mund të arrinte shikimi i tij (Burakut).
I hipa atij derisa arrita në Kuds, Jerusalem. Atje e lidha atë në të njëjtin rrethak të përdorur nga profetët. Pastaj u futa brenda në xhami, fala dy rekatë, pasta doja jashtë kur Xhibrili (alejhi selam) erdhi tek unë më një enë me verë dhe një me qumësht.
Unë zgjodha për të pirë qumështin dhe Xhibrili tha: ‘Ti zgjodhe fitran’ e pastaj më mori në qiell. Xibrili kërkoi (për portën e qiellit) të hapet dhe u pyet se kush ishte.
Ai u përgjigj: ‘Xhibrili’. Përsëri u pyet: ‘Kush është me ty?’ Ai tha: ‘Muhamedi’. Iu tha: ‘A ka qenë ai lajmëtar?’ Xhibrili u përgjigj: ‘Në të vërtetë ai është lajmëtar’. Dhe dera u hap për ne dhe pamë Ademin.
Ai më uroi mirëseardhjen dhe u lut për mirëqenien time. Pastaj ne u ngjitëm në qiellin e dytë.
Xhibrili (alejhi selam) kërkoi që dera e qiellit të hapej dhe u pyet se kush ishte. Ai u përgjigj: ‘Xhinrili’. U pyet përsëri: ‘Kush është me ty?’ Ai u përgjigj: ‘Muhamedi’. U pyet: ‘A ka qenë ai lajmëtar?’
Ai u përgjgj: ‘Në të vërtetë ai është lajmëtar’. Pastaj dera u hap. Kur hyra, Isai i biri i Merjemes dhe Jahja ibn Zekerija, kushërinj nga tezja, më uruan mirëseardhjen dhe u lutën për mirëqenien time.
Pastaj u mora për në qiellin e tretë dhe pashë Jusufin të cilit ishte dhuruar gjysma e bukurisë së botës. Ai më uroi mirëseardhjen dhe u lut për mirëqenien time dhe bashkë me ne u ngjit për në qiellin e katërt, ku Idrizi ishte atje. Allahu, i Larti dhe i madhërishmi thotë për të: ‘E ne e ngritëm atë në një vend të lartësuar.’ Merjem, 57.
Pastaj ai u ngjit me ne për në qiellin pestë dhe unë pashë Harunin, ai më uroi mirëseardhjen dhe u lut për mirëqenien time. Pastaj u mora për në qiellin e gjashtë dhe atje isha me Musain. Ai më uroi mirëseardhjen dhe u lut për mirëqenien time.
Pastaj u mora për në qiellin e shtatë dhe atje gjeta Ibrahimin, i cili rrinte mbështetur në Bejtul Mamur, në të cilën 70 mijë engjëj (të cilët kurrë nuk do ta vizitojnë përsëri atë) hynin çdo ditë. Pastaj më çuan në Sidretul Munteha, gjethet e së cilës ishin si veshët e elefantit dhe frutat e saj ishin si enë të mëdha balte.
Dhe kur u mbulua nga urdhri i Allahut, ndodhi një ndryshim që asnjë nga krijesat nuk e përshkruan dot bukurinë e saj. Pastaj Allahu më shpalli mua atë që kishte caktuar për të më shpallur dhe bëri obligim për mua 50 namaze ditën dhe natën. Pastaj shkova tek Musai i cili më pyeti: ‘Çfarë kërkoi Zoti yt për popullin tënd?’
Unë i thashë: ’50 namaze’. Ai tha: ‘Ktheu te Zoti yt dhe kërkoi të ulë numrin e namazeve, sepse populli nuk do të jetë i aftë ta mbajë këtë përgjegjësi, ngaqë edhe mua m’u dha sprovë për bijtë e Israilit, i provova ata dhe i gjeta shumë të dobët të mbanin një barrë të rëndë si kjo’.
U ktheva te zoti im dhe i thashë: ‘Zoti im, lehtësoji gjërat për popullin tim!’ Zoti zbriti pesë nga numri i namazeve. Unë u ktheva te Musai e i thashë: ‘Zoti zbriti pesë namaze për mua’. Ai (Muasi) tha: ‘Mbase populli yt nuk do ë jetë i aftë ta mbajë këtë barrë. Ktheu te Zoti yt dhe kërkoi t’i bëjë gjërat më të lehtë’.
Pastaj unë shkova dhe kthehesha ndërmjet Zotit dhe Musait, derisa Ai (Allahu) tha: ‘O Muhamed, ato janë pesë namaze ditë-natë, secili prej tyre ka vlerën e dhjetë namazeve, kështu bëhen 50 namaze. Ai i cili dëshiron të bëjë një punë të mirë dhe nuk e bën ajo do t’i shkruhet sikur ta bënte atë, por nëse ai e bën atë, do t’i shkruhet sikur të ketë bërë dhjetë të tilla.
Ndërsa ai që ka qëllim të kryejë një punë të keqe dhe nuk e bën atë, atij nuk do t’i shkruhet, por nëse ai e kryen atë, vetëm një vepër e keqe do t’i regjistrohet’.
Pastaj takova Musain dhe e informova atë. Ai tha: ‘Kthehu te Zoti yt dhe kërkoi t’i bëje gjerat më të lehta’. Unë u ktheva te Zoti im, por më erdhi turp nga Ai.” Sahihul Muslim, hadithi nr. 411.

Çfarë kuptohet nga e gjithë kjo?

Israja – Udhëtimi i natës

Israja ka kuptimin e marrjes së Profetit (alejhi selam) nga Meka për në Kuds gjatë natës nga Buraku dhe kthimi i tij në të njejtën natë. Ibnul Kajim thotë: “Thënia e Allahut: ‘...i cili e mori robin e tij për një udhëtim natën’ dhe jo e dërgoi robin e tij, lë të kuptohet se Allahu shoqëroi Profetin (alejhi selam). Shkronja ‘b’ (با) në arabisht ka kuptimin pranë. Dhe ja përse Profeti (alejhi selam) kur u nis për në udhëtim tha: ‘O Allah, Ti je bashkudhëtar gjatë udhëtimit tim’.”

Udhëtimi i përtëritjes dhe i frymëzimit

Në ato pak vite që paraprinte ngjarja e Israsë dhe Miraxhit, Profeti (alejhi selam) dhe besimtarët me të u sprovuan dhe vuajtën nga shumë ngjarje të stresuara dhe të dëshpëruara.
Ai (alejhi selam) në fillim humbi gruan e tij të dashur Hatixhen, muslimanen e parë dhe miken më të mirë, përkrahësen dhe nxitësen, gruan që shpenzoi të gjithë pasurinë e saj, ajo që i siguroi qetësinë dhe këshillimin më të mirë që ai duhet të gjente.
Pastaj ai humbi mbrojtjen kundër sulmit të vështirë të njerëzve të Mekës, kur xhaxhai i tij Ebu Talib vdiq. Për sa kohë që xhaxhai i tij qe gjallë askush në Mekë nuk mundi ta godiste atë dhe ndjekësit e tij, por pas vdekjes së Ebu Talibit, ata i detyruan të mërgonin në një luginë afër Mekës ku nuk kishte as ushqim, as strehim.

Tashmë, zhgënjimi më i madh për Profetin (alejhi selam) ishte kur ai shkoi në Taif, duke kërkuar pranimin dhe ndihmën e tyre, por ata e refuzuan dhe bënë gjithçka për ta goditur atë.
Kjo ishte situata. Shumë nga ndjekësit e tij kishin emigruar në Etiopi, kurse ata që qëndruan me të ishin të pambrojtur, të uritur. Ajo që ishte më e suksesshmja për Profetin (alejhi selam) ishte fakti që njerëzit e njihnin atë si një person që gjithmonë ishte i drejtë, kishte të vërtetë, por ende nuk e pasonin.

Në mes të gjithë këtyre vuajtjeve dhe pikëllimeve, Allahu i Lartësuar e mori te Dërguarin e Tij në udhëtimin e Israsë dhe Miraxhit, në mënyrë që ta mbante me frymëzim dhe përkrahje duke i treguar atij atë me të cilën asnjë krijesë tjetër njerëzore nuk e kishte bekuar.
Në qiej ai ishte dëshmitarë (d.m.th.: i pa vetë) për shenjat e mëdha të Allahut dhe shenjat e providencës hyjnore. Kështu ai filloi të sigurohej për suksesin e thirrjes dhe fitoren e tij ndaj armiqve.

Mrekullia e Israsë dhe Miraxhit vërtetoi për Profetin (alejhi selam) që nëse Toka do të ngushtohej për të në kohë jo të sigurta, atëherë portat e qiejve do të hapen për të në çdo kohë; nëse disa tokësorë do ta dëmtonin, atëherë njerëzit e qiellit (xhenetit) do ta përkrahnin dhe do ta shoqëronin atë.

Një përvojë jo jashtë trupit

Muslimanët besojnë se Israja dhe Miraxhi ishte një udhëtim real dhe jo ëndërr apo pamje (vegim vizionar). Ishte një udhëtim fizik me trup dhe shpirt.

Imam Neveviu në komentarin e tij të “Sahihut të Muslimit” (2/209) shkroi: “E vërteta mbahej gjallë (ushqehej) nga shumica e njerëzve në përgjithësi dhe nga të parët tanë të mirë në veçanti.”

Studiuesit e fikut dhe hadithit thonë se Profeti (alejhi selam) e kreu Isranë dhe Miraxhin fizikisht me trup.

Edhe në komentarin e “Sahihut të Buhariut” (1/460), Imam Ibn Haxher shkroi: “Askush nuk duhet ta vërë në dyshim faktin që Profeti (alejhi selam) ishte zgjuar kur ndodhi Israja. Kjo është edhe ajo që shkruhet në Kuran”.

Përktheu: M. Tafa
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Udhëtimi i Israsë dhe Miraxhit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: