islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty20%Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty7%Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty7%Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty7%Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty7%Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty7%Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty7%Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty37%Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! Empty
MesazhTitulli: Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit!   Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit! EmptyThu 11 Jul 2013 - 19:25

[Only admins are allowed to see this image]Ramazani është muaj i agjerimit, adhurimit, qëndresës, bujarisë, durimit, vetëvlerësimit dhe Kur’anit. Në fakt, ekzistojnë disa grupe dhe shtigje në lidhje me muajin e shenjtë të Ramazanit. Le të shohim, pra, se cilit grup i takojmë ne!
Grupi i parë 
Ky është një grup që Ramazanin e sheh si periudhë të frenimit dhe parandalimit; një periudhë ndalesash ndaj dëshirave dhe epsheve. Ata nuk i kuptojnë të mirat dhe begatitë e Ramazanit. Ne do t’i gjejmë ata përtacë dhe të lodhur. Ata agjerojnë me vështirësi të mëdha, ndërsa vazhdojnë përgojimin, gënjeshtrën dhe mëkatet e tjera. Ata agjërimin nuk e shohin diçka tjetër, përveç se një pengesë para dëshirave dhe epsheve të tyre.
Grupi i dytë
Është një grup që Ramazanin e bekuar e sheh si një muaj të ushqimit dhe pijes. Shumica e kohës së tyre konsumohet duke shkuar dhe ardhur nga dyqanet ushqimore, pra duke blerë ushqime për veten e tyre, familjen dhe miqtë. Ramazani nuk iu shton gjë tjetër atyre, përveç se oreksin. E dimë fare mirë se konsumimi i tepërt i ushqimit shkakton lodhje dhe përtaci. Gjënë më të keqe që bijtë e Ademit mund të mbushin është barku i tyre. Përveç kësaj, disa prej tyre në Ramazan shtojnë edhe peshë madje!
Grupi i tretë 
Ata nuk dinë gjë për Ramazanin, përveç se që është obligim. As ditët as netët nuk i kalojnë në adhurim, madje as pesë kohët e namazit ditor nuk i falin ndoshta. Ata zgjohen dhe flejnë me pakënaqësinë e Allahut xh.sh.
Grupi i katërt
Ky është një grup që nuk e njeh Allahun e Madhërishëm, përveç se gjatë Ramazanit të bekuar. Ata shkojnë dhe e falin namazin e xhumasë, e frekuentojnë xhaminë shpesh dhe gratë e vendosin edhe hixhabin gjatë kësaj periudhe, ama vetëm gjatë kësaj periudhe. Kur kryhet ky muaj i begatë, të gjitha ato punë të mira që i bënin, marrin fund, dhe kjo gjendje vazhdon gjer në muajin tjetër të Ramazanit, si dhe
Grupi i pestë
Ky është një grup që mezi e pret ardhjen e muajit të mrekullueshëm të Ramazanit dhe kur ky mbërrinë, ata i përvjelin edhe më tepër mëngët e tyre dhe punojnë shumë e më shumë, si dhe pa u ndalur. Ky muaj i përtërinë dhe i përforcon ata në çdo aspekt, sidomos në atë shpirtëror.
Pra, të respektuar vëllezër e motra, le të vlerësojmë atëherë se cilit grup athua po i takojmë ne!?
 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Pesë grupet e njerëzve gjatë Ramazanit!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: