islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty96%[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty0%[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty0%[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty0%[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty1%[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty2%[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Empty
31122013
Mesazh[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!!

[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! Img_4210
Shkruan: Jusuf Zimeri
Paganizmi është besim në shumë hyjni apo perëndi, formë e lashtë e feve para kalimit në njërën nga fetë monoteiste. Kështu e shpjegon këtë term fjalori i gjuhës shqipe, e kjo vetvetiu nënkupton se është formë totale e gabuar e besimit, e mbështetur në mitologji të ndryshme, andaj assesi nuk do ta kisha quajtur fe. Nëse realisht gjurmojmë në të dhënat historike, me lehtësi konstatojmë se festimi i krishtlindjeve dhe vitit të ri nuk ka lidhje me fetë monoteiste, as me krishterimit, as me judaizmin e assesi me Islamin, por thjesht është një festë e bazuar në mitologjinë pagane, e që është inkorporuar në krishterizëm përmes paganizmit romak. Sipas fjalorit “Wordsowoth Dictionary of Beliefs Religions – fjalor për besimet dhe fetë” konfirmohet se festa e krishtlindjes në realitet ishte një zëvendësim i festës pagane e cila mbahej në të njëjtën datë, për të festuar ditëlindjen e diellit të pa thyeshëm, ose siç thuhet në enciklopedinë e lirë Wikipedia, në shenjë të festimit të lindjes së zotit të diellit që quhej “Sol Invictus”, kurse festa njihej me emrin Saturnalia. Kjo festë ishte 25 dhjetori që ishte festë për shumicën e popujve të lashtë paganë që adhuronin diellin: këtë ditë e festonin sepse pas 25 dhjetorit fillon edhe zgjatja e ditës.
Nga popujt që e festonin 25 dhjetorin e që kanë jetuar para krishterimit në lindjen e largët janë edhe kinezët, që këtë datë e festonin si festë për lindjen e zotit të tyre të quajtur Zhang Ti.
Këtë ditë e festonin edhe persianet e lashtë në shenjë të lindjes së zotit të tyre Mithra, kurse budistët këtë datë e festonin në shenjë të shenjtërisë së zotit të tyre Budës. Gjithashtu këtë ditë Kaldejët në Azinë e vogël (Turqia e sodit) e festonin në shenjë të lindjes së zoti të tyre i quajtur Chris. Anglosaksonët, që janë gjyshërit e anglezëve të sodit, 25 dhjetorin e festonin para lindjes së Isa a.s., në shenjë të respektimit të lindjes së zotit të tyre. Te Lituanezët fillimi i vitit të ri ishte në dimër respektivisht pas 25 dhjetorit; edhe për rusët kjo datë ishte e shenjtë. Në Sham, respektivisht në Siri, Jerusalem dhe Betlehem, 25 dhjetori njihej si festë e veçantë para lindjes së krishterimit, e te grekët e vjetër më 25 dhjetor ishin të zhytur në gëzime dhe këndonin me zë të lartë duke thënë: “Këtë ditë ka lindur për ne biri i kësaj dite”,  e me këtë ishte për qëllimi Dionisi i biri i zotit të madh.
Në veprën “Fetë e botës” në titullin “Kalendari krishterë” përveç tjerash thuhet: Sistemi i numërimit të viteve që përdoret në botën perëndimore besohet se është i mbështetur në vitin e lindjes së Jezusit, porse kërkimet bashkëkohore tregojnë se Jezusi ka lindur më datë 4 para erës sonë e jo më 1 pas erës sonë. Sistemi i historisë krishtere si dhe ai anglosaksone vitin e ri e fillon me 25 dhjetor, kurse formën më të gjerë për përdorimin e numërimit të viteve, në këtë formë siç është sot, e filluan me miratimin e kalendarit gregorian në shekullin e XVIII, respektivisht në vitin 1752, sepse para kësaj date krishterët e përdornin datën e themelimit të Romës që është më 752 p.e.s.
Manifestimi i vitit të ri si dhe festave të krishtlindjeve që i festojnë besimtarët e fesë krishtere në mbarë botën për çdo vit që është 25 dhjetori për shumicën kishave, kurse fillimi i Janarit është për disa kisha duke përfshirë edhe kishën lindore që është iniciuar nga kisha perëndimore në fillim të shekullit të katërt krishterë.
Simbolika e dekorimit të pemës së Krishtlindjes
Edhe simbolika e dekorimit të pemës së quajtur pema e krishtlindjes nuk ka asgjë të përbashkët me fetë hyjnore, por thjesht është e bazuar në mitologjinë e popujve paganë dhe është përdorur edhe në kohërat para krishterimit.  Kjo ishte simbolikë e popujve para se të ekzistojë krishterimi si fe. Në bazë të Enciklopedisë “An Illustrated Encyclopedia of Traditional Symbols” (Enciklopedia me ilustrime dhe simbolika tradicionale), e shkruar nga G. C. Koper, vërtetohet se pema e dritës, ose siç quhet ndryshe pema e qiellit, ishte simbolikë e lindjes, ringjalljes dhe vdekjes kurse dritat dhe qirinjtë që vendohen mbi pemë simbolizojnë shpirtin.
Dekorimi i pemës simbolizon lindjen e yjeve dhe planetëve, si dielli, hëna etj., që vetvetiu nënkupton se  ka mbështetje në paganizëm. Në anën tjetër sa i përket dhuratave që vendosen në pemë, edhe këto gjithashtu kanë prejardhje pagane, sepse të njëjtat ishin përdorur edhe në paganizëm para krishterimit. Këso dhuratash i dhuroheshin Dionisit, që ishte zoti i  festimeve te grekët e vjetër, e gjithashtu i dhuroheshin zotit Otargatis te skandinavët e vjetër.
Pema e parë e dekoruar
Pema e parë e dekoruar me rastin e Vitit të Ri, sipas një mitologjie skandinave është kur një delegacion misionarësh të krishterë kishin prerë lisin e shenjtë gjigant, dhe nga rrënjët e saja u rrit një rrënjë e vogël pishe, e ajo pemë ishte pema e parë e dekoruar e kjo kishte ndodhur  në vitin 1510 në vendin e quajtur Riga në shtetet e Balltikut – Lituani.
Sa i përket pemës së dekoruar njëri nga priftërinjtë të krishterë, me emrin Vernon R. Lang, në artikullin e tij me titullin “Origjina e pagane në traditat krishtere”, përveç tjerash thotë: Tradita e adhurimeve, e cila është praktikuar te paganët, me krenari mund të përdoret edhe te të krishterët, përderisa ajo traditë nuk paraqet ndonjë mëkat apo abuzim. Atëherë nëse fëmijët dëshirojnë që të shohin dritat te pema e dekoruar me rastin e krishtlindjeve, atëherë konstatohet se kjo traditë është e mirë, mund të përdoret për të ilustruar të vërtetën e perëndisë për ta.”
Duke mos dashur të lëshohem në sqarimin e detajuar të qëndrimit islam rreth kësaj çështjeje, ngase ai veç më është i prerë, dua të theksoj edhe një herë se manifestimi i krishtlindjeve dhe i Vitit të Ti, nuk ka asgjë të përbashkët me fetë monoteiste, pra as me krishterimin, porse janë tradita që zënë fillin e tyre në paganizëm. Konstatojmë se, përveç argumenteve autentike rreth kësaj çështjeje, dijetarët muslimanë, pikërisht këtu, mbështesin edhe mendimin e tyre, kur për manifestimin e kësaj apo këtyre festave përfitojnë dispozitën e ndalimit (haramit). Andaj, festimi dhe manifestimi i këtyre festave për besimtarët muslimanë, jo vetëm që është i ndaluar, por është edhe nënçmim dhe kthim mbrapa në idhujtari (paganizëm).

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!! :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Festimi i Vitit të Ri, kthim në paganizëm!!

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: