islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty20%Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty7%Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty7%Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty7%Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty7%Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty7%Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty7%Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty37%Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit Empty
MesazhTitulli: Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit   Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit EmptyMon 14 Sep 2009 - 10:18

Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit 0
10 DITËT E FUNDIT TË RAMAZANIT


Allahu na ka zbritur dhjetë netë nga më të begatat që eksiztojnë, dhe në to ka zbritur begati të madhe. Këto netë kanë vlera të mëdha, prandaj Pejgamberi alejhi selam në këto ditë e shtonte së tepërmi adhurimin dhe punët e mira. Nga Aishja transmetohet : “Pejgamberi alejhi selam, këto ditë, i shtonte punët e mira më shumë se ditët e tjera.” [Transmeton Muslimi]
Ajo thotë: “Kur hynte dhjetëditëshi i fundit, Pejgamberi alejhi selam shtrëngonte izarin, falte namaz gjithë natën dhe për këtë zgjonte edhe pjesëtarët e familjes.” [Transmeton Buhari dhe Muslimi]
Ajo thotë: “Pejgamberi e përziente njëzetëditëshin e fundit me namaz nate dhe me gjumë, por kur hynte dhjetëditëshi, nuk flinte, por shtrëngonte izarin.” [Transmeton Ahmedi]
Nëpërmjet këtyre haditheve del në pah vlera e këtyre ditëve, sepse edhe Pejgamberi alejhi selam u ka kushtuar rëndësi atyre, duke shtuar në këto ditë punët e mira. Ai rrinte tërë natën zgjuar duke falur namaz, duke lexuarKur’an e duke bërë dhikër.
Këtë e bënte për madhështinë dhe rëndësinë e këtyre ditëve dhe për të kërkuar Natën e Kadrit, në të cilën kush falet me besim dhe duke llogaritur sevapin, i falen të gjitha gjynahet e mëparshme. Mënyra se si Pejgamberi alejhi selam i shfrytëzonte këto ditë, me namaz, dhikër e adhurim, tregon se ato janë një rast i volitshëm. Ndaj edhe besimtari i mençur nuk e lë këtë rast t’i shpëtojë, si atij, ashtu edhe familjes së tij.
Ato janë disa netë të pakëta, mund të ndodhë që gjatë adhurimit në këto netë të ndjesh shijen e pendimit dhe të sinqeritetit, e kështu fiton Dunjanë dhe Ahiretin. Është për të ardhur keq kur shikon se si shumë muslimanë, këto ditë të begata i kalojnë me gjëra që nuk u sjellin dobi. Rrinë deri natën vonë duke bërë muhabet, dhe kur vjen koha për të falur namaz nate, flenë, duke u shpëtuar në këtë formë një sevap mjaft i madh, të cilin nuk mund ta gjejnë më gjatë atij viti. Nuk ka dyshim se ata i vë në lojë shejtani, i cili është betuar të largojë njerëzit nga bindja e Allahut. Allahu i thotë shejtanit: “Sepse, ti ndaj robërve të Mi (të sinqertë) nuk ke kurrfarë force (as fizike e as mendore), përveç atyre të humburve që të vijnë nga pas.” [Hixhr, 42]
Ai që është i mençur nuk e ndjek rrugën e shejtanit, i cili i ka dalë si kundërshtar Allahut, kjo është në kundërshtim me logjikën e shëndoshë. Allahu thotë: “Vallë në vendin Tim do ta merrni për mik atë (shejtanin) dhe pasardhësit e tij, ndërkohë që ata janë armiqtë tuaj? Sa këmbim i shëmtuar është ai që bëjnë jobesimtarët.” [Kehf, 50]
“Shejtani është armiku juaj, ndaj edhe ju konsiderojeni atë si armik, ai e thërret grupin e tij vetëm sa për t’i bërë banues të zjarri.“ [Fatir, 6]
Nga të veçantat e këtyre dhjetë ditëve është se në to Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem ka bërë edhe Itikaf. Itikaf do të thotë: “Të qëndrosh në xhami për t’u veçuar në adhurimin e Allahut.” Itikafi është prej sunneteve të bazuara në Kur’an dhe në hadithe të sakta. Aishja transmeton se: “Pejgamberi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem bënte Itikaf në dhjetë ditët e fundit të Ramazanit, derisa ndërroi jetë. Më pas në xhami bënin Itikaf gratë e tij.” [Transmeton Buhari dhe Muslimi]
Pejgamberi alejhi selam bënte Itikaf në dhjetë ditët e fundit të Ramazanit, derisa ndërroi jetë.

Marrë nga revista "Muaji i Ramazanit", nr.1, Nëntor 2002
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Vlera e dhjet ditëve të Ramazanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: