islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
66 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 66 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty96%All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty0%All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty0%All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty0%All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty1%All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty2%All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni

Shko poshtë 
5 posters
AutoriMesazh
kimete12
Vizitor
Anonymous



All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyThu 18 Oct 2012 - 8:49

Es selamu aleikum,

Shum faleminderit per sqarimin qe me keni dhene , Elhamdulillah un sot fillova namazin dhe jam shum e lumtur qe po permbush obligimin ndaj All-llahut , shum edhe disa dit mund te arrij ne shtepi para kohes se akshamit te fal ikendin e pastaj akshamit pas akshamit dreken kaza , por tash e shiqova takvimin per ditet ne vijim dhe pasi punoj deri ne 17, dhe 30 min me nevoiten per te shkuar ne shtepi dhe shum shpejt sdo te kem mundesi te arrij para kohes se akshamit per ta falur ikendin para akshamit , te lutem me trego si te veproj ?

All-llahu ju shperbleft me xhenet , per ndihmen qe po me ofroni .

Faleminderit shume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi


Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Selam   All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptySun 21 Oct 2012 - 0:29

Selamun Alejkum.
Nese nuk mund te arrini para Akashamit, ateher do e falni Akshamin e pas tij do i falni kaza namazet qe u kan ngelur pa i falur si psh nese u ka ngelur si p.sh dreken nese u ka ngelur pastaj iqindin e keshtu me rradh.
Me respekt
Selamun Alejkum.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
besiminezemer
Motrat islame
Motrat islame
besiminezemer


Numri i postimeve : 141
Data e regjistrimit : 06/09/2011

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyWed 13 Mar 2013 - 21:27

ELHAMDULILAH MOTER GEZOJ SHUME QE KE FILLU TE FALESH NAMAZ EDHE PSE NUK TE NJOF SHUME GEZOJ PER KETE KETE NDERIM QE TE KA BERE ALLAHU NE ZEMREN TEND. A ME LEJON TE THEM DICKA THUAJ/ ELHAMDULILAH ME THELLESIN E ZEMRES TENDE.! ALLAHU TE KA ZGJEDHE NE SHUME NJERZE E TE KA BEKUE QE TE KA UDHEZUE TE FALESH NAMAZIN DHE TE PASOSH RRUGEN E PROFETIT TON MUHAMEDIT A.S. ELHAMDULILAH... ELHAMDULILAH...ELHAMDULILAH... ME ZEMER TE MBUSHUR ME GEZIM...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fatijona
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 04/10/2013

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 15:34

Selam alejkum hoxh i nderuar kam nje pytje per ty shumm here ne enderr e kom pa   Xheneti  duke hyr  brenda po kur hyra brenda ne   Xhenet thash : mu qetsu zemra qishtu kom thon en enderr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 16:07

We alejkumu selam moter e nderuar njeherit Allahu ju shperbelft per viziten qe beni dhe per interesimin qe tregoni per islamin ne pergjithesi si dhe per forumin tone ne vecanti.
Ne munges te hoxhes dhe angazhimeve te tij te shumta me ndihmen e Allahut xh.sh do te pergjigjem une por nese hoxha ka dicka qe te shton inshallah do te flet me gjeresisht ne lidhje me kete.
Me qense ne nuk jemi komentues te endrave por do te mundohemi sadopak te themi dicka mbi endrat.
E nderuara moter endrat jane fenomen qe i ndodhin gjithsecilit dhe ato ndahen ne tre grupe:
Endra qe vin nga Allahu xh.sh qe jane te verteta
Endra qe vin nga shejtani dhe qe jane te kota
Dhe Endra qe vin nga vetja jone qe jane ata qe ne preukupohemi gjate dites dhe na ndodh naten.
Endrat qe vin nga Allahu xh.sh poashtu ndahen ne disa grupe grupe:
Endrat qe i kan pare Pejgamberet e qe jane te verteta dhe njeherit qe kane qene edhe shpallje nga Allahu xh.sh Sic jane:Endra e Ibrahimit a.s per ta bere kurban djalin,endra e Jusufit a.s se do ti bin ne sexhxhde 11 yjedjelli dhe hena,Endrt e Muhammedit a.s qe ishin shpallje e keshtu me radhe.
Endrat e Besimtareve te devotshem qe shpesh here jane te verteta rall her jane te kota.
Endrat e atyre qe bejn sevape por edhe gjunahe qe i kan baraz si sevapet poashtu dhe gjunahet,keta persona shohin endra te verteta dhe endra te kota.
Dhe endrat e pabesimtareve te cilet me shume shohin endra te kota e rall here shohin ndonje ender te vertete per tiu kthyer Allahut xh.sh
Duke u nisur nga kjo ne nuk dim se ne cilen kategori bene pjese endra juaj pasi qe te verteten e din vetem Allahu xh.sh. Mundet qe kjo ender te jete nga shejtani qe ti me te te qetesu se kinse ti me e ke fitu xhennetin dhe ska nevoj te mundohesh me dhe te rehaton e kjo eshte me shume nese ju jeni qe praktikoni urdherat e Allahut xh.sh ndaloni ndalesat e Allahut xh.sh dhe i permbani sunnetit te Derguarit te Allahut xh.sh e i mallkuari don qe tju largon nga kjo rruge qe jeni sepse ja prishni planet atij mundohet nepermes endres tju qeteson dhe tju pushon nga rruga e Allahut xh.sh
Por nese nuk jeni nga praktikuesit e fese ai ua paraqet xhenentin per tju thene vazhdoni se jeni ne rruge te drejt dhe se ja e ke te garantum xhennetin mos ki dert.
Nese endra eshte nga Allahu xh.sh dhe qe shpresojm qe te jete falenderone Allahun xh.sh dhe duke e pase si piknisje kete ender  duke dite rehatin dhe qetesin qe perjetoni en xhennetin e Allahut qe e ka pregatitur per besimtaret punoni shume adhurone shume Allahun per ta fituar ate xhennet inshaallah i cili ehste qe dhurat teper e madhe por qe ka cmim te madh e ky cmim eshte pra urdherat e Allahut xh.sh dhe ndalesat e tij sic kan ardhe ne Kuranin famelarte dhe sunnetin e te Derguarit te Allahut paqja dhe meshira e Allahut qoft mbi te.
Kjo ishte sa i perkete endres tuaj nese e kam qelluar eshte prej Allahut nese kam gabuar ehste prej meje dhe shejtanit e Allahu e dine me se miri Ai e dinte fshehten dhe ate qe shfaqet.
Wes-selamu alejkum
Me respekt Admin-Ilaz Salihi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Fatijona
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 04/10/2013

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 16:53

Aha faleminderit shumm Jom e interesume me fal namaz po spi di se qysh nese kishi mujt mem kallxu mir ish kon  sepse kuranin e lexok perqdo te premte nji here marr avdes pastaj e lexok suren el bekare edhe el fatiha
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fatijona
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 04/10/2013

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 17:13

A munesh mu pergjigj ???
Mbrapsht në krye Shko poshtë
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta


Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 17:17

Eselamu alejkum e nderuara moter Fatijona , se pari deshiroj te ju uroj mirseardhjen ne forumin tone dhe te ju falenderoj per viziten qe i beni kesaj faqe .Me vjen shume mire qe keni interesim per te filluar faljen e namazit dhe inshallah me ndihemen e Allahut do te filloni shum shoejt .

Per tu ju ndihmuar ne faljen e namazit shih linkun posh nese do te ju ndihmoje 

http://www.faljaenamazit.com/faljaenamazit/Fillim/falja.swf
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 17:22

Per sa i perket faljes se namazit jane bere shpjegime te shumta ne forumin tone nga Hoxha i nderuar si dhe ka programe te shumta qe te tregojn si me u fal mjafton te shtypish butonin larte ku shkrun kerko dhe aty shkrun Falja e namazit dhe te del gjithcka mbi namazin.Pra sot eshte shume lehte per me u msu me u fal.
Por ja une do te paraqes ndonje link ketu mjafton te klikosh mbi linkun dhe menjeher futesh dhe e mer programin i cili ehste ne format rar dhe e depakton i ke regullat e faljes dhe si duhet te falesh.

Mere ketu


Keshtu duket programi



Linket ku eshte pyetur hoxha mbi namazet:

PYETJE HOXHES NE LIDHJE ME FALJEN E NAMAZIT

Nje pyetje hoxhes rreth namazit.

Pyetje hoxhes ne lidhje me prishjen e namazit

Falja e namazit ne praktik - per fillestaret

Ja keto jane disanga linqet qe jane parashtruar ne forumin tone sa i perket namazit ke dhe shume mbi vleren e namazit mjafton te kekrosh ne butonin kerko.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Fatijona
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 04/10/2013

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 18:19

Shum faleminderit per ndimen qe ma dhat edhe jom shum e lumtur qe jam pjes e kti forumi zoti qoft i knaqur me ju allahu ju shperbleft po dashta me bo edhe 1 pytje se a pranohet namazii  edhe pse sjom e mbulume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 18:24

Namazi dhe mbulesa jane dy urdhera ne vete pra namazi pranohet edhe pse je pa mbules por qe nuk mundeni te hyni ne namaz pa mbules qe domethone nuk guxoni ti drejtoheni Allahut xh.sh dhe te bisedoni me te ne namaz e per mbulesen do te pergjigjeni per ate urdher qe ja theni Allahut inshaallah do ta vendosni ehde mbulesen pasi qe nuk mundet qe ne namaz te dalesh para Allahut si mundt te kalosh tere kohen pa mbules kur Ai qe te ka kriju nuk te pranon pa mbules e si mundet tjerit te te shofen pa mbules.
Allahu e din me se miri
wes-selamu alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Fatijona
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 04/10/2013

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 19:24

Aha e pata boo ni pytje per ni onderr qe e pata pa po ma kish spjegu shumm mir aj djali po aj tha q e hoxha nashti shton ndoi sen e spi di ku me kqyrr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fatijona
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 04/10/2013

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 19:24

Aha e pata boo ni pytje per ni onderr qe e pata pa po ma kish spjegu shumm mir aj djali po aj tha q e hoxha nashti shton ndoi sen e spi di ku me kqyrr
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi


Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 21:22

Selamun Alejkum.
Mendoj se pergjigja ishte ne rregull, dhe  e pash te arsyeshme te mos shenoj, sepse ishte pergjigjur shum mir. Mendoj se per at se ja keni filluar Namazit  qe eshte obligim i cdo muslimani dhe muslimaneje, si sihariq nga Allahu xh sh. i keni par at ender. Le te jet per hajr.Allahu  e din me se miri.
Me repekt
Selamun Alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Fatijona
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 04/10/2013

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 23:29

Aha faleminderit shumm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Fatijona
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 04/10/2013

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 23:35

Tash pershembull qe ja kom nis mu fal a bon mu fal en ni peshqir te pasur se nuk kam Razz per momentin  am pranohet       Edhee a mos po e teprojj shumm se po boj pytje per cdo minut nashti pi teproj pakk mfalni........
Allahu qoft i knaqur ne ju 

Aminn!!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 23:37

Ska problem moter ne jemi ketu per kete pune dhe urdhero serish per pyetjet qe i keni ne do te mundohemi ne baz te njohurive tona tju pergjigjemi do te ndodh qe ndonje pyetje te venoj pak keni durim deri sa te lejona sepse kemi obligime me xhemat.
Deshta nje keshill te vogel kur te parashtrosh pyetje ndjeke kete menyre nese e ke gjetur rubriken  pyetje hoxhes  klikoje buronin teme e re dhe ne fushen e zbrazur ku shkrun post title e shkrun pyetje hoxhes dhe pastaj titullin epyetjes ndersa ne fushen e zbrazur poshte shkrun komplet pyetjen apo hallin keshtu ne e kemi ma lehte si dhe pyetja juaj idnetifikohet si pyetje e re dhe perfitojn edhe vizitoret nga pyetja juaj, sepse ketu ku ju e keni parashtru pyetjen ka parashtru nje moter pastaj nje tjeter pastaj ju dhe eshte bere si komente e jo si pyetje pra mos me keqkuptoni cdo pyetje duhet te hapet pyetje e re dhe ndonjeher mund te shikoni nese hoxha eshte pergjigjur  per ndonje pyetje te njejt.
Per me e pas me lehte e keni ne ballin fotografin ehoxhes pyete hoxhen duke klikuar ajo foto ju direkton dirket ku me eshkrujt titullin epyetjes si dhe pyetjen teper lehte ne ballin eke ne te majt ne pjesen e mesit.
Wes-selamu alejkum
Me respekt Admin Ilaz-Salihi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptyFri 4 Oct 2013 - 23:58

Shikoni moter aspak nuk e teproni dhe pyetni sa her qe mundeni e ne kur jemi ne linj do te mundohemi qe pergjigjen tjua japim sa me pare, vetem se ju lutem permbaheni sa te mundeni rregullave  te hapjes se temes s ere  ne kete rast pyetjes sepse krijohet remuje dhe vizitoret nese kerkojn ndonje pergjigje per ndonje ceshtje nuk e dine se kjo pyetje eshte bere me poshte dhe sun e gjejn pergjigjen dhe pyetin serisht per te njeten pyetje.
Sa i perket pyetjes suaj njeherit ju pergezoj per fillimin tuaj te namazit Allahu ta beft nje nism te mbare Allahu ta pranoft dhe te forcoft ne fe e imanin ta shtoft pasi qe keni nis nje pune te madhe njee urdher te patjetersueshem.
Sa i perket faljes mbi sexhade apo mbi pishqir nuk prish pune kryesore eshte qe trupi petku dhe vendi ku falesh te jete i paster dhe kjo ehste nje nder kushtet e namazit pasi qe kushtet e namazit jane 12 dhe jane te ndara ne 6 para se me hy ne namaz dhe 6 pasi qe futesh ne namaz dhe ato jane:
6 Para se me hy ne namaz jane:

  1. Trupi petku dhe vendi ku falesh te jete i paster
  2. Trupi me qen i mbuluar sipas rregullit fetar (Per femrat i gjith trupi pervec ftyres dhe duarve)
  3. Abdes me mar (Pastrim i obligueshem fetar:doret,goja,hunda,syte,krahet, nga 3 her,mest nje e treta e kokes,veshet,qafa me te prapmen e dores me tre gishta,dhe kembet.
  4. Vaktin me  edite(kohen e cdo namazi)
  5. Ka kibla me u kthy (Ne drejtim te qabes ne baz te vendit ku gjendeni me ndonje busull)
  6. Nijet me  e  be (Per kohen perkatese qe do ta falni)
6.Kushtet e brendeshme kur hin ne namaz njeherit qe quhen edhe rukne te namazit jane:

  1. Tekbir me mare (Iftitah tekbiri)...Duke thene Allahu ekberngritim duart burat deri tek veshet grate  ne barazpesh te shpatullave sipas medhehbit hanefi.
  2. Ne kembe me ndejt (Kijam) Per ata qe mundin qendrimi ne kembe ehste ne kembe per ata qe nuk mundin qendrim ne kembe eshte ulur ne toke apo ne karike, e per ata qe smundin as ashtu falen me isharete qendrim ne kembe ehste shtrire.
  3. Kuran me lexu(Kirae) me  e lexu suretul fatih elhamin dhe nje sure qe e din ina eatajnen apo kulhuvallhin.
  4. Ne ruku me ra (Ruku) duke e drejtu shpinen dhe duke i vendos duart ne gjunj  dhe thote tri her  subhane rabiel adhim.
  5. Ne sexhxhde me ra (suxhud) ku duhet balli,hunda dhe duart te prekin ne toke e jo mbi duar me e be sexhden tek grat mund qe bryllat te prekin per trupi ndersa tek burat jo.
  6. Dhe ne fund ne gjunj me ndejt dhe sa te rish te lexosh.Etehijatin  nese je ne rekatin e dyte per rekatet me nga 4 rekat si dreka ikindija dhe jacija ndersa ne rekatet qe jane me dy dhe 3 rekat  ne uljen e fundit pas etehijatit e shton dhe salavatet dhe duate .Allahume saliala,Allahume barik ala,Allahume rabbena dhe Rabenak firli dhe jep selam keshtu perfundon namazin.
Keto ishin kushtet e namazit  dhe besoj se e sqaruam se nuk ka problem me u fal mbi peshqir sepse papasterti ne kete rast konsiderohet cdo papasterti e cila e prish namazin qoft e ngurt apo e lenget si:Urina,pislleku,prekja e qenit,maces e keshtu me radh.
Kjo ishte sa i perket pyetjes suaj e Allahu e din me se miri ne mundohemi ne baz te njohurive tona.
wes-selamu alejkum
Me respekt Admin Ilaz-Salihi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Fatijona
Motrat islame
Motrat islame



Numri i postimeve : 9
Data e regjistrimit : 04/10/2013

All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  EmptySat 5 Oct 2013 - 11:54

Aha faleminderit shummmm
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty
MesazhTitulli: Re: All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni    All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni  Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
All-llahu ju shperblefte ,kam dhe nje tjeter pyetje nese ka mundesi te me pergjigjeni
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din
» Krijo botën tënde me aq sa ke mundësi...Nëse nuk dëshiron që njerëzit një ditë të të thonë:"Të kam ditur ndryshe"
» All-llahu të do nëse !
» Më fal Nënë,nuk është faji im,nëse ti vuan mëkatin e dikujt tjetër!
» Nese don te arrysh shkallen me te larte te moralit, meso se si ishte Profeti Muhammed [sal-lall-llahu alejhi vesel-lem]

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: