islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty20%Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty7%Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty7%Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty7%Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty7%Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty7%Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty7%Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty37%Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Cilësitë e gruas së devotshme...!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Amar
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Amar

Numri i postimeve : 98
Data e regjistrimit : 26/10/2011

Cilësitë e gruas së devotshme...! Empty
MesazhTitulli: Cilësitë e gruas së devotshme...!   Cilësitë e gruas së devotshme...! EmptyTue 19 Jun 2012 - 15:28

Në kohën që jetojmë femra luftohet me ashpërsi më të madhe se kurdoherë nga revista dhe kanale televizive e shumë forma të tjera që mundohen ta zhveshin nga nderi, përsosmëria, urtësia, bukuria, besimi dhe mirësia e saj.
C i l ë si t ë e g r uas së
Falënderimi i takon Allahut. Atë e falënderojmë, prej Tij ndihmë, falje dhe pendim kërkojmë. Kërkojmë mbrojtje tek Allahu nga të këqijat e vetes dhe punët e liga. Kë e udhëzon Allahu, s'ka humbje për të, e kë e lë në humbje, s'ka kush e udhëzon. Dëshmoj se nuk ka të adhuruar tjetër me meritë përveç Allahut të vetëm. Gjithashtu dëshmoj se Muhamedi është rob dhe i Dërguar i Allahut, paqja dhe mëshira e Allahut qofshin mbi të, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë pasuesit e tyre deri në Ditën e Gjykimit.

Pa dyshim që ky shkrim nuk i drejtohet vetëm vajzës e cila është para martesës dhe dëshiron të dijë cilësitë e gruas së devotshme, që të pajiset me to, që ta edukojë veten për të qenë sa më e përgatitur dhe e plotësuar për një akt si martesa. Gjithashtu nuk i drejtohet vetëm gruas së martuar, e cila i do cilësitë e mira që t'i praktikojë në jetën e saj. Nuk i drejtohet vetëm asaj gruaje gruas së cilës i mungojnë këto cilësi, që të përmirësojë veten dhe të kujtojë aspektet ku ka mangësi, që të arrijë lumturinë bashkëshortore.
Këshilla është më e përgjithshme, është këshillë për prindin që vajza e tij apo ato femra që janë nën kujdesin e tij të kenë një jetë të mirë, të lumtur dhe të hyjnë në jetën bashkëshortore ashtu siç e kërkon Allahu dhe i Dërguari i Tij sal-lAllahu alejhi ve sel-lem. Këshilla synon të jetë ndihmë për to, duke ua kujtuar rregullat e sheriatit dhe cilësitë e domosdoshme e të dobishme me të cilat një vajzë duhet edukuar dhe rritur. Por është rikujtim edhe për nënën, e cila është kujdestare në shtëpinë e saj dhe përgjegjëse për vajzat e saj, që t’i këshillojë ato, pasi shumë vajza rriten dhe edukohen në sajë të edukatës dhe moralit të nënës së tyre.

Kjo këshillë është edhe për thirrësit, që të kenë kujdes ndaj kësaj çështjeje, të mundohen t'i edukojnë të tjerët mbi këto cilësi dhe morale të begata, të domosdoshme për vajzat dhe gratë në komunitetin e imanit dhe në vendet e besimtarëve. Në kohën që jetojmë femra luftohet me ashpërsi më të madhe se kurdoherë nga revista dhe kanale televizive e shumë forma të tjera që mundohen ta zhveshin nga nderi, përsosmëria, urtësia, bukuria, besimi dhe mirësia e saj. Gruaja në të shkuarën ka qenë e mbrojtur dhe nuk ka mundur t'i afrohet asnjë mikrob destabilizues, që mund t'i prishte moralin dhe t'i hutonte mendjen, përveçse nga ndonjë dritare e ngushtë, si në rastin e ndonjë shoqërueseje të pamoralshme. Ndërsa sot, në formën më të lehtë, arrijnë tek ajo të gjitha mbeturinat e botës, fëlliqësirat e të gjithëve, shkatërrimet e mbarë botës, të cilat i ka në shtëpinë e saj pa pasur nevojë të dalë prej saj.
Sot ajo ulet pranë kompjuterit dhe përmes nternetit lexon revista të ndryshme degjeneruese, që luajnë me mendjen, bindjet dhe zemrën e saj, duke e infektuar dhe shkatërruar atë. Që të mbetet e ndershme, e moralshme dhe e edukuar, adhuruese e Allahut të Madhëruar, ajo duhet t’ia mbyllë vetes dritaret e të këqijave, rrugët ngavijnë të këqijat. Kjo është gjithashtu përgjegjësi e atij që e ka nën kujdes, madje është çështje madhore që do kujdes të veçantë. Nën hijen e kësaj gjendjeje, në mungesë të këshillimit për cilësitë e imanit, cilësitë e mira dhe të pastra, me të cilat duhet të pajiset çdo grua, shohim se shumë gra janë të dobëta dhe neglizhente, kanë larguar nga vetja turpin dhe janë bërë pasuese të rrugëve që çojnë drejt veprimeve amorale. Këtë shkrim ia dedikojmë gruas së devotshme dhe e lus Allahu e Madhëruar, Zotin e Arshit të madhërishëm, që të shkruajë atë që është e mirë dhe e dobishme, ta bëjë atë çelës të së mirës dhe udhëzuese për zemrat, përmirësuese për shpirtrat, lidhëse me Allahu e botëve, që të arrijmë kënaqësinë e Tij, të fitojmë dashurinë e Tij, larg asaj që hidhërohet dhe urren Ai.

Kur flasim për cilësitë e gruas së devotshme dhe për përmirësimin e saj, patjetër që nuk duhet të na largohet nga mendja rregulli bazë në këtë çështje dhe shtylla e përmirësimit, fakti që ky përmirësim nuk arrihet pa u plotësuar dy gjërat në vijim:
E para: Rezultati i dhënë nga Allahu, udhëzimi, ndihma, lehtësimi dhe mbrojtja e tij. Udhëzues është vetëm Allahu, i vetmi që jep rezultatet, të gjitha çështjet janë në dorën e Tij. Ai në Kur’an thotë: "Sa për atë që Allahu e udhëzon në rrugë të drejtë, pikërisht ai është i udhëzuari. E sa për atë që Ai elë në humbje, ti me siguri nuk do të mund t’i gjesh mbrojtës që ta udhëzojë.”[1] “Allahu i thërret njerëzit për në shtëpinë e shpëtimit (xhennet) dhe udhëzon kë të dojë në rrugën e drejtë.”[2]
Udhëzimi është në dorën e Tij dhe rezultatet jepen nga Allahu. Ajo që do Allahu bëhet, pasi nuk ka forcë dhe fuqi më të madhe se Allahu i Madhërishëm.

E dyta: Mundi dhe përpjekja e çdonjërit që të jetë sa më përmirësues, duke kërkuar përmes normave, shkaqeve dhe mënyrave të ndryshme arritjen e së mirës. Këtë e përshkroi Muhamedi sal-lAllahu alejhi ve selam në hadithin e tij të vërtetë, ku thotë: "Kujdesu për të dobishmen dhe kërko mbrojtje nga Allahu.”[3] ”Kujdesu për të dobishmen” duke u munduar përmes shkaqeve të dobishme dhe mënyrave të mira me të cilat arrihet përmirësimi dhe përmes tyre edhe udhëzimi. “Kërko mbrojtje nga Allahu” do të thotë që të jesh i bindur, i mbështetur tek Ai, duke kërkuar ndihmën e tij, duke u rikthyer tek Ai, që të të mundësojë përforcimin dhe të jetë ndihmës dhe përforcues për ty. Ky rregull i madh përfshin të mira të shumta.

Rregull tjetër që duhet përmendur, i cili është baza e përmirësimit dhe origjina e njohjes së udhëzimit, pa dyshim është Libri i Allahut dhe Sunneti i të Dërguarit të Tij
sal-lAllahu alejhi ve sel-lem. Është obligim për çdo përmirësues dhe thirrës në përmirësim që për çdo çështje të ndjekë Kur'anin dhe Sunnetin e të Dërguarit të Tij.
Allahu në Kur’an thotë: ”Në të vërtetë, ky Kuran udhëzon drejt asaj që është më e mira dhe u jep lajmin e gëzuar besimtarëve.”[4]
Ndërsa i Dërguari sal-lAllahu alejhi ve sellem thotë: "Ju kam lënë dy gjëra. Nëse kapeni për do, nuk do devijoni asnjëherë: Librin e Allahut dhe Sunnetin tim.”[5]
Gjithë këto cilësi që u përmenden vijnë me argumente të mbështetura në Librin e Allahut dhe Sunnetin e të Dërguarit të Allahut sal-lAllahu alejhi ve sel-lem.

Rregulli i dytë: Trungu i gjithçkaje, aty ku mbështeten dhe ngrihen të gjitha adh - urimet, mirësitë dhe plotësimet, është frikërespekti ndaj Allahut të Madhëruar. Kjo është rrënja e mirësisë, burimi i të mirave, çerdhja e lumturisë në dunja dhe në ahiret. Gjithashtu është obligim i çdo gruaje muslimane që ta dijë se ndaj burrit të vet duhet të sillet me edukatë islame. Ajo duhet të përpiqet të ketë cilësi dhe veçori shumë të afërta me ato që e kënaqin Allahun, me të cilat arrin shpërblime, duke qenë aktive në të mira. Në suren En Nisa, Allahu ka përmendur cilësitë e gruas së devotshme. "Gra të mira janë ato të dëgjueshmet, që ruajnë fshehtësitë që ka urdhëruar Allahu.”[6] Kjo pjesë e ajetit është përmbledhëse e argumentit që tregon për cilësitë e mira dhe për vetitë e përkryera të gruas së devotshme.


Dr.Abdu Rrezak ibën AbdulMuhsin el Beder
Përshtati: Unejs MURATI
Gjilan / Kosovë
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Cilësitë e gruas së devotshme...!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Gruaja dhe familja :: Gruaja edukatore-
Kërce tek: