islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty20%Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty7%Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty7%Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty7%Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty7%Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty7%Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty7%Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty37%Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Amar
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Amar

Numri i postimeve : 98
Data e regjistrimit : 26/10/2011

Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? Empty
MesazhTitulli: Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije?   Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije? EmptyTue 19 Jun 2012 - 15:46

Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije?

Autor: Shejkh Mukbil bin Hadi el-Uadi’i (Allahu e mëshiroftë)
Burimi original: “Fetva rreth Gruas Muslimane” fq. 20


Pyetje: Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije?

Përgjigje: Kjo kërkon një përgjigje të gjerë e të gjatë. Ne do të cekim atë që do na i bëjë të lehtë Allahu Subhanehu ue Te’ala.

Është cilësia themelore e gruas Muslimane të kapurit fort pas Librit të Allahut Subhanehu ue Te’ala dhe pas Sunetit të të Dërguarit të Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue alihi ue sel-lem) aq sa të ketë mundësi, sipas kuptimit të Selefus-Salih (të Parët tanë të Mirë). Gjithashtu, është mirë që ajo të bashkëveprojë me Muslimanët në një mënyrë të mirë... e poashtu edhe me mosbesimtarët. Allahu Subhanehu ue Te’ala thotë në Librin e Tij:

وَقُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنًا
“...t’u thoni fjalë të mira njerëzve (duke i urdhëruar për mirë dhe duke i ndaluar nga e keqja, si dhe duke u thënë të vërtetën për Muhamedin).” [el-Bekare, 83]

إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الأمَانَاتِ إِلَى أَهْلِهَا
“Allahu ju urdhëron që amanetet t’jua ktheni atyre që u përkasin.” [en-Nisa, 58]

وَإِذَا قُلْتُمْ فَاعْدِلُوا
“Dhe kur të flisni, thoni të vërtetën.” [el-En’am, 152]

Dhe Allahu Subhanehu ue Te’ala thotë:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّهِ وَلَوْ عَلَى أَنْفُسِكُمْ
“O besimtarë! Bëhuni zbatues të palëkundur të drejtësisë, duke dëshmuar në emër të Allahut, qoftë edhe kundër jush...” [en-Nisa, 135]

Ajo e ka obligim që t’i përmbahet veshjes Islame dhe të qëndrojë larg atyre veshjeve që e përngjasojnë me armiqtë e Islamit.

Imam Ahmedi ka transmetuar në Musnedin e tij nën autoritetin e ‘Abdullah Ibn ‘Umerit (radij-Allahu ‘anhu) se ai ka thënë: I Dërguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue sel-lem) ka thënë: “Ai që i përngjason një populli është prej tyre.”

Dhe Zoti i Lartësuar ka thënë në lidhje me çështjen e veshjes dhe rrobave:

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لأزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلابِيبِهِنَّ ذَلِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلا يُؤْذَيْنَ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِيمًا (٥٩)
“O Pejgamber, thuaju grave dhe vajzave të tua, si dhe grave të besimtarëve, që të lëshojnë mbulesën e tyre (të kokës) përreth trupit. Kjo është mënyra më e përshtatshme që ato të njihen (si gra të ndershme) e të mos ngacmohen nga të tjerët. Me të vërtetë, Allahu është Falës dhe Mëshirëplotë.” [el-Ahzab, 59]

Imam Tirmidhiu ka transmetuar në Xhamiun e tij hadithin e ‘Abdullah Ibn Mes’udit (radij-Allahu ‘anhu) në të cilin ai ka thënë: I Dërguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue alihi ue sel-lem) ka thënë: “Gruaja është diçka e cila duhet të mbulohet, sepse nëse ajo del nga shtëpia e saj Shejtani e ngre atë (që ta shohin njerëzit).”

Ne e këshillojmë atë që të sillet mirë me burrin e saj nëse ajo kërkon një jetë të lumtur, sepse me të vërtetë Pejgamberi (sal-lAllahu ‘alejhi ue alihi ue sel-lem) ka thënë: “Nëse një burrë e thërret gruan e tij në shtrat dhe ajo refuzon, melaiket e mallkojnë atë.” [2]

Kurse në Sahihun e Muslimit qëndron: “...dhe ata që janë në qiej janë të zemëruar me të.” [3]

Gjithashtu, ajo duhet të kujdeset për fëmijët e saj sipas normave Islame, pasi është transmetuar nga Bukhari dhe Muslimi në Sahihët e tyre nga hadithi i Ibn ‘Umerit (radij-Allahu ‘anhu) ku ai ka thënë: I Dërguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue alihi ue sel-lem) ka thënë: “Të gjithë ju jeni barinj dhe secili prej jush është përgjegjës për kopenë e tij, kurse gruaja është bareshë në shtëpinë e burrit të saj dhe është përgjegjëse për kopenë e saj.” [4]

Gjithashtu, ka ardhur në dy Sahihët nga hadithi i Mu’kal Ibn Jasir (radij-Allahu ‘anhu) i cili ka thënë: I Dërguari i Allahut (sal-lAllahu ‘alejhi ue alihi ue sel-lem) ka thënë: “Çdo burrë të cilit Allahu i ka dhënë sundim mbi disa njerëz dhe ai nuk kujdeset për ata me ndershmëri, ai kurrë nuk ka për të nuhatur aromën e Xhenetit.” [5]

Ajo nuk duhet të merret me da’uet përpara edukimit të fëmijëve të saj, sepse është e domosdoshme që ajo të jetë e kënaqur me gjykimin e Allahut për dallueshmërinë e burrit mbi gruan. Allahu Subhanehu ue Te’ala thotë:

وَلا تَتَمَنَّوْا مَا فَضَّلَ اللَّهُ بِهِ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ لِلرِّجَالِ نَصِيبٌ مِمَّا اكْتَسَبُوا وَلِلنِّسَاءِ نَصِيبٌ مِمَّا اكْتَسَبْنَ وَاسْأَلُوا اللَّهَ مِنْ فَضْلِهِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمًا (٣٢)
“Mos i lakmoni ato gjëra, me anë të të cilave Allahu i ka bërë disa nga ju të dallohen mbi të tjerët: meshkujt do të kenë pjesë prej asaj që kanë punuar e po ashtu edhe femrat do të kenë pjesë prej asaj që kanë punuar. Kërkoni prej Allahut nga mirësitë e Tij. Vërtet, Allahu është i Dijshëm për çdo gjë.” [en-Nisa, 32]

Dhe Ai thotë:

الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ بِمَا فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلَى بَعْضٍ وَبِمَا أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوَالِهِمْ
“Meshkujt kanë autoritet mbi gratë, meqë Allahu u ka dhënë disa cilësi mbi ato dhe, meqë ata shpenzojnë për mbajtjen e tyre.” [en-Nisa, 34]

Dhe në dy Sahihët është transmetuar se Pejgamberi (sal-lAllahu ‘alejhi ue alihi ue sel-lem) ka thënë: “Unë ju urdhëroj që të silleni mirë me gratë tuaja, ngase ato janë krijuar nga brinja dhe pjesa më e lakuar e brinjës është pjesa e sipërme e saj; nëse do përpiqeni ta drejtoni atë keni për ta thyer dhe nëse e lini, ajo do të mbetet e lakuar.” [6]

Duhet që gruaja të tregohet e duruar me caktimin e Allahut që i ka dhënë burrit epërsi mbi atë dhe se kjo nuk do të thotë që ai e ka të nënshtruar atë. I Dërguari (sal-lAllahu ‘alejhi ue alihi ue sel-lem) ka thënë, siç gjendet në përmbledhjen e Imam Tirmidhiut: “Unë ju urdhëroj që të silleni mirë me gratë tuaja, sepse ato janë robëresha për të cilat ju keni përgjegjësi. Ju nuk keni pushtet tjetër mbi to përveç se në këtë aspekt. Ju keni një të drejtë mbi gratë tuaja dhe gratë tuaja kanë një të drejtë mbi ju. E drejta juaj mbi gratë është që ato të mos lejojnë askënd që të afrohet në shtratet tuaja duke ju hidhëruar juve dhe që të mos lejojnë askënd që ju e urreni të hyjë në shtëpitë tuaj. Dhe e drejta e tyre mbi ju është që ju të silleni mirë me to duke i furnizuar me veshmbathje dhe ushqim.” [7]

Në Sunene dhe në Musnedin e Imam Ahmedit, nga hadithi i Mu’auije Ibn Hejde, (transmetohet) se një burrë tha: “O i Dërguari i Allahut! Çfarë të drejte ka gruaja mbi burrin e saj?” Ai (sal-lAllahu ‘alejhi ue alihi ue sel-lem) tha: “Që ai ta ushqejë atë kur ushqehet vetë, ta veshë kur vishet vetë, të mos e godasë në fytyrë dhe të mos e shajë atë si e shpifur dhe as të mos e ofendojë, përveç kur është në shtëpi.”

E si kuptohet kjo, Allahu ju bekoftë?

Është e domosdoshme që të bashkëpunohet me njëri-tjetrin në mirësi. Burri punon me gruan e tij në një mënyrë Islamike, e ndihmon atë në kërkimin e dijes dhe e mbështet në da’uen e saj për tek Allahu. Edhe gruaja punon me burrin e saj në një mënyrë Islamike, e ndihmon atë në kërkimin e dijes, e mbështet në da’uen e tij për tek Allahu dhe në mirëmbajtjen e shtëpisë.

Vërtet, Allahu Subhanehu ue Te’ala thotë:

وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى وَلا تَعَاوَنُوا عَلَى الإثْمِ وَالْعُدْوَانِ
“Ndihmojeni njëri-tjetrin në punë të mira dhe në të ruajturit nga të këqijat dhe jo në gjynahe dhe shkelje të kufijve!” [el-Ma’ide, 2]

Dhe Allahu e di më së miri.



Fundnota:
[1] Ky hadith është transmetuar nga Tirmidhiu dhe gjendet në el-Xhami’us-Sahih të Shejkh Mukbilit. Shejkhul-Albani ka deklaruar se ai është sahih në Sahih et-Tirmidhi.
[2] Transmetuar nga Bukhari (n. 5193) dhe Muslimi (n. 122/1436).
[3] Transmetuar nga Muslimi (121/1436).
[4] Transmetuar nga Bukhari (n. 5200) dhe Muslimi (n. 2829).
[5] Transmetuar nga Bukhari (n. 7152) dhe Muslimi (n. 146)
[6] Transmetuar nga Bukhari (n. 5182, 3331) dhe Muslimi (n. 1468)
[7] Transmetuar nga Tirmidhiu (n. 1423), Ibn Maxheh (n. 1101) dhe Shejkhul-Albani, Allahu e mëshiroftë, e ka deklaruar hasen.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kush janë cilësitë dalluese të gruas Selefije?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: