islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
- Kujtimi i veprave te mira - EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
- Kujtimi i veprave te mira - EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
- Kujtimi i veprave te mira - Empty20%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
- Kujtimi i veprave te mira - Empty7%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
- Kujtimi i veprave te mira - Empty37%- Kujtimi i veprave te mira - Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 - Kujtimi i veprave te mira -

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Amar
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Amar

Numri i postimeve : 98
Data e regjistrimit : 26/10/2011

- Kujtimi i veprave te mira - Empty
MesazhTitulli: - Kujtimi i veprave te mira -   - Kujtimi i veprave te mira - EmptySat 3 Dec 2011 - 15:55

Muhamedi a.s. ka thene:

“Tre veta nga gjeneratat para jush u nisën për rrugë,e një ditë i zuri nata para
një shpelle,në të cilën hynë dhe bujtën.Një shkëmb u rrokullis nga kodra dhe
plotësisht e mbylli hyrjen e shpe-llës.Ata thanë:“Shpëtimi nga ky shkëmb është
vetëm që ta lusim All-llahun e Madhërishëm që ta largojë për hir të veprave
tona të mira.”
Njëri prej tyre tha:“O Zoti im,unë i kam pasur prindërit pleq të thinjur dhe
asnjëherë para tyre nuk u kam dhënë të hanë e as të pijnë fëmijëve të mi e as
mallit tim(shërbëtorëve).Një ditë më argëtoi kërkimi i kullosës më të mirë
për kopenë time,e nuk iu erdha me kohë dhe ata kishin fjetur.Unë e mola
qumështin në enë dhe ua solla,por i gjeta duke fjetur.Më erdhi keq t’i trazoj,
por edhe që t’i ushqej familjen dhe shërbëtorët,andaj kam pritur me enë në dorë
dhe kam shikuar kur do të zgjohen,e kjo pritje ka zgjatur deri në agim.Fëmijët
e mi aty te këmbët e mia,klithnin të uritur,por u kam dhënë qumësht pasi
prindërit janë zgjuar dhe kanë pirë qumështin që u kisha sjellë.O Zoti im!Nëse
këtë e kam bërë vetëm për Ty e për askë tjetër,atëherë na e largo neve këtë
shkëmb nga hyrja e kësaj shpelle në të cilën gjendemi!”Shkëmbi lëvizi pak,por
jo edhe aq sa të mund të dalin!
Njeriu i dytë tha:“O Zoti im,e kam pasur një kushërirë të afërme të cilën e kam
dashuruar më tepër se tërë botën,-sipas një transmetimi tjetër-e kam dashur
aq fort siç i duan burrat gratë,andaj kërkova prej saj(siç kërkojnë burrat
prej grave të tyre),por ajo nuk më lejoi.Një vit mbretëronte uria e kushërira
e dashur më erdhi dhe unë i dhashë 120 dinarë(monedha ari)që të vetmohet me mua.
Dhe kur ajo ashtu veproi dhe unë u bëra pronar i saj,- sipas një transmetimi
tjetër- kur e përqafova ashtu siç e përqafon burri gruan e tij,ajo(duke qarë)
më tha:“Frikësoju All-llahut dhe mos ma merr virgjinitetin pa të drejtë.”
Atëherë u largova prej saj duke e kursyer nga akti i turpshëm edhe pse e doja më
tepër se çdokë tjetër,e lëshova në liri duke ia dhuruar të hollat e dhëna.O Zoti im,nëse unë këtë e kam bërë vetëm për të fituar kënaqësinë Tënde,na e largo këtë në të cilën jemi!”Shkëmbi përsëri lëvizi edhe pak nga hyrja e shpellës,
por jo edhe aq sa të mund të dilet prej saj.
Njeriu i tretë tha:“O Zoti im,unë kam pasur rrogtarë dhe të gjithëve ua kam paguar menjëherë fitimin e merituar, përveç një njeriu i cili u largua para se ta merrte mëditjen.Unë mëditjen e tij pastaj e kam përdorur si duhet dhe pasuria e tij u shumëzua.Pas një kohe rrogtari im më erdhi e më tha:“O robi i Zotit,m’i jep të hollat për mëditjen time të papaguar! ”Unë i thashë:“Krejt çka sheh,pasuria,delet,lopët,devetë dhe robërit janë prej mëditjes tënde që është shtuar.”Ai tha:“O robi i Zotit,mos u tall me mua!”Unë atëherë i thashë:“Unë nuk po tallem me ty”,pastaj e mori tërë mallin dhe shkoi,duke mos më lënë asgjë.O Zoti im,nëse unë këtë e kam bërë vetëm për Ty,atëherë na e largo këtë shkëmb nga hyrja e shpellës!”Shkëmbi u rrokullis,kurse udhëtarët dolën dhe e vazhduan rrugën.”
(Muttefekun alejhi)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
- Kujtimi i veprave te mira -
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: