islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoLatest imagesidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.
Aplikacionin mund ta gjeni edhe ne playstore ku keto dite eshte postuar per prove shkruani ne plazstore islamieshtedrit dhe do tua nxjer për ta shkarkuar dhe instaluar.


MERENI NE PLAYSTORE NE LINKUN POSHT



UPLOADO GRATIS DERI 1 GIGA NE KETE WEBFAQE KLIKO

https://portal.start.io/#/pub/ads-txt
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Ilahije e re per Ramazan 2023 nga Merita Burniku: Pershendetje nga Gurbeti n'Ramazan
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:31 nga Admin

» Përcaktimi i fillimit të Ramazanit, syfyrit dhe iftarit
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyThu 23 Mar 2023 - 2:02 nga Admin

» Programi I aktiviteteve ne Ramazan ne Xhamine e Frankenthalit
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:53 nga Admin

» Vaktia e Ramazanit per Frankenthal Gjermany dhe Qytetet tjera te Gjermanise
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:48 nga Admin

» Dersi i pare ne Xhamine e Frankenthalit: Tre ceshtje me rendesi ne Ramazan
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:29 nga Admin

» Mire se erdhe Ramazan Urime Muaji I Ramazanit Video Projekte
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyWed 22 Mar 2023 - 23:21 nga Admin

» (Tregim Islam) Gjahtari dhe zogu
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:50 nga Admin

» (Tregim Islam) Jeta jonë ndodhet në këtë tregim
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:47 nga Admin

» (Tregim Islam)Zoti im, nëse kështu sillesh me të pabindurit, atëherë sa i mirë je ndaj atyre që të binden"
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyMon 6 Feb 2023 - 22:39 nga Admin

» (Tregim Këshillues) Vrima në varkë
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyThu 24 Nov 2022 - 2:04 nga Admin

» (Tregim Keshillues) Mos e harro ombrellën në duanë e shiut
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:58 nga Admin

» (Tregim islam) Tre vëllezërit
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregim Islam) Historia e burrit i cili gërmoi malin për njëzet vjet
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyThu 24 Nov 2022 - 1:40 nga Admin

» (Tregim Islam) Shtatë pyetjet
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:34 nga Admin

» (Tregim Islam) Papagalli i mbretit
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:24 nga Admin

» (Tregim Islam) Vlerësoje para se ta humbësh
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyThu 29 Sep 2022 - 18:11 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i urtë
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyWed 27 Jul 2022 - 20:10 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për gruan dhe gjarprin e saj
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:59 nga Admin

» (Tregime Islame) Këshilla e babait
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Rrobaqepësi gënjeshtarë
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe poeti
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:48 nga Admin

» (Tregim Islam) Mbreti dhe shërbëtori
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyWed 27 Jul 2022 - 19:37 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos u ndikoni nga njerëzit e këqinj dhe të ligë
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyTue 28 Jun 2022 - 10:16 nga Admin

» (Artikull) TË KËNAQI QË TË MASHTROJ!
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:23 nga Admin

» (Tregime Islame) Poeti me qyp
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:16 nga Admin

» (Shëndetësi) Kujdesi për veshkat gjatë stinës së verës
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:13 nga Admin

» (Tregime Islame) Mbreti dhe plaku i varfër
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:03 nga Admin

» (Tregime Islame) Fjala e mirë si pema e mirë
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyTue 28 Jun 2022 - 0:00 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi mbretin i cili vendosi të shpërblejë me një kurorë floriri
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:56 nga Admin

» (Tregime Islame) Mos nënçmo asnjë vepër të mirë,
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyMon 27 Jun 2022 - 23:50 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi plakun e urtë që ja tregoi mbretit mëshirën e Allahut xh.sh
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:55 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi personin që shkoi në Haxh dhe gjeti një qese me flori
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:49 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi mbi një njeri i cili kishte gjashtë vajza dhe gruan e kishte shtatzënë për herë të shtatë
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:45 nga Admin

» (Tregime Islame) Studenti që morri mësimin e jetës nga profesori
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:42 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregimi për plakun që deshi të shpëtonte macen nga mbytja në lum
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyFri 24 Jun 2022 - 1:34 nga Admin

» (Tregime Islame) Tregim pikëllues për gjyshin
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyTue 21 Jun 2022 - 20:04 nga Admin

» (Tregime Islame) Inat deveje
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyTue 21 Jun 2022 - 19:52 nga Admin

» (Tregime Islame) DHURATA E BUKUR E MATURANTIT
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:41 nga Admin

» (Tregime Islame) Babai dhe djali
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyMon 20 Jun 2022 - 16:36 nga Admin

» (Teme Islame) Rreze shprese
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptySat 18 Jun 2022 - 20:18 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
69 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 69 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Filmi i ri ne aplikacion

Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty96%Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty
 96% [ 287 ]
2.Vetëm Sabahun
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty0%Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty0%Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty0%Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty1%Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty2%Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 299
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3031 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri Fadil Grisholli

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24389 artikuj v 13536 temat
PYETE HOXHËN

Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin


Numri i postimeve : 8520
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 42
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Empty
MesazhTitulli: Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami   Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami EmptyMon 4 Mar 2013 - 16:45

Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami Famija10E lindur me përkatësi myslimane, e rritur me idetë krishtere, e rikthyer sërish në besimin islam. Është kjo historia e Elona Hoxhës, gruas me shami, e cila ka ndërruar disa herë besimin e saj fetar. Elona është rritur në rrugën pranë Selvisë në Tiranë. Në vitet ’90 ajo ishte një adoleshente e zakonshme. Hera e parë kur shkeli në kishë ishte në moshën 13 vjeçare. Shkak u bë komshia, praktikante e krishterë. Predikimet e para i mori në Kishën Katolike në rrugën e Kavajës. Që nga ky moment Elona u kthye në frekuentuese të rregullt të meshave dhe riteve fetare. Në kohën e gjimnazit, ndoqi për një periudhë 3-vjeçare, kursin për besimin fetar biblik. Ishte jo vetëm besimtare, por edhe pjesë e korit të kishës. Në bisedë e sipër tregon se ajo ishte një kohë kur ndihej një besimtare e vërtetë, kjo për shkak të njohurive fetare që kishte marrë deri në ato momente. “Besoja me shpirt. Në kishën ku bëja pjesë ndërmerrja dhe nisma humanitare. Tek mua ndikonin shumë edhe murgeshat që më jepnin mësim”. Në moshën 15 vjeçare, Elona u pagëzua. Kishte dy vjet që ishte bërë pjesë e kishës. Ajo vazhdoi të besonte në idetë e krishtera edhe për shumë vite të tjera. Në vitin 1998, një ditë vjeshte, aty në rrugën e Kavajës ku gjenden pranë e pranë xhamia edhe kisha, një djalë vizitoi rastësisht institucionin fetar të katolikëve. Ndërsa ngjiste shkallët e kishës, sytë e tij shkëmbehen me ato të një vajze, që ishte Elona. Djali quhej Gentian. Ai ishte frekuentues i rregullt i besimit islam. Ishte një besimtar i devotshëm i cili falej 5 herë në ditë. Besimi në fe të ndryshme nuk i pengoi të rinjtë të takoheshin. Ata nisën të bisedonin për fenë e më pas të dashuroheshin. Genti ishte një besimtar, që kishte përfunduar studimet për Teologjinë Islame në Arabinë Saudite. Ai kishte jetuar në vendin arabik për afro 8 vite. Elona ishte një vajzë që sapo kishte mbushur 18 vjeç, frekuentuese e rregullt e kishës. “Ai kishte njohuri shumë të mira për Biblën, ndërsa unë nuk e njihja fare Kuranin.” Genti ka qenë ai që ka patur ndikim të madh te Elona. Përpos dashurisë ata kanë gjetur te njëri-tjetri edhe fenë e përbashkët. Elonës i kujtohet hera e parë kur ka shkuar në xhami. Mbante të varur në qafë kryqin. Gratë që kryenin ritualin e faljes e kishin parë me habi. Pas disa ditësh ajo e hoqi kryqin. Katër muaj njohje me Gentin, mjaftuan që Elona të konvertohej nga katolike në myslimane. “Nuk jam ndjerë kurrë e imponuar, çdo gjë e kam bërë më dëshirën time.” Genti ishte mësuesi i parë për Elonën, i rregullave të Islamit. Elona frekuentuese e kishës nuk e kishte lexuar kurrë Kuranin. Ndërsa njohu Gentin njohu edhe librin e shenjtë të myslimanëve. Një vit pasi ishin njohur, çifti u lidh në fejesë. Ata shkuan në Haxh, në tokën e bekuar të fesë Islame “Teksa shkova në Haxh, m’u duk sikur rilinda, përjetova një ndjenjë të çuditshme dhe aty mendova që po, unë jam myslimane.”.Pas kthimit nga Haxhi, Elona vendosi të mbulohet me shami. Kishin kaluar një vit e gjysmë nga njohja me Gentin. Thotë se zgjedhja ka qenë e lehtë. “E kam bërë më dëshirë të plotë, pasi e ndjeva së brendshmi. Isha e bindur në veprimin tim. Çdo gjë është me të ndjerë.” Genti i kishte thënë që mendohu mirë! Por ajo e kishte ndarë mendjen. Në mendimet e saj nuk kishte asnjë lëkundje. Vendosi të fshehë hiret e një femre brenda perçes dhe shamisë. Elona, me sy te shkruar nuk do të ishte me ajo vajza e gjimnazit “Partizani” me flokët e dendur gështenjë lëshuar dhe me minifund. Ajo do të ishte tani e tutje besimtare myslimane me shami. “Shoqëria ime e kishës, u habit për faktin që unë ndërrova fe.” Këtu ndërhyn Genti: T’ju sqaroj diçka? “Ndryshimi ndërmjet nesh dhe të krishterëve është vetëm triniteti. Ata kanë atin, birin dhe shpirtin e shenjtë. Ne besojmë që Zoti nuk ka bir dhe është një i vetëm. Ky është ndryshimi. Kurani është pasardhësi i Ungjillit. Shumë gjera që gjenden në librin e shenjtë Islam gjenden edhe në Bibël, vetëm ndryshojnë emrat. Unë për vete nuk shikoj ndonjë ndryshim i madh. Unë e pranova Elonën siç ishte”- thotë Genti. Ndërhyrja e bashkëshortit shoqërohet me buzëqeshje nga Elona që i ndodhet në krah. “Të falesh, pesë vaktet e namazit në ditë siç falem unë, do të thotë që je shumë afër me Zotin. Në këtë fe, gjeta dhe përgjigjet e shumë pyetjeve. Gjatë mësimit biblik që kam bërë në kishë, kishte situata që nuk ishin të gjitha të qarta”, thotë Elona. Genti dhe Elona u martuan pas 5 vite njohje. Ata kanë 3 fëmijë, Sarën (9), Nadian (7) dhe Enesitin (5). Pas 15 viteve së bashku ata thonë me bindje se besimi është i njëjtë. Rasti i këtij çifti është shembulli më i mirë i bashkëjetesës dhe harmonisë fetare.

Faturat e dritave

Gentian Hoxha është drejtues i shoqatës së “Gjysmë Hënën e Kuqe” në Shqipëri. Shoqata e cila është themeluar me vendim gjykate në 22 nëntor të vitit të kaluar, do të jetë aktive në ndihmë të shtresave në nevojë. Ashtu si edhe simotrat e saj në të gjithë botën, organizata do të këtë rol humanitar. Gentiani nuk gjendet rastësisht në këtë pozicion pune. Ai vjen nga një edukim teologjik. Ka përfunduar studimet për këtë degë në Arabinë Saudite në vitet 1992-1996. Ajo që e bindi që të pranonte këtë pozicion ishte eksperienca e punës prej më shumë se një viti në Task-Forcën e CEZ. Gjatë kësaj kohe, në udhëtimet e gjata nëpër Shqipëri, atij iu desh të urdhëronte t’u priteshin dritat shumë familjeve që nuk kishin paguar faturën e energjisë elektrike. Një ditë vendosi t’i thoshte ndal kësaj pune. Duke parë familje të varfra në të gjithë vendin, ai e kishte të vështirë t’u shkëpuste dritat. Në vitin 1999 Genti kishte punuar me “Gjysmë Hënën e Kuqe” gjatë luftës së Kosovës. Ai vendosi të lidhë menjëherë kontaktet. Tashmë organizata pret financimet nga simotrat e saj në të gjithë botën. Ajo është e dyta në Ballkan pas Turqisë. “Nuk ka dallim në ndihmën që do të jap. Kategoritë janë fëmijët, mosha e tretë deri në hapjen e azileve. Qëllimi është të ndihmoj shtresat në nevojë, fëmijët jetimë. Kemi bërë takime me ambasadorin e Kuvajtit, Turqisë, Katarit etj. Pas njohjes, kemi paraqitur projektet tona. Deri tani i gatshëm është treguar Kuvajti. Ende nuk e ka filluar punën, por punë javës do filloj aktivitetin e saj. Burimet njerëzore deri më tani janë të gjithë vullnetar.”[justify]
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Nga një praktikante e krishterë, në grua me shami
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Nga një praktikante e krishterë, në myslimane me shami
» Isha krishtere por në Islam gjeta lumturinë, flet një Grua Gjermane! (VIDEO)
» Mer shembull nga kjo grua bënu grua e mir0δ.
» Bashkohen për shami
» Konferenca "Perspektiva muslimane dhe e krishtere"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Kthime në Islam-
Kërce tek: