islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty96%[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty0%[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty0%[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty0%[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty1%[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty2%[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Empty
19112014
Mesazh[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it)

[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) (u84u)chat_laptop
Pyetje:”Paqja e Zotit qoftë mbi ju! Unë jam një vajzë 17 vjeçare dhe nëpërmjet internetit jam njohur me një djalë, të cilin e dashurova dhe i kemi premtuar njëri-tjetrit të martohemi. Disa kohë pas këtyre ngjarjeve, ky djalë filloi të më thotë se i përsosur dhe perfekt është vetëm Zoti. Fillimisht, nuk e kuptova se çfarë ka për qëllim, por ai filloi të më flasë më shumë rreth kësaj çështjeje dhe thoshte se ai nuk është i përsosur siç është Zoti. Unë i kërkova disa herë të jetë më i qartë, por ai refuzonte. Kur e pyeta mbi shkakun e refuzimit më tha se frikësohej se mos më humbiste po ta merrja vesh të vërtetën. Kur i thashë se po nuk më tregoi do i shkëpus lidhjet me të, ai më tha:”Zoti është i përsosur në gjithçka, kurse unë jo. Mua më ka lindur mamaja pa këmbën e majtë...” Ky lajm më shokoi dhe për herë të parë u ndjeva e shpërndarë dhe e hallakatur. Nuk dija çfarë të bëja dhe çfarë të thosha. Në fakt, e kam të pamundur ta shoh burrin tim të ardhshëm pa njërën këmbë. I thashë të më jepte disa kohë për të reflektuar, por ai filloi të hedhë dyshime në dashurinë time[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Arrow-10x10 dhe më konsideroi mendjemadhe dhe arrogante. Nëse e doja me të vërtetë, nuk duhej ta braktisja.
Prej jush, dua të më udhëzoni dhe të më këshilloni si të veproj në këtë rast. A i kam bërë padrejtësi nëse refuzoj të martohem me të, për shkak se nuk ka njërën këmbë? Si gjykohet një refuzim i tillë fetarisht? A konsiderohem me të vërtetë mendjemadhe dhe arrogante në një rast të tillë? Pres që të më qetësoni me një përgjigje të shpejtë, para se të ndërmarr një vendim për të cilin mund të pendohem gjithë jetën.”
Përgjigje:”Është vullneti i Zotit të lartësuar që ne të jetojmë pikërisht në këtë kohë dhe shekull, i cili karakterizohet nga një zhvillim i vrullshëm i teknologjisë së telekomunikacionit, e cila e ka shndërruar planetin tokë në një fshat të vogël. Ky zhvillim i mjeteve të telekomunikacionit, ka ardhur paralelisht me një rënie dhe denigrim të komunikimit direkt ndër njerëzor, gjë e cila manifestohet kryesisht dhe qartësisht në dobësimin e lidhjeve sociale, shtimin e rasteve të divorcit, keqtrajtimit dhe krimeve sociale të ndryshme.
Me rritjen e valës materialiste dhe reduktimin e komunikimit njerëzor brenda një familjeje të vetme, shumë të rinj kërkojnë mbushjen e aspektit emocional nëpërmjet kësaj kutize të çuditshme, kompjuterit dhe internetit.
Fenomeni i lidhjeve intime dhe dashurore nëpërmjet internetit është në rritje. Të gjithë,  burra e gra, ndjejnë efektet magjike të këtyre marrëdhënieve dhe lidhjeve në botën e internetit. Magjia më e madhe qëndron në lehtësinë e komunikimit dhe krijimit të këtyre marrëdhënieve, larg mbikëqyrjes shoqërore. Në këto marrëdhënie, paraqitet personi në formën më të mrekullueshme të tij... njeri i pjekur, morale të larta, besimtar praktikant, status shoqëror të lakmuar dhe që përjeton një histori[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Arrow-10x10 dashurie me një vajzë e cila – edhe ajo – e përshkruan veten si të dojë dhe si do të donte të ishte. Të gjithë mashtrojnë, fshihen dhe maskohen. Në këtë pus të qelbur, kanë rënë njëri pas tjetrit, të mëdhenjtë, të vegjlit dhe ata që kanë pasur nijet të mirë.
E dashur bija ime!
Unë e ndjej hutimin që të ka mbërthyer nga e gjitha kjo histori. Ti je lidhur emocionalisht me një të ri, me të cilin të kanë bashkuar fjalët e bukura dhe ëndrrat nëpërmjet chatt-it. Në zemrën tënde janë kultivuar ndjenjat e dashurisë së sinqertë për këtë person[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) Arrow-10x10. Ti e ke ndjerë se ai është njeriu që do të japë dashurinë dhe sigurinë që dëshiron. Ti ke ilustruar një imazh magjepsës të tij thellë në imagjinatën tënde, imazh i cili u thye nga vetë ky djalë, i cili e pranoi të metën fizike të tij. Ti tashmë ndihesh e hutuar, nëse duhet ta pranosh si bashkëshort apo jo.
Unë të besoj se ke përjetuar një goditje dhe shokim të rëndë... por kush të siguron se ai ka qenë i sinqertë me ty? Kush të siguron se ai ka qenë i sinqertë në lidhje me mendimet dhe ëndrrat që të thoshte? Kush të siguron se ai ka qenë i sinqertë me ndjenjat dhe emocionet karshi teje? Kush të siguron se ai ka qenë i sinqertë edhe në fjalët e tij të fundit?!
Unë të dëgjoj të thuash:”Zemra ime më ka siguruar.” Por, a është e logjikshme që ti mbështetemi zemrës dhe ndjenjave tona, në një ndër çështjet më të rëndësishme të jetës, në zgjedhjen më të rëndësishme dhe vendimtare të jetës tonë?!
Ti nuk e ke parë atë... nuk e ke njohur në mënyrë të drejtpërdrejtë... cilat janë moralet e tij? Si janë lidhjet e tij me Zotin? Cila është natyra e punës së tij? Si janë familjarët e tij? Cilat janë tiparet dhe cilësitë e tij? Si është pamja e tij?
Ndoshta, ai të ka treguar mbi të gjitha këto, por kush të garanton se të ka thënë të vërtetën? Mjaft të bësh një kërkim të shkurtër në internet mbi rastet e mashtrimit dhe maskimit, pre e të cilave kanë rënë shumë vajza.
Bija ime! Në këtë moshë që je, ndjenjat janë të vrullshme, ndërkohë që eksperienca dhe përvoja janë të pakta. Personat e pamëshirshëm të cilët janë në pritë të vajzave që kërkojnë një fjalë të ëmbël dhe pak dashuri janë të shumtë. Njerëz të tillë gjuajnë vajzat që kërkojnë të eksplorojnë botën e tyre emocionale dhe luajnë me ndjenjat e tyre të sinqerta.
E dashur! Më vjen keq, por ky djalë ka luajtur me ty dhe me ndjenjat e tua. Madje, mendoj se ai ka antipati për ty dhe kërkon që këtë tërheqje nga fusha e lojës të ta hedhë ty. Ndoshta, ai kërkon të stimulojë dhe nxisë keqardhjen tënde dhe të pranosh një takim para se të vendosësh përfundimisht. Dashuria dhe keqardhja mund të shtyjnë ta pranosh këtë takim dhe kështu ti ndjek hapat e shejtanit njëri pas tjetrit.
Besoj se nuk ke asnjë rrugë tjetër përveçse ti japësh fund kësaj marrëdhënieje sa më parë. Kjo, edhe pse e kuptoj që do të jetë një vendim shumë i vështirë. Ai mund të insistojë në të tijën, mund të përdorë mesazhet si formë shantazhi, gjë e cila mund ta stimulojë më shumë ndjenjën e fajit tek ti. Por mos pyet për këto shantazhe! Sepse marrëdhëniet e tua me këtë djalë, janë marrëdhënie imagjinare, larg aktualitetit dhe realitetit të cilin nuk e di tjetër kush përveç Zotit. Të vazhdosh në këtë iluzion, nuk do të sjellë veçse dhimbje dhe stres.
Jepi fund një marrëdhënieje të tillë, pa u ndjerë aspak në faj... ajo është një marrëdhënie që nuk e kënaq Zotin, prandaj nuk ka përse të interesohesh në gjykimin fetar për ti dhënë fund./ardhmeriaonline/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it) :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Një lidhje nëpërmjet internetit (chat-it)

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: