islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty96%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty0%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty0%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty0%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty1%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty2%Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat Empty
05112012
MesazhPopullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat

Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat (u59u)syria_ref_1351930001
Ky është rezultati i studimit "E ardhmja e popullsisë muslimane globale " të bërë nga forumi Religion&Public Life në SHBA, sipas të cilit, në vitin 2030, nga 8,3 miliardë njerëzit në Tokë, 26.4 për qind do të jenë musliman.

Kjo do të paraqesë tre përqindëshin e rritjes nga 23.4 përqindëshi aktual nga gjithsej 6,9 miliardë banorë në botë. Duke përdorur shkallët e natalitetit, vdekshmërisë dhe migracionit, hulumtuesit e këtij forumi, parashikojnë se në dy dekadat e ardhshme, numri i muslimanëve në botë do të rritet me një normë vjetore prej 1.5 përqind, ndërsa numri i popullsisë jo-muslimane për vetëm 0.7 përqind.

Siç tregojnë rezultatet e hulumtimeve, deri në vitin 2030. Pakistani do ta tejkaloj Indonezinë, si vendi më i populluar musliman në botë. Në Afrikë, popullsia muslimane e Nigerisë do të tejkaloj popullsinë e Egjiptit, ndërsa në Evropë numri i muslimanëve në 20 vjetët e ardhshëm do të rritet për një të tretën, nga 44,1 milion në 58,2 milion ose nga 6 në 8 për qind të popullatës së përgjithshme. Në disa vende të Unionit Evropian, të tilla si Suedia, përqindja e muslimanëve do të dyfishohet në krahasim me popullsinë e përgjithshme.

Në Francë dhe Belgjikë, muslimanët në vitin 2030, do të arrijnë më shumë se 10 për qindëshin e popullsisë, në Austri, 9,3 për qind dhe në Britaninë e Madhe 8.2 për qind. Rusia do të vazhdojë të ketë popullsinë më të madhe muslimane në Evropë, me 18,6 milion muslimanë ose 14.4 për qind të popullatës së përgjithshme, ndërsa përqindja e atyre në SHBA (1.7 për qind), edhe më tej vazhdon të jetë një pjesë e vogël e popullsisë, edhe pse në numrat absolut (6,2 milion) do të tejkalojë numrin e përgjithshëm të muslimanëve në vendet evropiane, duke mos përfshirë Rusinë dhe Francën, thuhet në këtë studim.

Sipas njoftimeve nga ‘VoaNews’ të dhënat nga Almanaku botërorë për vitin 2012. thonë se numri i atyre që e kanë përqafuar Islamin është rritur pas 11 shtatorit 2001. Bashkësia fetare me rritjen më të shpejtë në Shtetet e Bashkuara është ajo muslimane. Sipas statistikave, 20.000 amerikanë, kryesisht me origjinë hispanike dhe afrikane, brenda vitit konvertohen në Islam.

San Antonio është qyteti i shtatë më i madh në Shtetet e Bashkuara, popullsia e të cilit është dyfishuar në dhjetë vitet e fundit, dhe shënon një rritje të vazhdueshme ekonomike në vitet e recesionit. Dikur San Antonio kishte vetëm një xhami, por sot ky qytet ka katër xhami. Imami Sheikh Yusuf Said thotë se ky komunitet për çdo muaj pasurohet me 5 deri në 9 muslimanë.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat :: Komentet

No Comment.
 

Popullsia muslimane do të rritet dy herë më shpejt se sa të tjerat

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Statistika-
Kërce tek: