islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty20%Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty7%Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty7%Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty7%Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty7%Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty7%Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty7%Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty37%Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3007 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri tukuluki

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit Empty
MesazhTitulli: Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit   Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit EmptyThu 5 Nov 2009 - 9:57

Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit


Cdo mysliman, kur ta vlerësojë shoqërinë me vlerat që i ka marrë nga kultura e saj, do të vërejë se në shoqëri është i lidhur me dy llojë lidhjesh të vëllazërimit. Njëra është vëllazërimi njerëzor dhe tjetra është vëllazërimi Islam.

Po ne, në kulturën tonë shumëvjecare, shume qartë mund ta vërejmë këtë lidhje vëllazërie.Ajetet Kur'anore dhe komentet e haditheve të Pejgamberit a.s. këtë lidhje vëllazërie të gjerë na i prezantojnë në këtë mënyrë:

0 ju njerëz! Babai juaj është Ademi, kurse nëna juaj është Hava. Si të tillë ju jeni djem dhe vajza të shtuar nga e njëjta nënë dhe baba, kështu që gjithë njerëzit në mes tyre Janë vëllezër. Njëherazi jeni vëllezër me prejardhje njerëzore.

Menjëhere pas vëllazerisë njerëzore vjen edhe vëllazëria Islame. Kesaj radhe vellazeria
njerezore bashkengjitet me vellazerine Islame, keshtu qe ne shoqeri formohet nje vellazeri e dyfishte.

Nje shoqeri qe disponon me keto dy vlera te medha, nuk ka mundesi qe qellimet e felliqura te ndajne ate ne grupe dhe te jene armiq te njeri-tjetrit! Dome thene se perhapja Islame, e lidhe shoqerine me nje mentalitet te tille te perhapjes, qe si fillim te gjithe me njerin-tjetrin (pa pyetur fare se cfare eshte besimi dhe mentaliteti i tyre) behen vellezer, edhe ate vellezer njerezor. Kurse menjehere pas saj vjen ne konsiderate vellazeria Islame, keshtu qe vellazerite bashkengjiten dhe marrin nje gjendje te pashkeputur... Menjehere duhet shtuar se kjo teme nuk mbaron me kaq: ky vellazerim i ka dy kushte, pa te cilat nuk ben dhe kurre nuk duhet harruar.

I pari, eshte se vellezerit nuk duhet rrembyer ose uzurpuar te drejten materiale te njerit-tjetrit, duke nenkuptuar se nuk duhet njeri prej tyre' te mbarte te drejten personale te tjetrit dhe nuk duhet drejtuar kah te padrejtat materiale, qe do ta thyejne harmonine shoqerore...

Kushti i dyte, eshte se nuk duhet rrembyer ose uzurpuar te drejten shpirterore te njerit-tjetrit, qe nenkuptohet se nuk duhet bere gijbetin (te flas pas shpine) e njerit-tjetrit dhe duke thene fjale qe do ta kundershtojne njerin-tjetrin, mos e demtojne te drejten vellazerore...

Feja Islame qe ka konsideruar si haram edhe shkeljen e te drejtave te tilla, sikur ato materiale dhe shpirterore qe do ta demtojne vellazerine, te gjitha shoqerite i merr nen mbrojtje te sigurise dhe te pages dhe gjate gjithe historise formon nje vellazerim qe i pershtatet karakterit te vellazerimit.

Duke shikuar ne zgjerimin e kultures tone, ku per here te pare merret vellazerimi njerezor
dhe pasta) vellazerimi Islam, mund te thuhet se vellezerit tane njerezore qe jane duke u frikesuar shume teper nga feja, duke e pare kete lloj te zgjerimit dhe te perparimit, duhet ndjere afersine me njeri- tjetrin, shoqeria per here te pare duhet formuar nje afrim me njerin-tjetrin, si vellezer njerezor, dhe pasta] si vellezer te fese. Besoj se ky lloj zgjerimi eshte me me vend dhe tarsi me duhet larguar paragjykimet qe i kane ndaj Islamit. Nese duam qe shoqeria te funksionoje ne menyre te shendetshme, atehere dimensioni i vellazerimit duhet permbledhur aspektet e lartpermendura.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
 
Në shoqëri ekzistojnë dy lloje të vëllazërimit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2009 :: Tema-
Kërce tek: