islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty20%I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty7%I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty7%I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty7%I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty7%I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty7%I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty7%I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty37%I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut Empty
MesazhTitulli: I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut   I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut EmptySun 13 Jan 2013 - 14:12

I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut 123_1357892003N
Cito :
ga Adij ibën Hatim (Allahu qoftë i kënaqur me të) përcillet se ka thënë: Isha te i Dërguari i Allahut (paqja dhe lëvdatat e Allahut qofshin mbi të) kur erdhën te ai dy burra: njëri ankohej nga vobekësia, e tjetri nga vjedhësit… I Dërguari i Allllahut tha:

Nga Adij ibën Hatim (Allahu qoftë i kënaqur me të) përcillet se ka thënë:

Isha te i Dërguari i Allahut (paqja dhe lëvdatat e Allahut qofshin mbi të) kur erdhën te ai dy burra: njëri ankohej nga vobekësia, e tjetri nga vjedhësit… I Dërguari i Allllahut tha:

“Sa u përket vjedhësve, do të kalojë një kohë e shkurtër, ndërsa karvani do të jetë në gjendje të dalë nga Hireja e të shkojë deri në Mekë pa u frikësuar nga askush pos Allahut… Ndërsa sa i përket vobekësisë, nuk do të vijë Dita e Gjykimit para se ta marrë ndonjëri prej jush pasurinë e vet dhe të shëtitet për t’ia dhënë dikujt, por nuk do të gjejë askënd që do t’ia kishte pranuar.

Pastaj ju do të paraqiteni para Allahut duke mos pasur as perde, e as përkthyes mes Zotit dhe juve. Allahu do të thotë:

“A nuk të dërgova Lajmëtar që ta kumtojë meazhin?”

Do të përgjigjet: “Po.”

“A nuk të dhashë pasuri dhe shumë mirësi?” do të thotë: “Po”

Pastaj (i pyeturi) do të shikojë në të djathtë, por nuk do të shohë asgjë pos zjarrit, do të shohë edhe në të majtë, por nuk do të shohë asgjë pos zjarrit.Pra, secili prej jush le ta mbrojë veten e tij prej zjarrit duke bërë mirësi qoftë edhe me një gjysmë hurme, e nëse nuk e ka këtë mundësi, atëherë me një fjalë të mirë.”

(Buhari nr.359, Muslimi nr. 1016 –në formë të shkurtuar-)

Allahu ju shperbleft per postimin.
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
I vobekti dhe vjedhësi ankohen te i Dërguari i Allahut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: