islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
25 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 25 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty20%Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty7%Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty7%Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty7%Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty7%Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty7%Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty7%Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty37%Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Empty
MesazhTitulli: Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes   Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes EmptyFri 29 Jun 2012 - 0:24

Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes 539727_262789937160705_263182810_n

Arakani-Burma

A e dini se popullsia e burmes eshte 50 milijon, kurse muslimanet perbejne 15% te popullates, ndersa ne provincen Arakan ku ata persekutohen jane 70% e popullates ndersa pjesa tjeter budist dhe te tjere.

A e dini se islami ne Arakan ariti ne kohen e halifes abasit Harun Rashid ne shekullin e shtate gregorijan dhe u be shtet islam i pavarur te cilin e kane sunduar 48 mbreter musliman ne nje periudhe prej 3 shekujve e gjys.

A e dini se ne vitin 1784 Arakani eshte okupuar nga mbreti budist Budabaj nga friga e perhapjes se islamit ne provincat tjera te burmes ky mbret ka shfaros gati te gjithe shenjat e ekzistimit te islamit ne Arakan, duke i shkateruar xhamite, shkollat fetare islame, duke i mbytur dijetaret dhe thiresit musliman, duke vendosur sa ma shume popullsi budiste ne ato vende ku jetojne muslimanet etj.

A e dini se me ardhjen e pushtetit ushtarak fashist ne vitin 1962 ne krye me gjeneralin Njubin muslimanet ju jane nenshtruar çdo lloj persekutimi dhe zullumi qe mund te ekziston, ku me vrasje, ku me debim, ku me uzurpim te tokes e llojlloj tjera.

A e dini se muslimanet ne Burma nuk kane asnje te drejte ne ate shtet si shtetas.

A e dini se muslimanit ne burma nuk i lejohet te martohet derisa te mbushe 30 vjet, kurse muslimanja 25 vjet, por edhe me kete kufizim ndonjehere ne pergjithesi ju ndalohet martesa dhe detyrohen muslimanet me dhene ryshfet oficereve te provinces ne menyre qe t'iu lejohet martesa.

A e dini se muslimanet e Arakanit jane pakica me e shkelur ne bote sipas kombeve te bashkuara.

Ae dini se ne keto dite muslimanet ne burma po masakarohen ne menyre barbare, po ju djegen shtepite , fshatrat po edhe qytet i tere.

Pasha Allahun nuk ka njeri me te shkelur ne fytyren e kesaj toke ne kete kohe sikurse muslimani i burmes, po as fe me te shkelur sikurse ISLAMI ne burma.

Pasha Allahun pre imanit me te dobet eshte tash te bejme dua per keto vllezer dhe motra ne qe po jetojme ne komoditet ndersa ata nuk dine se a do ta arijne mengjesin.

O Allah Zoti i qiejve dhe i tokes. i Gjalle dhe i Perhershem, Nxeri nga kjo situate vllezerit tone ne burma shkateroj zullumqaret budist me nje ushtri qka vetem Ti e di, sjelljva denimin nga nuk e paramendojn Amin.

Pershtati: Muhamed Imeri

Allahu ju shperbleft per postimin.
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Arakani-Burma A e dini se popullsia e burmes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2012 :: Lajmet Ditore-
Kërce tek: