islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
- Kujtimi i veprave te mira - Empty20%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
- Kujtimi i veprave te mira - Empty37%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 - Kujtimi i veprave te mira -

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 24
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

- Kujtimi i veprave te mira - Empty
MesazhTitulli: - Kujtimi i veprave te mira -    - Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 17 Oct 2012 - 19:44

Muhamedi a.s. ka thene:

“Tre veta nga gjeneratat para jush u nisën për rrugë, e një ditë i zuri nata para
një shpelle, në të cilën hynë dhe bujtën. Një shkëmb u rrokullis nga kodra dhe
plotësisht e mbylli hyrjen e shpe-llës. Ata thanë: “Shpëtimi nga ky shk¬ëmb është
vetëm që ta lusim All-llahun e Madhërishëm që ta largojë për hir të vep¬rave
tona të mira.”
Njëri prej tyre tha: “O Zoti im, unë i kam pasur prindërit pleq të thinjur dhe
asnjëherë para tyre nuk u kam dhënë të hanë e as të pijnë fëmijëve të mi e as
mallit tim (shërbëtorëve). Një ditë më argëtoi kërkimi i kullosës më të mirë
për kopenë time, e nuk iu erdha me kohë dhe ata kishin fjetur. Unë e mola
qumështin në enë dhe ua solla, por i gjeta duke fjetur. Më erdhi keq t’i trazoj,
por edhe që t’i ushqej familjen dhe shërbëtorët, andaj kam pritur me enë në dorë
dhe kam shi¬kuar kur do të zgjohen, e kjo pritje ka zgja¬tur deri në agim. Fëmijët
e mi aty te këm¬bët e mia, klithnin të uri¬tur, por u kam dhënë qumësht pasi
prindërit janë zgjuar dhe kanë pirë qumështin që u kisha sjellë. O Zoti im! Nëse
këtë e kam bërë vetëm për Ty e për askë tjetër, atëherë na e largo ne¬ve këtë
shkëmb nga hyrja e kësaj shpe¬lle në të cilën gjendemi!” Shkëmbi lëvizi pak, por
jo edhe aq sa të mund të dalin!
Njeriu i dytë tha: “O Zoti im, e kam pasur një kushërirë të afërme të cilën e kam
dashuruar më tepër se tërë botën, - sipas një transmetimi tjetër - e kam dashur
aq fort siç i duan burrat gratë, andaj kërkova prej saj (siç kërkojnë burrat
prej grave të tyre), por ajo nuk më lejoi. Një vit mbre¬tëronte uria e kushërira
e dashur më erdhi dhe unë i dhashë 120 dinarë (monedha ari) që të vetmohet me mua.
Dhe kur ajo ashtu veproi dhe unë u bëra pronar i saj, - sipas një transmetimi
tjetër - kur e përqafova ashtu siç e përqafon burri gruan e tij, ajo (duke qarë)
më tha: “Frikësoju All-llahut dhe mos ma merr virgjinitetin pa të drejtë.”
Atëherë u largova prej saj duke e kursyer nga akti i turpshëm edhe pse e doja më
tepër se çdokë tjetër, e lëshova në liri duke ia dhuruar të hollat e dhëna. O Zoti im, nëse unë këtë e kam bërë vetëm për të fi¬tuar kënaqësinë Tënde, na e largo
këtë në të cilën jemi!” Shkëm¬bi përsëri lëvizi edhe pak nga hyrja e shpellës,
por jo edhe aq sa të mund të dilet prej saj.
Njeriu i tretë tha: “O Zoti im, unë kam pasur rrogtarë dhe të gjithëve ua kam paguar menjëherë fitimin e merituar, përveç një njeriu i cili u largua para se ta merrte mëditjen. Unë mëditjen e tij pastaj e kam përdorur si du¬het dhe pasuria e tij u shumëzua. Pas një kohe rrogtari im më erdhi e më tha: “O robi i Zotit, m’i jep të hollat për mëditjen time të papaguar!” Unë i thashë: “Krejt çka sheh, pasuria, delet, lopët, devetë dhe robërit janë prej mëditjes tënde që është shtuar.” Ai tha: “O robi i Zotit, mos u tall me mua!” Unë atëherë i thashë: “Unë nuk po tallem me ty”, pastaj e mori tërë mallin dhe shkoi, duke mos më lënë asgjë. O Zoti im, nëse unë këtë e kam bërë vetëm për Ty, atëherë na e largo këtë shkëmb nga hyrja e shpellës!” Shkëmbi u rrokullis, kurse udhëtarët dolën dhe e vazhduan rrugën.”
(Muttefekun alejhi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
- Kujtimi i veprave te mira -
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: