islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 3 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty96%[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty0%[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty0%[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty0%[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty1%[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty2%[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3019 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri kize

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 39
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Empty
22112014
Mesazh[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm

[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm Dallimi-300x172-264x151 Nuk brengosen për atë se çka mendojnë njerëzit për ta
Njëra nga preokupimet më të mëdha është edhe ajo se çka mendojnë të tjerët për ne. Ky preokupim është një humbje kohe, sepse kur e kuptojmë se sa pak të tjerët mendojnë për ne, atëherë do të pyesim veten pse e kemi quajtur  një problem të madh. Si do që të jetë mendimi i tjerëve për ju, ajo as nuk ju ndihmon as nuk ju dëmton.
Fokusohen në gjëra pozitive
Në jetë jeni të rrethuar edhe me gjëra pozitive edhe me ato negative. Është e vërtetë e hidhur se njerëzit janë të prirur që më shumë të shohin gjërat negative dhe kjo është arsyeje se pse kualiteti i jetës së tyre është shumë i ulët. Gjëja kryesore që duhet të bëni për të ndryshuar jetën është të fokusoheni në gjërat pozitive. Edhe pse kjo nuk është e lehtë, do të keni sukses vetëm nëse jetën e shihni nga perspektivë e madhe.
Janë mësuar të përballen me kritikat
Askujt nuk i vjen mirë të dëgjoj kritikat e bëra në llogari të tij, mirëpo, kritika ndonjëherë është ajo busulla që ju thotë se keni gabuar rrugën. E gjitha që duhet të mësoni është të ndryshoni qëndrimin tuaj sipas asaj dhe do të shihni se si do të keni sukses në jetë. Kritikat mund të jenë  aleati juaj më i mirë.
I zgjidhin çështjet primare
Gjithçka në jetë ndahet në gjëra të rëndësishme dhe të parëndësishme. Shumica gjithmonë i lënë primare për më vonë, vetëm nga ajo se ato gjëra nuk janë gjithmonë të  këndshme. Fokusoheni në momentin e tanishëm dhe zgjidhni gjërat imediate pa të cilat edhe ardhmja e largët nuk është e mundshme. Kështu do të arrini atë që doni.
Marrin veprime para tjerëve
Dallimi mes njerëzve të suksesshëm dhe të pasuksesshëm nuk është në veprimet e marra, sepse edhe të parët edhe të dytët janë aktiv. Dallimi është në atë se cili  fillon i pari. Andaj sa të jepet mundësia fillo, çdo moment i humbur është një dështim.
Kërkojnë të kalojnë veten
Suksesi juaj në është vetëplotësimin, por në vetëpërsosjen tuaj. Andaj, çdo ditë mundohuni të bëni diçka që deri tani nuk e keni bërë. Zgjeroni  rrethin e përvojave tuaja dhe do të shihni se në këtë mënyrë jeta juaj do të ndryshoj.
Nuk e humbin kontaktin me realitetin
Kur të bëni vizionin ardhmërisë sytë tuaj le të jenë të kthyer në dy drejtime. Me njërin sy shihni vizionin e ardhmërisë, ndërsa me syrin tjetër shihni të tashmen. Vetëm me një ekuilibër të dy pikëpamjeve mund të arrini ardhmërinë e dëshiruar duke mos e humbur kontaktin me realitetin.
I shërbejnë të mirës së përbashkët
Krahas të gjitha talenteve dhe aftësive tona, gjendet edhe një i cili është shumë më i fuqishëm  se sa mund të paramendojmë, ndërsa ai është – t’i shërbejmë të mirës së përbashkët. Kur e ndjeni se ajo që bëni është shumë e rëndësishme për botën, të gjitha talentet dhe aftësitë e juaja do të fillojnë të shumohen.
Nuk mendojnë për atë që nuk duan të ndodh
Mendimet tona (pjesërisht) caktojnë të ardhmen tonë. Andaj, asnjëherë mos mendo për atë çka nuk dëshiron të ndodh, por,  fokusohu në atë çka dëshiron. Nëse dëshiron të kesh sukses, atëherë, mos mendo për mossuksesin dhe humbjen e mundshme, sepse mendimet e juaja janë hapi i parë drejt së ardhmes së dëshiruar.
Marrin përgjegjësinë për jetën e vet
Njëra nga dhurata më të mrekullueshme që e posedon njeriu është përgjegjësia e tij. Përgjegjësia është pasojë e lirisë sonë. Ajo është një thirrje  që të mos fajësosh askënd për dështimin, por, përveshni mëngët dhe merrni përgjegjësitë tuaja. Pesha  e përgjegjësisë është proporcionale me peshën  e suksesit që do të arrini.
Burimi: Akos.ba
Përshtati: Arsim Dauti (Breziiri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Dhjetë gjërat që i dallojnë njerëzit e suksesshëm

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: