islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty20%U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty7%U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty7%U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty7%U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty7%U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty7%U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty7%U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty37%U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët Empty
MesazhTitulli: U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët   U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët EmptySat 8 Sep 2012 - 22:15

U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët 200-150_1347007555Pazari i Ri (N. Pazar) - Nga sheshi "Gazi Isa
Beut ", të martën 4 Shtator 2012, u nis kolona e qytetarëve e kryesuar
nga udhëheqësit e bashkësisë islame dhe tridhjetë imamë nga mbarë
Sanxhaku që në Vakufin "Mearif" në lagjen e Haxhetit të Pazarit të Ri
t’iu këndohet duaja e lutjes për më shumë se 2000 shehidëve të cilët
pushteti komunist në periudhën nga 28 nëntori i vitit 1944 deri më 21
janar të vitit 1945 likuiduan dhe i varrosën në këtë vend të Vakëfit,
shumica e tyre shqiptarë në krye me Aqf Efendi Blytën.


Dita e marshimit në Haxhet është përcaktuar para dy
viteve kurë popullata e Sanxhakut nën udhëheqjen e prijësve fetar më 4
shtator të viti 2010 u përplasen me forcat special policore serbe, me
qëllim të mbrojtjes së pasurisë së Vakufit nga grabitja dhe të mbrojnë
vendin ku të parët e tyre janë pushkatuar dhe varrosur.
Në Haxhet këtë të marte u mblodhën numër i madh i njerëzve dhe familjet e
dëshmorëve, viktimave të pafajshme për t’iu bërë lutje të gjitha
viktimave të pafajshme të Luftës së Dytë Botërore. Pas lutjes masës së
mbledhur iu drejtua myftiu Muamer ef. Zukorliq i cili filloi fjalimin e
tij duke cituar ajete nga Kurani në të cilat thuhet se ka njerëz të
cilët kanë mbetur besnik asaj që i kanë premtuar Allahut xh. sh.
"Disa nga këta njerëz kanë vdekur nga exheli i tyre, por disa nga duart e
zullumit të dushmanit . Dëshmorët e Haxhetit kanë ndëruar jetë vetëm se
ishin musliman….tha ndër të tjera myftiu Zukorliq.
Të përkujtojmë se pas depërtimit të forcave partizane-jugosllave në këto
treva, prijësi kryesor i kësaj treve Aqif Efendi Blyta iu dorëzua
organeve të pushtetit partizan në Gjakovë, të cilët e çuan në Pazarin e
Ri dhe mbas torturave mizore, bashkë me bashkëpunëtorin e tij më të
ngushtë Ahmet Dacën me tre djemtë e tij u pushkatuan në Haxhet (pra në
lagjen e sotme të Pazarit të Ri) me 21 janar 1945 nga OZN-a jugosllave.


Ismet Azizi


U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët 1_1347007577

U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët 2_1347007608

Allahu ju shperbleft per postimin.
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
U mbajt "Marshimi në Haxhet" dhe duaja për shehitët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: